mitä suosittelette

Anonyymi

mitä Koraanin suomennosta suosittelette aloittelevalle Koraanin lukijalle? Onko Koraanin suomennoksissa merkittäviä eroja?

4

208

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koraanin suomennoksia lienee kolme:
      1) Bören käännös, joka löytyy tulevaisuus.orgista
      2) Jaakko Hämeen-Anttilan käännös
      3) joku uudehko, joka on painettu keltakantisena, koraan.fi

      En sanoisi niissä olevan isoja eroja. Tykkään kahdesta ensimmäisestä. Kolmannen lukemisen koin tökkivänä, jopa turhauttavana, koska siinä on sanojen väleissä paljon rimpsuja sulkeissa, jotka hidastavat lukemista ja sisältöön keskittymistä, ja välillä esitetään joillekin jakeille vaihtoehtoisia käännöksiä, jotka eivät edes tunnu tarkoituksenmukaisilta varsinkaan sellaiselle, joka ei Koraania erityisen hyvin tunne.

    • Anonyymi

      ei varmaan ole väliä mitä suomennosta lukee koska suomen kielisellä "koraanilla" ei ole väliä koska se ei varsinaisesti ole Koraani.

      • Anonyymi

        Kai se sisältö on tärkeämpi kuin millä kielellä se esitetään? Tarkoitan, että käännöksen oikeellisuuteen pitää voida luottaa.


      • Kyllä kai sentään kaikissa teksteissä sisällöllä ja sen ymmärtämisellä merkitystä on? Koraanin kohdalla olen ymmärtänyt, että arabiaksi se on tyylillisesti varsin vaikuttavaa tekstiä sille, ken arabiaa osaa. Toki lähdekieli sisältää vivahteita ja merkityksiä, joita on vaikea jos ei mahdoton kääntää tarkasti. Lisäksi vanhoissa teksteissä on sanoja, joiden merkitystä nykyihmiset eivät enää varmuudella tiedä. Nämä ovat kuitenkin vain pieni osa itse tekstin merkitystä, joka kyllä aukeaa kielellä kuin kielellä, kunhan käännös on asiantuntevasti tehty.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      411
      1627
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      808
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      747
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      704
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      681
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      635
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      417
      634
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      537
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      21
      484
    Aihe