Puut korjataan pois ja tehdään rahaa , mutta metsään jää oksat ja risut
Metsät niin huonossa kunnossa, että ei voi marjastaa eikä sienestää, koska metsäpohja täynnä risuja !
Metsät niin huonossa kunnossa, että ei voi marjastaa eikä sienestää, koska metsäpohja täynnä risuja !
Vastaukset 6
Vanhimmat
Horniossa mettät täynnä risuja ! Marjastaminen ja sienestäminen loppu !
Rahat kerätään ja risut jätetään
Nykyisessä metsän omistuksessa on vain kyse ostettaan mettää ja ootetaan että saadaan hakattua ja laitetaan rahoiksi ihmisen elämässä muuta ei kerkee
metsä on vain lumetta ja vain RAHA RATKAISEE
Metsään risut ja oksat on iän kaiken jätetty puunhakkuun jäljiltä, eikä se ole ketään koskaan haitannut? Vasta ihan viime vuosina niitä on kerätty metsässä kasoihin pois vietäväksi energiajätteeksi. Eli ei pitäisi ulkopuolisella metsässä liikkujalla olla mitään valittamista? Eikä jokamiehen oikeutta kenenkään ole pakko käyttää ja mennä toisen omistamaan metsään mitään sieniä tai marjoja keräilemään? Ostaa ne torilta. Sitäpaitsi puunhakkuun oksa- ym. jäte maatuu muutamassa vuodessa, se ei ole ikuinen riesa maassa maatessaan? Metsä elää.
Metsään pitääkin jättää risut lannoittamaan maata, muuten sen ravintoarvo kuihtuu, se on luonnon kiertokulkua.
Samaten emme koskaan ole haravoi lehtiä omakotitalon pihasta, samaten marjapuskien lehdet ja marjan poiminnasta jääneet loppumarjat ovat saaneet kompostoitua lannoittteeksi uudelle kasvustolle. Ja voi sitä marjojen määrää mitä pensaat tuottavat vuosikymmenestä toiseen! Monivuotiset perennojen varret saavat kompostuitua paikallaan eikä niitä kerätä pois. Sen rehevämpää kukkamerta ei joka pihassa olekkaan! Eikä ole tarvinnut ostella juurikaan keinolannoitteita kanankakkaa heittää keväisin juurille.
Muutama risu, usko jo!
Kyllä ne metsän kannalta olisi terveellisempää jättää ne hakkuujätteet metsään. Nyt helve-tillisillä koneilla käydään repimässä kannotkin maasta, ja nekin viedäänpolttouuneille. Maaperään ei jää mitään kasvuainetta, kun kaikki kärrätään kattilalaitoksille.
Se jonkun "kaikkein paras mustikkametsä" on sieltäkin hakattu kaikki puut nurin 40...70 vuotta sitten. Kaikki nurin, ja marjastus ei oikein käy. Mutat metsä uudistuu koko ajan, ja siellä on taas kohtalaisen hyvät marjamaat jo alle 10 v. kuluttua, oksat ovat maatuneet pois.