Käsijarrun tehottunuus ja ajokielto!

Anonyymi

Meneeköhän liikenneturvallisuus oikeaan suuntaan, jos käsijarrun tehottomuudesta annetaan ajokielto? Vänkäsin katsastusinssin kanssa pitkään ja pyysin häntä pyyhkimään noille EU direktiiveillä perseensä.

19

5416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mene koska eu pyrkii tuhoamaan länsimaisen sivistyksen, kyllä se on agenda, mikä on agenda? se kuuluu vaan sellaisille joilla on rahaa ja valtaa.

    • Anonyymi

      Turha siinä on vängätä katsastajan kanssa, ei hän niitä arvosteluperusteita ole keksinyt vitun urpo! Juuri sinunlaisia kusipäisiä asiakkaita riittää asemilla, teillä voisi pyyhkiä vaikka lattiaa. Sitäpaitsi se on seisontajarru, ei käsijarru!

      • Anonyymi

        Aivan katsastajan urpo mutta missä sitä seisontajarrua tarvitaan, plus jos se rekkarin valo takana ei pala kun.........................


    • Anonyymi

      Ei tartte vängätä kun pitää autonsa kunnossa.Seisontajarrun tehottomuuden voi itsekkin todeta ennen katsastusta. Laittaa vaan seisontajarrun päälle ja ykkösen silmään(automaatissa D-asento) ja yrittää likkeellelähtöä.
      Jos ei mielellään lähde liikkeelle tai ei ollenkaan niin jarru pitää riittävästi aseman dynolla.

      • Anonyymi

        Automaatti vaihteisella autolla ei ole mitään virkaa seisontajarrulla. Ainakaan turvallisuuden kanssa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Automaatti vaihteisella autolla ei ole mitään virkaa seisontajarrulla. Ainakaan turvallisuuden kanssa

        Eihän vaihteiston tyypillä ole mitään tekemistä tämän asian kanssa.


    • Anonyymi

      Miksi autoissa on seisontajarru ja ollut jo vuosikymmeniä jos sitä ei tarvita koskaan? Taitaa ne takajarrutkin olla turhia?

    • Takajarrut on melko turhat. Jarrutettaessa paino siirtyy eteen ja etujarrut tekee lähes kaiken työn.

      • Anonyymi

        Käytännössä takapyörät irtoaa maasta kun vähänkin hipaisee jarrua, eli takajarrut on täysin turha keksintö.


    • Anonyymi

      Vai on takajarrut turhat. Äly hoi älä jätä!

    • Anonyymi

      Käytän välillä käsijarrua että jarrutan autoa sillä kun tulen pihaan tai risteykseen pysyy hyvin toimivana. Näin takajarrut, sylinteri saa työtä enemmän kuin polkimestä jarruttutettaessa.

      En muuten käytä pysäköinnissa ollenkaan, paitsi mäessä tai perävaunu perässä.

    • Anonyymi

      Taitaa se katsastaja olla vähän väärä taho valittaa, jos ei auto ole EU-yhteisön normien mukaisessa kunnossa. Peilistä löytyy se oikea taho.

      Käsijarrua voi käyttää varajarruna silloin, jos jalkajarru ei toimi. Ja jos se kässäri on päässyt ajokieltokuntoon, niin sanomista niistä jalkajarruistakin tulee löytymään; autosta ei ole pidetty huolta.

      Mutta toisaalta. Muuttaa itärajan toiselle puolen, niin autosta ei tarvitse huolehtia kuin just sen verran kun sattuu kiinnostamaan.

      • Anonyymi

        Ihana EU,ai että on ihanaa.
        Niinkö?
        Tiedät.sitten itärajan takaisen lainsäädännön ja käytännön katsastuksesta?


    • Anonyymi

      Näille vänkääjille olen aina ilmoittanut, että minä katsastaja olen se joka tekee päätökset tässä katsastushallissa ja ne päätökset perustuvat Tieliikennelakiin ja EU:n direktiiveihin mitkä löytyvät lakikirjasta.

      Puhumalla päätökset eivät muutu miksikään.
      Hallin ovi auki ja romu ulos.
      Siinä se.

    • Anonyymi

      Tätä se teettää kun virkamiehen on pakko palkkansa eteen jotain tehdä niin keksitään jotain ihan päättömiä juttuja kuten se että toimimattomasta käsijarrusta tulee hylkäys!

      Eikös asia ole juurikin niin että jos käsijarru ei toimi niin silloinhan auto on vaarallisimmillaan kun se on parkissa, koska se saattaa lähteä liikkeelle koska tahansa (jos vaihde ei ole päällä). Eli, jos käsijarru ei toimi niin autohan on turvallisimmillaan kun se on liikkeellä ;-)

    • Anonyymi

      Kovalta touhulta tuo kuulostaa mutta jos kerran jotain direktiivejä niin siinähän hylkää sitten niiden perusteella. Katsuri varmasti olisi halutessaan voinut laittaa pelkän hylsyn...

      Sitähän aloittaja ei kerro että missä ja mikä oli katsastuksen hinta. Itse olen ainakin huomannut että halpa katsastushinta perustuu siihen, että jokainen auto tuodaan myös maksulliseen jälkitarkastukseen..

      Halvoilla konttoreilla on myös useammin nuoria kokemattomia pelisilmättömiä poikia, tai muita keski-ikäisiä väliinputoajia, eikä halpakatsastuksesta ainakaan mitään työhyvinvointia yksilöarvottamalle työntekijälle irtoa.

      Varmasti myös minkä vain konttorin katsurin saa helposti suututettua kun asiakkaana on joku äo-85 vajakki, joka vailla teknistä ymmärrystä alkaa melskaamaan, ja auto vieläpä täynnä ties mitä amiskyhäelmiä...

      Aivan hiljattain itsellä ei harrastusromussa ollut ollenkaan takajarruja kun ALB:n vivusto rikki eikä tullut ajokieltoa vaikka mielestäni se olisi ollut perusteltua.

    • Anonyymi

      On ihan höpöpuhetta että halvoilla asemilla hylätään siksi että saadaan jälkitarkastuksia ja niistä rahaa. Se on ollut aina urbaani legenda ja varsinkin nyt kun auton voi jälkitarkastuttaa millä asemalla tahansa

    • Anonyymi

      Muistakaa että TrafiComin työntekijät Helsinkiläisiä. Tarkoittaa että käytännön työ hyvin vaikeata.

      • Anonyymi

        Ja tuon viisauden päätit kertoa vuoden 2019 ketjuun?
        Olet parasta a-ryhmää.
        🤪


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      61
      5677
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      3748
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      264
      3644
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      298
      3573
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      336
      2796
    6. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      340
      2077
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      82
      2047
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      151
      1868
    9. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      82
      1782
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      38
      1650
    Aihe