Irtisanoutunut kaupunginjohtaja yritti monta vuotta saada talouden tasapainoon, viimeisen yritysen voitte lukea kaupungin kotisivuilta kokouspöytäkirjoista. Härkösen raportin mukaan Jämsän henkilöstö vastaa 30000 asukaan kaupungin henkilöstöä. KH edellisestä pöytäkirjasta käy ilmi ettei henkilöstöä vähennetä. Päättäjänä mukana henkilöstön edustaja. Vahva ja tyhmä valtuusto haluaa maksaa palkkoja enemmän kuin on tuloja. Muutama vuosi mennään satunnaisilla myyntituloilla ja sitten ollaan kriisikunta, vain äänestäjiä voi syyttää.
Jämsäläiset liitetään Jyväskylään.
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kaupunginjohtaja voi tilata konsulttiselvityksiä ja puhella saneeraustarpeesta, mutta jos hän alkaa vähentäöä väkeä niin, että talous tasapainottuu, niin silloin annetaan lopputili. Ei tämmöiseen kaupunkiin johtajaa saada.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Paikallispäättäjät eivät hallitse tilannetta. Kuihtuvan Jämsän pakkosiirto muualle muiden hoidettavaksi on ainoa vaihtoehto.
- Anonyymi
Samaa mieltä myös täällä. Eihän tänne enää edes uskalla hakea kaupunginjohtajaksi kukaan fiksu ja osaava ihminen. Onko Jämsässä ollut ainoatakaan kaupunginjohtajaa, jota olisi kehuttu hyvistä aikaansaannoksista? Perijämsäläiseen tapaan vain mollausta ja vänkäämistä.
Eiköhän johtajaksi - jos joku vielä uskaltautuu hakemaan - pitäsi valita joku kokenut yritysjohtaja. Yritysmaailmassa yleensä ymmärretään tulot/menot/henkilöstömäärät nykyisin kohtuullisen hyvin. - Anonyymi
Ottakaa selvää kuinka paljon viimeisen kymmenen vuoden aikana on irtisanoutunut ja eläköitynyt Jämsän kaupungin työntekijöitä. Härkösen raportti ei kerro sitä tosiasiaa. Härkösen raportissa on selviä virheitä.
- Anonyymi
Niin on eläköitynyt erinäisistä yrituksistäkin ja silti väkeä vähennetään edelleen, jos on selkeästi tarvetta siihen, joten ei kai kaupunginkaan tarvitse olla mikään suojatyöpaikka, vaikka niin on joskus aikoinaan ollutkin. Nyt on vaan ihan eri aikakausi.
- Anonyymi
Pummit tarvitsevat suojatyöpaikkoja. Kaupunginjohtaja sai mennä.
- Anonyymi
Pitäskö sitten oikeesti ruveta vähentään ne turhat kulkijat, ja alotetaan kova palkkasista. Himoksen raha hanat jo kiinni. Urakat voisi kilpailuttaa, niin että halvin ja asiansa hoitanut firma saa. Eiköhän tämän kylän jurnat ole jo rahastanu oman osuuden. Määräaikais suhteet lopetetaan, ja ne ketkä pitää kaikki sairaslomat vuodessa ,ennen kun menee kelan päivälle. Muutama vuosi ja ollaan koko lauma holhouksen alla. Ei tästä pesästä voi oikeen muualle lähtee, kun ei saa oma pesää myytyä. Onneks saa edes käydä muualla töissä, saa päivät olla toisaalla. Tommonen Sipilä kohjon luontonen ukko kun johtas, niin äkkiä olis ihmiset terveitä, ja tappelis töistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731167EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 78832
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616