Lyhyestä virsi kaunis: onko suomen kielen lukeminen mahdollista vain useamman ällän ylioppilaille? Siis kuinka vaikeaa on päästä yliopistoon tuota ainetta opiskelemaan?
olo on aika turhautunut :/
olo on aika turhautunut :/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ainaki oulun yliopistoon otettiin viime syksynä opiskelijoita joiden ei pääsykoepistemäärän perusteella ois pitäny päästä sisään, tuloksena se ettei tentit mee läpi. (pari mun kaveria meni viime syksynä ouluun lukeen suomee, ne on kertonu.) että jos luet pääsykokeisiin kunnolla, lähtöpisteistä ja laudatureista viis, niin etköhän pääse. tsemppiä!
Kyllä on kaverit puhunut pas...
Mihin olet hakemassa?
Ainakin Helsinkiin on periaatteessa aika helppoakin päästä. En tiedä tämänvuotisista lähtöpisteistä, että menevätkö samalla lailla kuin viime vuonna, mutta vaikka ei saisi niitä lainkaan (epätodennäköistä? toivottavasti) niin hyvällä pääsykoesuorituksella pääsee sisään. Helsinkiin otetaan lähes 70 opiskelijaa, eikä hakijamäärät niin suuria ole.
Tampereelle on vähän vaikeampi päästä, mutta koe oli ainakin viime vuonna helpomman oloinen.
Kannattaa päntätä pääsykoekirjat huolella ja hoitaa ylioppilaskirjoitukset (jos vielä edessä?) huolella.
[Itse pääsin viime syksynä Helsinkiin. Ylioppilastodistuksessani komeilee kaksi ällää. Onneksi, koska olin pääsykokeessa aika huono.]
Hae vaikka johonkin isoon kaupunkiin ja sen lisäksi Vaasaan nykysuomeen. Vaasaan ei vaadita kuin vähän keskitason yläpuolella olevat arvosanat (esim. M:n paperit antaa jo hyvät mahdollisuudet)
Itse pääsin Jyväskylään muutama vuosi sitten näkemättäkään pääsykoekirjoja. Syy-> kirjoitin kohtalaiset(ämmän paperit) ja Jyväskylän koe on HYVIN soveltava, eli ihan toista kuin vaikka Oulun koe, joka käsittääkseni on melkoista kielenhuoltoa. Lisäksi sain täydet pisteet samassa järjestetystä OKL:n järjestämästä soveltavuuskokeesta. Tehtävät olivat mukavia esim. mitä merkityksiä on sanalla kuusi?:) Toki vaikeampiakin mahtui joukkoon. Eli päätä ensin mihin yliopistoon haluat, ota selville millaiset ovat KO. yliopiston suomen pääsykokeet ja (varmuuden vuoksi)LUE kirjat. Ei pitäisi olla mahdotonta. Myös kirjallisuuden puolelta voi hakea, opintojen sisällöthän ainakin opettajalinjalaisilla melko samat. Sitten vielä, että ainakin Jyväskylään opettajalinjalle on helpompi päästä kuin "tavalliselle" eli mieti haluatko opeksi vai et!ps. Kaikilla mun vuosikurssilaisilla on äikästä kirjotettuna kylläkin vähintään Eximia. Sitä taidetaan arvostaa:)
Hei,
tiesitkö, että suomen kieltä pääsee lukemaan myös pelkän pääsykokeen perusteella, jolloin ylioppilastodistuksen pisteitä ei oteta lainkaan huomioon?
Itse pääsin pääsykokeella sisään, enkä uneksinutkaan neljä ainetta kirjoittaneena muusta?
Ota selvää Turun yliopiston tulevista pääsykokeista. Voit hakea samalla hakulomakkeella ja pääsykokeella myös lukemaan suomalais-ugrilaista kielitiedettä, mihin oli ainakin muutama vuosi sitten vähän helpompi päästä kuin suomen kieleen. Ensimmäisen vuoden opinnot ovat melkein samat molemmissa, minkä jälkeen voit suhteellisen helposti vaihtaa pääaineen suomen kieleen.
Joku sanoi, että kirjallisuuden opinnoissa opettajalinjalla olisi melkein samat opintosisällöt, tai jotain. Mielestäni opinnot eroavat melkoisesti toisistaan, ja suomen kieli ja kotimainen kirjallisuus ovat hyvinkin erilaisia aineita opiskella.
Nyt vain pääsykoekirjoja lukemaan. Ihan varmasti pääset sisälle, jos todella haluat. Kadehdin noita lukematta sisälle menneitä, koska itse ainakin todella luin. Hankin aikoinaan myös kaikkien yliopistojen vanhat pääsykoekysymykset, mistä oli paljon apua valmistautumisessa.
Kannattaa hankkia ainakin sen yliopiston vanhat kysymykset, mihin on menossa. Eri yliopistojen pääsykokeet ja sitä myötä myös kysymykset vaihtelevat aika lailla.
Suomen kielen opiskelu on oikeasti todella mukavaa, äikän open työ on monipuolista ja mahtavaa, joten suosittelen.
Tiuku hyvä, jos olet hakemassa Turkuun, ilmoittele itsestäsi. Harkitsen tuota vaihtoehtoa ja tunnen, että tsemppikaverista (mailitse tai muuten) voisi olla hyötyä.