Nyt sinä vihoviimeisen tempunnii teit! Minä sinut _pehmeen_ kyyvin takia kalliilla rahalla ostinnii, ja nyt sinä sua**na heitit itteis hardmodeen!!! Juu et anna pehemeetä kyytiä et, ossaisko kukkaan auttoo, niion juuttunannaa jousitus kovaks ku nissanissa konsannaa? Mistänniin alkaes vikkoo ettimmää, jousitusECUlle tulloo virtoo mut per*le vieten, ei anna virtoo keskipalloille! ****lauta vaihan ton sitikan matstaan....
Sinä XM *kele!
Akb
102055
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
pane se kork.säätimen vipu keski asentoon.ja kepin vas.puolella oleva nappula autom.kohtaan tai katso onko auto norm. korkeudella. ja sitten miettimään vasta mikä on vialla.
osta sie uudempi jossa ei ole sähkövikoja katso kun vanhat xm:t on niitä täynnä.ronki kaikki maadoitukset ja sitten kun olet saant ne kunthon
nii mene kauphan ja vaiha uuemphan tai laita se entinen kuntoon alkaen noista maadoituksista ja kaikista liittimistä konehuoneessa.
...ovien ja takaluukun sisävalokatkaisijoiden toiminta.
Olen noi kaikki kokemjen ohjeet jo suorittanu joskus vuosi sitten, liittimet on läpikäyty ja maadoitukset korjattu. Se muuten voi hyvinnii olla vika noissa ovikytkimissä - mutta, sisävalon ohjaus toimii ihan ok. Peräköntinkin sisävalo vilkkuu kun kytkintä ränkkää.
Mutta voit olla kyllä oikeassa. Nimittäin magneettiventtiilin surinaa ei kuulu kun auto on sammuksissa ja avaa kuskiin oven. Aikaisemmin kuuli selvästi mankkuventtiilin avautumisen kun tuli parkkikselle ja avas kusin oven. Hmm, toisaalta jousitus kytkee nyt taas pehmeelle ihan ok, vaihteeksi, vaikkei mankkuventtiilin toimintaa kuulukaan.
Radion ULAtaajuudella 700kHz kuuluu selvästi nyt ECUn ohjaus. Silloin kun oli juuttunut hardmodeen, ei ohjausta kuulunut.
Perskule kun olis joku buggeri, jolla voisi seurata ajon aikana, että mikä IO lukitsee ECUn ohjauksen....
Laita yksi LED kojelautaan kertomaan
keskipallon ohjauksen asennosta.
Hauska näyttö noin muutenkin ajon aikana seurata
moden vaihtojen toimintaa :)
Niitä kytkimiä joita ECU käyttää on kyllä aika läjä.
Ovikytkimen ideanahan on indikoida 'pysäköinti' ja tasata paineet vasemman, oikean ja keskipallon välillä.
... mulla tämä auttoi kerran. Oli yhdestä ovivalokatkasijasta kiinni. Parin vuoden päästä vaihdoin sitten pallot comforteihin. Sitäkin suosittelen.
Virittämällä radion ULA-taajuudelle n.700khz niin, ettei kuule mitään lähetystä, niin voi kuunnella keskipallojen magneettiventtiilin kantoaaltotaajuuden radiohäirinänä. Se ajaa saman asian kuin ledi.
Ongelman syytähän toi ei ratkaise; seurauksen kylläkin kuulee. Jos olis oikein hakkeriainesta, niin perehtyisi jousitusECUn toimintaan niin kyllä sieltä kaivaisi tiedon, että mikä lukitus milloinkin estää pehmeän moden. Ei vaan aika riitä moiseen...
Mulla oli aikaisemmin -90 mallinen XM, josta tykkäsin muuten, mutta varsinkin talvella ja kaupunkiajossa tuppasi jousitus menemään sportille ja keleitä tuli tietenkin. No kun muuten oli kiva auto, niin ajattelin, että vaihdampa uudempaan (-97), jos nuo vaivat häviäisivät. Mitä paskaa. Samanlainen se oli kun edellinenkin. Vehon pojat sitä ropas pari kertaa, eikä tullut kuntoon. Ajattelin, että paska mikä paska. Haikailin jo muitakin merkkejä. sitten kuulin näistä comfort-palloista. Sellaiset kun velipojan kanssa vaihdettiin alle(meni kellosta katsottuna 18 minuuttia), niin jopa muuttui kyyti. Muillakin on vastaavanlaisia kokemuksia.
Saattahan se joskus nytkin lykätä kaupungissa sportille, muttei haittaa, kun se vastaa entistä pehmeää tilaa. Nyt on kyyti makeaa, eikä ole enää tullut vaihto mieleen. Toinen vaihtoehto on CX:n pallot. Sitikka-asiantuntijat osaavat kyllä sanoa, mikä on XM:ääsi paras vaihtoehto.
Täytyypä laittaa joulupukille viestiä, että comfortit ens jouluks!
olisiko syynä jousipallon (varaajapallon) tyhjeneminen? Tai jonkin anturi rikkoontuminen. Tsekkaa www.sitronen.fi (http://www.sitronen.fi/viat.htm).
Jousipalloja voi myös täyttää (täyttö maksaa n. 5euroa/pallo Támpereen FranceMoteurissa), joten vaihto ei välttämätön jos niissä vika.
Omassa aluksessani on cx.än pallot. Ne on todella hyvät,suosittelen.