Näin voi nyt jo nähdä.
Sipilä on todellisuudessa jättäytynyt Keskustan kärjestä ja "puheoikeutta" käyttää Kaikkonen.
Keskusta/Kaikkosen puheet hallitukseen menemisestä ovat liventyneet jo näin: " sinne ei rynnätä":)
Keskustan sanomiset siitä, että ensin voittajien (tarkoitti erityisesti Kokoomusta) pitää selvitellä hallitusmahdollisuus, tämä tulee täyttymään maanantaina kun Rinne palaveeraa Kokoomuksen kanssa. Hienosti junailtu palaveeramiset Rinteeltä kun Demarit keskustelee ensin Keskustan kanssa.
Kaikkosen ilmaisut, että "Keskustaa kosiskellaan nyt vähän joka suunnalta", täyttää mukavasti olemisen "pelastavana puolueena". Puhemiehen paikka Keskustalle (Sipilä), on palkinto puolueelle hallitukseen tulosta. Uudistuvalle Keskustalle Sipilän nimitys puhemieheksi sopii siksikin kun tällöin tämä "väärän politiikan" mies on syrjässä päätöksien teosta.
Rinne se vasta tyytyväinen onkin, parin ministerin määrällinen ero Keskustaan takaa Demarien valta-aseman hallituksessa. Muut puolueet hallituksessa ovat Vihreät, Vasemmisto, Rkp, tyytyväisiä koko konkkaronkka.
Ja kaikkiaan merkittävä enemmistö hallituksella, kyllä tällä Suomea hallitaan.
Persut ja Kokoomus oppositiossa, ja Persut suurempana, Pitbullit siellä toistensa kimpussa Hahhaahhaahhaaaaaa, nautin jo nyt tulevasta kaudesta.
Juha Sipilä Puhemieheksi
28
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mulkku äää, ööö, äää, tuota, äää, ööö Sipilä puhemieheksi.? Heh, Heh. Joku tolkku se noilla fantasioillasi kuule pankkis pitäisi olla.
- Anonyymi
Nuija, kyl se hyvin nuijaa osaa paukutella, paljon muuta osaamista ei tuossa puhemiehen osassa tarvitakkaan, ihan sopiva paikka Sipilälle. JA KESKUSTA KIITTÄÄ
- Anonyymi
Jos 1kierros tyssää ja tulee 2kierros sammakolla,se on sitten Sipilä puhemies
- Anonyymi
Näkyi seisovan erittäin ryhdikkäänä rivissä jossa oli kuva hallitusneuvottelijoista.
18 edustajan putoaminen ei vaikuttanut asiaan puupenninvertaa.- Anonyymi
Oikeastaan ei vaikutusta ole demokratiassa, vain lopputulos ratkaisee.
Hallitus ja muut elimet kootaan muuten kuin edellisen hallituksen jäsenistä.
Kun alkoi puhtaalta pöydältä uusi jakso. Lestaa huutava kuvittelee että elämä
tähän pysähtyy, demokratia aina alkaa alusta. Kun meluaa yhä kuin ei olisi
vaaleja ollut.
- Anonyymi
Rinne vaatii keskustaa hallitukseensa.
Kansanrintama hallitus sanoi että kelpaa hänelle, ja siksi verran enemmistönä ettei pienet puolueet voi sitä heilutella. - Anonyymi
Kansanrintamaa pukkaa.
- Anonyymi
Sipilä puhemieheksi ja maakunnat. Ei näytä pahalta.
- Anonyymi
Ei kepulien kannata olla sipalistiikereitä, vaan tanssia Antin ja Paavon kansanrintamassa.
- Anonyymi
Tulevalla hallituksella taitaa tärkeät asiat jäädä sivuun , kun aika menee tapellessa kuka missäkin istuu. Odotan hyvin riitaisaa hallittusta ja oppositiosta kovaa vääntöä. kestääkö Rinteellä kantti.
- Anonyymi
Eihän siinä tappele kuin kokoomus ja persut, kun heidän pitäisi paikkaa vaihtaa.
Myös RKP siihen osansa tuonut. Kokoomus ei haluaisi enään istua oikealla.
- Anonyymi
Kansanrintama olisi ok. Kokoomus on jo näyttönsä antanut, Himaset, Juhannnat, Varvassandaalit nähty, kansan ja valtion on aika korjata vauriot ja koota itsensä henkisesti.
Otamme nyt vaan rauhallisesti. - Anonyymi
Saattaa olla perin vaikeaa kaatuneen hallituksen toverilla päästä geimeihin enää messiin
- Anonyymi
Kyllä Kepussa ministerikandeja riittää, siellä on vahvat hartiat. Lestakepuli oli yhdenkerranihme.
- Anonyymi
Jännäkin nähdä miten keskusta tekee ministeri valinnat. Jos näin mene ekuten Rinne jo sanoi, niin tulossa eduskunnan puheenjohtajan paikka myös keskustalle, ja veikkaampa että se tällätään Sipilän hommiksi. Toki kun kokemusta hallitus työsketelystä voi ministerin aina vaihtaa liikkuvassa bussissakin. mm maatalousministeriksi alaa tunteva, se ei käy eikä onnistu ilman pohja tietoa. Myös joitan muita ministeriöitä on joissa pitää osata muukin kuin kättely. Pääministeri on kaiken kokoaja, ja osata vetää kulloinkin oikeasta narusta. Kuitenkin aina lähtökohtana että hallitus jatkaa määrä aikansa.
- Anonyymi
Määräaika on kestettävä, ettei aina tule keskeytyksiä. Toki ymmärrän, että liian suuren haukkupalan takia Sipilä joutui puhaltamaan pelin poikki kalkkiviivoilla. Sillä ei siinä vaiheessa ollut enää käytännön merkitystä, koska vaalit oli ovella, eikä enää kukaan olisi uskaltanut tehdä juurikaan mitään. Kyllä tuo näyttää mahdolliselta.
- Anonyymi
Ketkusipilä yritti kikka vitosta lopussa. Sekin vituks!
- Anonyymi
Toisaalta poimittua:
" Kuuma huhu ministereistä. Yksi olisi luultavasti nykyinen pääministeri ja keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä. Hänen paikkansa olisi hallitksen kakkospaikka eli valtiovarainministeri "
Toivottavasti hampaaton Sipilä ei tässä vaiheessa töpeksi Keskustan mahdollisuuksia hallitusneuvotteluissa, vaan hyväksyy puolueelle hallitusvastuun. Ja "alkiolaisuuden", jonka itse aikanaan vei puolueelta.
Ja miksi Keskustan uusi linja hyväksyisi Sipilää valtionvarainministeriksi, sehän ei olisi puolueen edun mukaista, tuskin kukaan Anteistakaan siitä tykkäisi.
Sitäpaitsi, ei se Sipiläkään ihan niin tyhmä ole, että lähtisi uudelleen itseään ryvetyttämään valtionvarainministerinä. Tähtäin Sipilällä on puhemiehen paikka, sieltä on hyvä ponnistaa myös presidentiksi (tai ainakin yrittää tätä).- Anonyymi
Sipilästä tulee puhemies, ei ministeri.
Onko vaikea ymmärtää. Silloin ei rivikansanedustajakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sipilästä tulee puhemies, ei ministeri.
Onko vaikea ymmärtää. Silloin ei rivikansanedustajakaan.Sipilällä ei ole oikeutta ryhtyä puhemieheksi tai ministeriksi. Hän sanoi tulos tai ulos ja tuli huono tulos niin pääministerinä, sotessa kuin vaaleissakin. Ainoa Sipilältä hyväksyttävä toimenpide on se, että kansalle valehdellut ja Yleäkin painostanut Sipilä lähtee eduskunnasta.
- Anonyymi
Toivon, että jos Keskustan on pakko pitää Sipilä tuhoamassa puoleen kannatusta vieläkin alemmaksi, niin älyäisivät puoluessa pitää Sipilän ainakin pelkästään rivikansanedustajana niille häntä äänestäneille Oulun hengenmiehille!
- Anonyymi
Keskustalaisilta taitaa olla viimeinkin järki kadonnut.
- Anonyymi
Jokohan alkaisi olla jo aika tarjoilla Partakarvalestalle sukulaisineen kostoa raakana..?
- Anonyymi
Kukahan viitsisi lopettaa sinun surkean ruikutuksesi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukahan viitsisi lopettaa sinun surkean ruikutuksesi?
Lestaa huutava ruikuttaa vielä ensi talvenakin ihan tätä samaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestaa huutava ruikuttaa vielä ensi talvenakin ihan tätä samaa.
Eiköhän kostosta ja sen raakuudesta olla päästy jo siinä vaiheessa kaikki nauttimaan...
- Anonyymi
Vieläkin ihmettelen IS kommentoija Haapalan visiota siitä, että Sipilästä leivottaisiin valtiovarainministeri. Tämähän olisi viesti siitä ettei Keskustassa muutoksia tapahdu vaikka kannatuksen takia pitäisi.
Leivontatarpeissa on puhemiehen pesti, ja taikinasta leivotaan oikein söötti Sipilä-niminen pulla. - Anonyymi
Oksettava ajatuksenakin!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837