Hädänalaiset turvapaikanhakijat

14

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikkein kielteisimmin asiaan suhtautuu perussuomalaiset, joiden vaalikoneeseen vastanneista ehdokkaista kukaan ei ole väitteestä samaa mieltä. 89 prosenttia on asiasta täysin eri mieltä tai eri mieltä, ja 11 prosentille asia on neutraali.
      Toinen ääripää on vasemmistoliitto, jonka vaalikoneeseen vastanneista ehdokkaista kaikki ovat täysin samaa tai samaa mieltä siitä, että EU:n velvollisuus on pelastaa kaikki hukkumisriskillä Välimeren ylittävät Eurooppaan pyrkivät siirtolaiset.

      Jos ihminen on kuolemanvaarassa, tottakai häntä tulee auttaa. Yllätävää perussuomalaisten kanta: Hukkukoon.

      SKP tukee ilman muuta ihmisen auttamista kuolemanvaarassa. Ei kahta sanaa.

    • Anonyymi

      Tolkutonta.
      Perussuomalaisten eu-vaaliehdokkaat antaisivat ihmisten hukkua.
      Voiko nykyaikana mikään normaali puolue olla noin tunteeton.

      • Anonyymi

        Hei Siiri ! Miksi olet koko ikäsi elänyt toisten maksamilla veroilla ? Oletko ihan oikeasti
        työkyvytön vai pelkästään baskaloinen ?


    • Anonyymi

      Kansalaisten tulee herätä.
      Ihmisten kuolemalla ei saa leikkiä. Ei vaikka Prussuomalaiset sitä tukisivatkin.

      • Anonyymi

        Olet-oikeassa, muslimit voisivat lopettaa monituhatvuotiset keskinäiset sotansa...

        Kiitps kun kerroit !


    • Anonyymi

      Välimereen ei huku kun vaihtaa ilmansuuntaa ja tunkeutuu Saudi-Arabiaan, Kuwaitiin, Emiraatteihin, Bahrainiin, Qatariin ja Omaniin.
      Kyseiset maat ovat ottaneet yhteensä vähemmän turvapaikanhakijoita kuin Suomi.
      Saudi-Arabia 561, Kuwait 614, Qatar 133, Bahrain 311, Oman 151, Emiraatit 417.
      Muslimeilla ei olisi ongelmaa kotoutua ko.maihin koska niissä ei ole vääräuskoisia,ratsisteja, populisteja, vihapuheita ja moskeijat valmiina.

      • Anonyymi

        Noihin maihin ei oteta työhaluttomia turvapaikkaturisteja, siinä kai syy.


    • Anonyymi

      Halla-aho ja Perussuomalaiset joutuvat maksamaan kallista laskua ihmisten elämällä mekkaloinnilla. Kristillissosiaalinen aate näyttää olevan ihmisten ulkopuolella.
      Halla-aho on tällä tempauksellaan synnyttänyt someen massiivisen vihakampanjan. Rivipersut mekkaloivat toisten hengenlähdöllä. Järkyttävää.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa, kansallissosialistiset valtiot, NL ja Natsi-Saksa ovat tehneet ihmiskunnan historian suurimmat ja järkyttävimmät rikokset.
        Hyvä että muistutit !


    • Anonyymi

      On mahdoton ajatus, että Perussuomalaisten kaikki äänestäjät olisivat niin tylyjä että hyväksyisivät tietyn etnisen ja uskonnollisen väestöryhmän hukkumisen. Vierestä katsottaisiin ja naurettaisiin.
      Vastuu linjauksesta on puoluejohdolla. Tuollaista puoluetta ei saa nostaa Suomen hallitukseen. Julkista irtisanoutumista linjauksesta odotetaan.

      • Anonyymi

        He Siiri. Miksi olet elänyt koko elämäsi toisten maksamilla veroilla, oletko sairas fyysisesti vai henkisesti vai sekä että ?

        Vastaa rehellisesti.


    • Anonyymi

      Nyt vain pidetään yllä ihmissalakuljetusta ja riskialtista Välimeren ylitystä...

      Pakolaisten tulisi saapua suoraan leireiltä Eurooppaan. Nämä meren ylittävät turvapaikanhakijat eivät kaikki ole pakolaisia - Suomessa aletaan vasta tutkimaan, kelle heistä annetaan lupa jäädä maahan ja kelle taas ei...

      Meillä resurssit menevät turvapaikanhakijoiden taustojen tutkimiseen ja loputtomiin valituskierroksiin eri oikeusasteissa... Oikeat pakolaiset jäävät pakolaisleireille vuosiksi, vuosikymmeniksi...

      Ei mitään järkeä...!

    • Anonyymi

      Suomen tulee noudattaa YK:ssa hyväksyttyjä pakolaissopimuksia. Siitä ei kahta sanaa. Perussuomalaisten kitinät voi tipauttaa roskakoriin. Inhimilliseen hätään tulee vastata.
      Seilaapa merella tai maalla ketä tahansa, hädässä heitä tulee auttaa. Kaikki muut auttaisivatkin paitsi Perussuomalainen puolue. Jos persu on jossain kuolemanvaarassa kommunistien velvollisuus on auttaa hädässä olevaa persua kaikin voimin.
      Jussi Halla-ahon puolueen linjaus merellä hätään joutuvien sallimisesta hukkua ja kieltäytyä avustustoimista sivuaa maanpetoksen kaltaista rikosta. Päätös on roistomainen.

      Kukaan tervejärkinen ei hyväky salamatkustamista eikä muutenkaan meritse mutta jos siellä hätä tulee, hädänalaisia autetaan.
      On ihmeellistä ettei valtiovalta ole ottanut perussuomalaisia euvaaliehdokkaita ja puoluetta tuomiolle. Hehän viestittävät ihmisten surmaamisen oppia.

      Nykyaikainen pakolaisongelma johtuu naton sodista viimeisen 20 vuoden aikana.
      Nykyaikaisen pakolaisongelman toinen muunnos on ilmastonmuutoksen aiheuttama elinolojen vaikeutuminen ja lähinnä Afrikassa.
      Pakolaisten joukossa on aina veijareita. Suomesta poismuuttaneiden joukossa on ollut kalliita roistoja uudessa maassa. Tätä ei voi estää.

      • Anonyymi

        Ei Persut ole auttamista kieltäneetkään, vaan "merihätään" joutuneet pitäisi pelastaa lähimpään satamaan ja sieltä valvotulle pakolaisleirille, eikä kuljettaa suoraan Eurooppaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      218
      5628
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4559
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3318
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      241
      2760
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      141
      2547
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      140
      1909
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1447
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1025
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      948
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      946
    Aihe