Galliassa oli 3 miljoonaa asukasta joista roomalaiset valloittajat tappoi miljoonan ja veivät miljoonan orjiksi.
Gallian sota kirja pitäisi kieltää. Siinä Caesar kirjoittaa ihaillen Gallian valloituksestaan joka oli pelkkää kansanmurhaa.
Julius Caesar oli kansanmurhaaja
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ja ihaillut viikingit oli ryöstömurhaajia. Hyökkäsivät mm englantilaiseen luostariin ja tappoivat kaikki munkit.
- Anonyymi
Minusta rasvassa paistetut, tuoreet ja vielä lämpimät, munkit ovat oikein hyviä. Syön niitä kahvin kera, nam nam.
- Anonyymi
Caesarin Gallian sota kirja voitaisiin kieltä samalla perusteella kuin Hitlerin Taisteluni kirja.
- Anonyymi
<<Caesarin Gallian sota kirja voitaisiin kieltä samalla perusteella kuin Hitlerin Taisteluni kirja. <<
Ei Taisteluni -kirjaa ole kielletty ainakaan Suomessa. Sitä löytyy divareista aivan hyvin ja netistäkin voit sen lukea millä kielellä haluat.
Eipä tätä vihasivustoa ole suitsittu!
https://www.islam-radio.net/finish/index.htm
- Anonyymi
Antiikin ajan sotahulluja tyranneja jostakin syystä saa ihailla.
Asterixeissahan kerrotaan, että roomalaiset saivat gallialaisilta päihinsä koko ajan, samoin kuin merirosvot, viikingit ja gootit. Minne taikajuoman resepti lienee hävinnyt, kun kyläläisten jälkipolvet eivät ole pärjänneet sodissaan ihan yhtä hyvin...
- Anonyymi
"kun kyläläisten jälkipolvet eivät ole pärjänneet sodissaan ihan yhtä hyvin."
Juu, tosiaan: mitä nyt vaan keskiajalla hallitsivat raskaalla ratsuväellään taistelukenttiä vuosisatojen ajan aina Crezyn ja Azincourtin taisteluihin saakka ja mikäs se sellainen jeppe olikaan kuin Napoleon, jota vastaan tarvittiin koko Euroopan (eli maailman) laajuinen liittokunta ennenkuin saatiin heppu aisoihin.
Tosi heikkoa on juu ollut gallian jälkeläisten sotiminen, tosi heikkoa... - Anonyymi
Toisin sanoen Napsu otti kuonoonsa ja siirtyi viettämään lomaa Elballe ja St. Helenalle (italialainenhan Buonaparte olikin), turpiin tuli Preussilta 1870-71, 1914-18 tarvittiin koko maailman laajuinen liittokunta (ei pelkästään Euroopan) jotta ranskikset pelastettiin ja 1940 heidän sotansa kesti 6 viikkoa. Vietnamissa ja Algeriassa kävi kylmät, ja kaikki muutkin siirtomaat sulivat sitä myöden. Britit kyöräsivät sammakot Amerikasta jo aiemmin. Menestyksistä mainittakoon frankkien kuninkaiden voitot sodissa omia vasallejaan vastaan.
Kyllä olisi taikajuoma tehnyt meisseliä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797419Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044650Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724570Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584130HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen704107Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333619Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613015Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652732Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391925- 471685