Käsijarrun tehottunuus ja ajokielto!

Anonyymi

Meneeköhän liikenneturvallisuus oikeaan suuntaan, jos käsijarrun tehottomuudesta annetaan ajokielto? Vänkäsin katsastusinssin kanssa pitkään ja pyysin häntä pyyhkimään noille EU direktiiveillä perseensä.

19

5612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mene koska eu pyrkii tuhoamaan länsimaisen sivistyksen, kyllä se on agenda, mikä on agenda? se kuuluu vaan sellaisille joilla on rahaa ja valtaa.

    • Anonyymi

      Turha siinä on vängätä katsastajan kanssa, ei hän niitä arvosteluperusteita ole keksinyt vitun urpo! Juuri sinunlaisia kusipäisiä asiakkaita riittää asemilla, teillä voisi pyyhkiä vaikka lattiaa. Sitäpaitsi se on seisontajarru, ei käsijarru!

      • Anonyymi

        Aivan katsastajan urpo mutta missä sitä seisontajarrua tarvitaan, plus jos se rekkarin valo takana ei pala kun.........................


    • Anonyymi

      Ei tartte vängätä kun pitää autonsa kunnossa.Seisontajarrun tehottomuuden voi itsekkin todeta ennen katsastusta. Laittaa vaan seisontajarrun päälle ja ykkösen silmään(automaatissa D-asento) ja yrittää likkeellelähtöä.
      Jos ei mielellään lähde liikkeelle tai ei ollenkaan niin jarru pitää riittävästi aseman dynolla.

      • Anonyymi

        Automaatti vaihteisella autolla ei ole mitään virkaa seisontajarrulla. Ainakaan turvallisuuden kanssa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Automaatti vaihteisella autolla ei ole mitään virkaa seisontajarrulla. Ainakaan turvallisuuden kanssa

        Eihän vaihteiston tyypillä ole mitään tekemistä tämän asian kanssa.


    • Anonyymi

      Miksi autoissa on seisontajarru ja ollut jo vuosikymmeniä jos sitä ei tarvita koskaan? Taitaa ne takajarrutkin olla turhia?

    • Takajarrut on melko turhat. Jarrutettaessa paino siirtyy eteen ja etujarrut tekee lähes kaiken työn.

      • Anonyymi

        Käytännössä takapyörät irtoaa maasta kun vähänkin hipaisee jarrua, eli takajarrut on täysin turha keksintö.


    • Anonyymi

      Vai on takajarrut turhat. Äly hoi älä jätä!

    • Anonyymi

      Käytän välillä käsijarrua että jarrutan autoa sillä kun tulen pihaan tai risteykseen pysyy hyvin toimivana. Näin takajarrut, sylinteri saa työtä enemmän kuin polkimestä jarruttutettaessa.

      En muuten käytä pysäköinnissa ollenkaan, paitsi mäessä tai perävaunu perässä.

    • Anonyymi

      Taitaa se katsastaja olla vähän väärä taho valittaa, jos ei auto ole EU-yhteisön normien mukaisessa kunnossa. Peilistä löytyy se oikea taho.

      Käsijarrua voi käyttää varajarruna silloin, jos jalkajarru ei toimi. Ja jos se kässäri on päässyt ajokieltokuntoon, niin sanomista niistä jalkajarruistakin tulee löytymään; autosta ei ole pidetty huolta.

      Mutta toisaalta. Muuttaa itärajan toiselle puolen, niin autosta ei tarvitse huolehtia kuin just sen verran kun sattuu kiinnostamaan.

      • Anonyymi

        Ihana EU,ai että on ihanaa.
        Niinkö?
        Tiedät.sitten itärajan takaisen lainsäädännön ja käytännön katsastuksesta?


    • Anonyymi

      Näille vänkääjille olen aina ilmoittanut, että minä katsastaja olen se joka tekee päätökset tässä katsastushallissa ja ne päätökset perustuvat Tieliikennelakiin ja EU:n direktiiveihin mitkä löytyvät lakikirjasta.

      Puhumalla päätökset eivät muutu miksikään.
      Hallin ovi auki ja romu ulos.
      Siinä se.

    • Anonyymi

      Tätä se teettää kun virkamiehen on pakko palkkansa eteen jotain tehdä niin keksitään jotain ihan päättömiä juttuja kuten se että toimimattomasta käsijarrusta tulee hylkäys!

      Eikös asia ole juurikin niin että jos käsijarru ei toimi niin silloinhan auto on vaarallisimmillaan kun se on parkissa, koska se saattaa lähteä liikkeelle koska tahansa (jos vaihde ei ole päällä). Eli, jos käsijarru ei toimi niin autohan on turvallisimmillaan kun se on liikkeellä ;-)

    • Anonyymi

      Kovalta touhulta tuo kuulostaa mutta jos kerran jotain direktiivejä niin siinähän hylkää sitten niiden perusteella. Katsuri varmasti olisi halutessaan voinut laittaa pelkän hylsyn...

      Sitähän aloittaja ei kerro että missä ja mikä oli katsastuksen hinta. Itse olen ainakin huomannut että halpa katsastushinta perustuu siihen, että jokainen auto tuodaan myös maksulliseen jälkitarkastukseen..

      Halvoilla konttoreilla on myös useammin nuoria kokemattomia pelisilmättömiä poikia, tai muita keski-ikäisiä väliinputoajia, eikä halpakatsastuksesta ainakaan mitään työhyvinvointia yksilöarvottamalle työntekijälle irtoa.

      Varmasti myös minkä vain konttorin katsurin saa helposti suututettua kun asiakkaana on joku äo-85 vajakki, joka vailla teknistä ymmärrystä alkaa melskaamaan, ja auto vieläpä täynnä ties mitä amiskyhäelmiä...

      Aivan hiljattain itsellä ei harrastusromussa ollut ollenkaan takajarruja kun ALB:n vivusto rikki eikä tullut ajokieltoa vaikka mielestäni se olisi ollut perusteltua.

    • Anonyymi

      On ihan höpöpuhetta että halvoilla asemilla hylätään siksi että saadaan jälkitarkastuksia ja niistä rahaa. Se on ollut aina urbaani legenda ja varsinkin nyt kun auton voi jälkitarkastuttaa millä asemalla tahansa

    • Anonyymi

      Muistakaa että TrafiComin työntekijät Helsinkiläisiä. Tarkoittaa että käytännön työ hyvin vaikeata.

      • Anonyymi

        Ja tuon viisauden päätit kertoa vuoden 2019 ketjuun?
        Olet parasta a-ryhmää.
        🤪


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2854
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2430
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      156
      2037
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1738
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1251
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1154
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      160
      1118
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    Aihe