anoreksiaa sairastavalla kipuja

Anonyymi

hei tarvisin apua!
eli sairastan anoreksia nervosaa (f.50.0) ja mitat pienimmilläni oli 163cm ja 42kg (joo tiiän oon ollu tosi läski) ja oon niin vihanen lääkärielle koska ne laitto mut pakkohoitoon noi isona!!! oon siis 16v. jaaa olin osastolla sen 3kk ja ku pääsin pois, painoa oli 50.1kg ja nyt painan n.48kg. aion siis laihtua ainakin 40kg:oon. Syön n.1300kcal päivässä (en pysty syömään vähemmän koska mulla on ateriasuunnitelma ja jos yksikin juttu jää pois ni vanhemmat soittaa osastolle, mut yritän parhaani mukaan piilottaa ruokia tai skippaan jos se on mun vastuulla) ja käyn joka päivä 8-10km lenkin.
Ja mulla on siis tullu jtn ihme kipuja! esim oikeaan kylkeen sattuu!? tiiättäkö mistä se vois johtua?
ja tarvisin myös apua et miten voin huijata punnituksissa koska jos painoa tippuu liikaa nii ne pistää mut heti osastolle... ja käyn siis polilla joka viikko!!!

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen 27 ja toipunut anoreksiasta. Toki se on jokaisen oma valinta, mutta haluaisin kysyä miksi haluat laihtua? Mitä koet saavuttavasi laihtumalla?

    • Anonyymi

      Kivut saattavat tulla epänormaalista laihuudesta.
      Siitä voi tulla elinikäiset sydänkivutkin,
      ettei pysty elämään normaalielämää ollenkaan.

    • Anonyymi

      Kivut voi tulla ihan mistä tahansa , koska sisäelimet romahtaa tuossa sairaudessa. Yritä syödä, parantua , koska sulla on vielä mahdollisuus. Siunausta!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5673
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      12
      3688
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      193
      2311
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      163
      1723
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      77
      1627
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1457
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1365
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1335
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1194
    Aihe