Wc-kalusteet ulkomailta?

Anonyymi

Tuleeko jotain ongelmia asennuksessa tms. jos tilaa wc-kalusteita ulkomaisista verkkokaupoista? Haaparannan IKEAssa sanottiin viime vuonna, että sikäläiset hanat eivät sovellu Suomen vesijohtoverkkoon??? Ei sitten ostettu.... nyt haaveilen wc pytystä brittiläisestä verkkokaupasta. Mitä tulisi asiasta tietää, ennenkuin ostaa?

6

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu ihan itsestä tuleeko ongelmia asentamisessa, vedellä ne ulkomaillakin toimii.
      Putkiliikkeet eivät niitä kuitenkaan ala asentamaan.

      • Anonyymi

        Paikallinen "mies ja Hiace" varmasti asentaa, sellainen on kunnon putkirunkkari.


    • Briteistä tuskin kannattaa tilata, tuumajärjestelmälle tehty tuote ei varmuudella helpolla toimi millijärjestelmää käyttävässä maassa.

      • Anonyymi

        Putkikierteet ovat tuumamitoilla, mutta ongelmia takuuasioissa järjestyy lähempääkin.


    • Anonyymi

      Useimmat asennettavat lie ulkomailta kuitenkin. linnunpönttöni tuossa pihapuussa, on yhtä ulkona kuin "välittäjä_LKV". Kiinan hanoissa saattaa olla painerajoitus, ruotsalaiset kyllä sopii.

    • Anonyymi

      Jos kamppeet ei ole CE merkittyjä ja suomessa tyyppihyväksyttyjä niin ainakin vakuutusyhtiöt "pesee kätensä" vahingon saatuessa.
      LVI Tekniikalle on olemassa myös sallitut ääniarvot ym... mutta se tuskin okt asujaa kiinnostaa.
      Osakehuoneistossa jos asuisin niin en tilaisi, okt:ssa ihan sama mitä tekee kun itse vastaa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5420
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2727
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2531
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1894
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1593
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1201
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1096
    Aihe