KD on hylännyt kristilliset arvot!

30

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Nykyinen vaalijärjestelmä suosii merkittävästi suuria puolueita, niiden saadessa varsinaista kannatustaan suuremman paikkamäärän eduskuntaan."

      KD:tä vituttaa, kun sai vaan muutaman paikan, kun RKP sai 9( 1) lähes samalla kannatuksella.

    • Anonyymi

      Pesut on kristillisempi

    • Anonyymi

      Kristillisten puheenjohtaja Sari Essayh ja häiriköi kaikissa keskusteluissa, puhuu päälle, käyttäytyy aggressiivisesti ja on äärioikeistolainen, kaukana kristillisistä arvoista.

      • Anonyymi

        Mutta niinhän se on Luterilainen kirkkokin hylännyt raamatun opetuksen ja kristilliset arvot. Kyllähän kristillisen puolueenkin tulee seurata piispainkokouksessa tehtyjä arvovalintoja. Jos siihen liittyy juutalaiset, niin pitäähän se jollakin tavalla olla puolueohjelmassa samoin kuin abortti ja homoavioliitot. Eihän se muuten olisi kristillinen puolue, vaan jokin muu puolue.


      • "Kristillisten puheenjohtaja Sari Essayh ja häiriköi kaikissa keskusteluissa, puhuu päälle, käyttäytyy aggressiivisesti ja on äärioikeistolainen, kaukana kristillisistä arvoista. "

        Katso miten RKP käyttäytyy.

        Sama tyyli.


      • Anonyymi

        se on varsin tuttua käyttäytymista ns uskovaisilta johtoasemassa olevilta "ihmisiltä" muun muassa eräs burgeriyrittäjä ja huonekalutehtaan johtaja käyttäytyvät kuin rikollinen putin hallitsevat ja nöyryyttävät työntekijöitä rajoittamalla ihmisoikeuksia


      • Anonyymi

        Sari Essayah nimenomaan ei käyttäydy kuvailemallasi tavalla. Erityisen hyvin kuvauksesi sopii Sanna Mariniin, Li Anderssoniin ja Maria Ohisaloon.

        Sari Essayah ei ole äärioikeistolainen ja hän elää nimenomaan kristillisten arvojen mukaisesti.

        Onko sinun mielestäsi tuollainen toisten ihmisten mustamaalaaminen kristillisten arvojen mukaan toimimista? Oletko sinä kristitty?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta niinhän se on Luterilainen kirkkokin hylännyt raamatun opetuksen ja kristilliset arvot. Kyllähän kristillisen puolueenkin tulee seurata piispainkokouksessa tehtyjä arvovalintoja. Jos siihen liittyy juutalaiset, niin pitäähän se jollakin tavalla olla puolueohjelmassa samoin kuin abortti ja homoavioliitot. Eihän se muuten olisi kristillinen puolue, vaan jokin muu puolue.

        KD:lla ei ole mitään velvollisuutta noudattaa piispainkokouksessa tehtyjä arvovalintoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        se on varsin tuttua käyttäytymista ns uskovaisilta johtoasemassa olevilta "ihmisiltä" muun muassa eräs burgeriyrittäjä ja huonekalutehtaan johtaja käyttäytyvät kuin rikollinen putin hallitsevat ja nöyryyttävät työntekijöitä rajoittamalla ihmisoikeuksia

        Tuollaisella kirjoitustaidolla ei saa asialleen mitään uskottavuutta, etenkään kun jokainen näkee viestisi olevan pelkkää pahantahtoista mustamaalausta.


    • Anonyymi

      Katsoin eilistä puheenjohtajien tenttiä. Mitä huomasinkaan ?
      Hämmästyttävintä oli, että kristillisiä arvoja painottava Sari Essayah unohti valtapyrkimyksissään mitä hän oli edustamassa.
      Hän esitti puheenjohtaja Halla-ahosta siinä määrin muunneltua totuutta, että Haölla-ahon oli aihetta huomauttaa Essayah`lle : Älä esitä väärää todistusta lähimmäisestäsi.
      Minulle ei mikään yllätys. Onha KD:t myöskin mukana valtakuntamme poliittisessa kartellissa, muut puolueet vastaan perussuomalaiset, millä pyritään valheellisin keinoin estämään perussuomalaisilta kaikkinen poliittinen vaikuttaminen.
      Tosi hälyttävää !

    • Anonyymi

      KD Essayah sortui eilen Halla ahon haukkumiseen ja pelotteluun lähes koko oman puheenvuoron ajan (katso yle areena) , tosi törkeää käytöstä henkilöltä, jota olen pitänyt asiallisena keskustelijana aina, mutta en enää koskaan, sillä koira näytti karvansa, suomessa puolustaa nyt näitä arvoja ihan joku muu, mihin olen uskonut, eroan tänään kirkosta.

      • Anonyymi

        Viestistäsi näkee hyvin, ettet ole perehtynyt aiheeseen lainkaan. Sari Essayah ei ole kirkon jäsen. Sari Essayah ei ole esittänyt mielipiteitä, jotka loukkaavat ihmisoikeuksia.

        Viestissäsi on erityisen runsaasti samoja piirteitä kuin suurimmassa osassa Putinin trollien viestejä.


    • Vahinko että kirkosta voi erota vain kerran ☹️

    • Sari Essayah syytti Halla-ahoa maataloustukien vastustamisesta. Halla-aho oli juuri sanonut, että Suomen on satsattava enemmän omiin kansallisiin maataloustukiin.
      Järki hoi äly älä jätä!!! Häpeä Essayah!!!

      • Osasiko Sartsa lukea väärin ajattelevan miehen ajatuskulkuja yhtä hyvin kuin Kari Sipilän.
        Karihan väitti SIpilästä vaikka mitä, vaikka totuus oli, että KAri ei ymmärtänyt puhetta.
        Edes kirjoitetussa muodossa.


    • Törkeintä tässä tietenkin oli asenteellisuus. Essayah kyttäsi tilaisuutta lytätä Halla-ahoa, mutta ei ollut kuunnellut mitä hän puhui. Hävytöntä ihmiseltä, joka esittää uskovaista.

      • Anonyymi

        Paljasti kaikille katsojille arvonsa, ei ole oikea kristillinen uskovainen, vaan pelkkä pyrkyri muiden tavoin.


      • Anonyymi

        nimenomaan ämmä esittää uskovaista ei varmaan ole lukenut raamattua on vain niin saatanan lahtari


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        nimenomaan ämmä esittää uskovaista ei varmaan ole lukenut raamattua on vain niin saatanan lahtari

        Viestistäsi näkee hyvin, ettet ole perehtynyt aiheeseen lainkaan. Viestisi on pelkkää valheellista mustamaalausta.

        Viestissäsi on erityisen runsaasti samoja piirteitä ja samaa sokeaa vihaa kuin suurimmassa osassa Putinin trollien viestejä.


    • Sari Essayah voisi esittää julkisen anteeksipyynnön ennen vaaleja!

    • Uskottavuutta voisi lisätä puolueen nimen päivittäminen - Suomen Kristillisten Demokraattien Liitto (SKDL) voisi olla hyvä vaihtoehto...

      • tai ihan vaan kristilliset, koska keristillisyydellä ja demokratiaolla on yhtä paljon yhteistä kuin natsismilla ja demokratialla.


    • Anonyymi

      se on näemmä erottava kirkosta vihdoin viimein kun kuunteli sarin puhetta eduskunnassa , on mennyt materia hengen edelle ja ajaa kokoomuksen linjaa , phyi !

    • Anonyymi

      Näyttää nämä "uskovaiset" hylänneen heikko-osaiset ja kannattavan kovia arvoja , aivan käsittämätöntä politiikkaa ajavat , esim . aktiivimallia kannattavat millä sairaita,huono-osaisia yms. ihmisiä kiusataan ja rangaistaan , onko kristiiset arvot heitetty romukoppaan ja otettu taluospolitiikan ajo, ja hyväosaisten etujen turvaaminen ykkösasiaksi , näemmä , no nää uskovaisten toimet on nyt nähty ja todettu viime vaalikaudella.

    • Anonyymi

      Nyt alkaa Sari Essayhin oikeistolainen asioiden vääristely ja järkyttävän kova huutaminen mennä yli ymmärryksen kokonaan. Onko harras tai uskovainen ihminen tälla tavalla käyttäytyvä kuin tänä iltana Porista tullut mtv3:n lähetyksessä nähty kiivastelija ja vääristelijä?

    • Anonyymi

      Sari "Thrump" Essayah pääsi vauhtiin taas aamutelevisiossa.

      Näen tämän itseään kristillisiin arvoihin verhonneen ihisen äärioikeistolaisena, suvaitsemattomana ja häikäilemättömänä politiikan pelurina, joka hyökkää aina muita kohtaan, ei osaa kesskustella ja tykittää omaa sairasta ideologiaansa katsojille.

      Kannattaisiko Essayah laittaa jollekin arvopohjakurssille, jossa lähimmäisen, erilaisetkin mielipiteet kuunnellaan ja kantaa ei oteta sättimällä ja solvaamalla ja kyseinalaistamalla kaikkien muiden ratkaisuja.

      Lähimmäisen rakkaudesta tämä puolimarokolainen johtajanne ei näytä välittävän mitään. On tärkeää hyökätä kaikkia vastaan kaikista asioista. Onneksi Essayah ei ole päättämässä maan asioista. Essayah voi liittyä perussuomalaisiin, koska arvot ovat juuri samanlaiset, vaikka Essayah ylentää itsensä "kristillisillä arvoilla".

      Häpeäisin, jos olisin kannattnut kristillisiä.

      • Anonyymi

        sarilta on kadonnut jeesuksen armo vähäosaisia kohtaan valehtelee ihan helvetisti jos sanoo kannattavansa kristillisiä arvoja vitun naispuolinen putin


    • Anonyymi

      Essayh voisi ottaa jotakin rauhoittavaa, ettei käämit tupsahda äärioikeistolaisessa mielialassa vai onko se vaan sitä arabikiihkoa, jota näkee tv:ssäkin mm. kovana huutona ja kivien heittelynä.

    • Essayah on satakertaa parempi puoluejohtaja, kuin A_M Henriksson. Li Anderssoniin verrattuna 1000.

      • Anonyymi

        Mikä Sari Essayah'ssa pelottaa Putinia noin paljon, että on pistänyt trollilauman hyökkäämään Essayah'aa vastaan?


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      123
      3456
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      37
      2852
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      98
      2681
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      2
      1933
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      104
      1740
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1528
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      20
      1282
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      1235
    9. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      0
      1200
    10. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      376
      1124
    Aihe