Vai mitä tarkoittaa, kun Audi A4 hinnastossa lukee jo kaikkien mallien kohdalla, ei enää uusia tehdastilauksia, vain varastossa olevat mallit. Vaikka juuri tuli uusi A4.
Samoin saman konsernin Passateista ei enää montaa mallia saa tehdastilauksena.
Ajetaanko DAS-konsernin autot totaalisesti alas ja tilalle alkaa tulla vain sähkö/Hybridi rimpuloita, vai tuleeko enää niitäkään.
No, onneksi tuli vaihdettua ajoissa uuteen Volvoon, sieltä sentään saa vielä oikeita autoja.
Näyttää Audi A4:nkin myynti loppuvan.
17
116
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinalaisomistukset ovat vaarassa Trumpin tullien takia.
- Anonyymi
Kurkunkansi
- Anonyymi
ei se myynti lopu. katko vaan kun speksataan autot uuteen päästönormiin. audilla tehdään vaan nyt se jonka jotkut tehtaat teki jo toissasyksynä. audi käytti siirtymäajan loppuun ja tekee vasta nyt.
- Anonyymi
Audi speksasi kyllä hinnat kohdilleen jo vuodenvaihteessa, kuten muutkin merkit, silloin oli hinnastot poissa pari kuukautta. Nyt sitten sama juttu, ei kuulosta kyllä ihan samalta speksaukselta.
- Anonyymi
aloittaja olet väärällä topicilla...hyviä kilometrejä uudella oikella VOLVOLLA
- Anonyymi
Kiitosta vaan, hyviä ovat ajetut kilometrit olleet.
Väärällä topicilla en tokikaan ole. Olen ajanut VAG/DAS konsernin autoilla 20-vuotta, ennen tätä Volvoa. Joten kyllä kait nyt kiinnostukseni muihinkin autoihin voi jatkua, vaikka tällä kertaa Volvon valitsinkin. Itseasiassa olin hyvin lähellä ottamassa uutta Audi A4 mallia, mutta kun hintoja vain ei saatu, eikä liikkeet olleet siinä vaiheessa kovin innokkaasti niitä myymässäkään, niin siirryin sitten ainakin hetkellisesti uuteen Volvoon.
Minulla vaihtuu auto kahden vuoden välein uuteen, joten reilu vuoden päästähän sitä saa taas olla tilaamassa, kilsoja kun tulee yli 80 tkm vuoteen.
Tässä tapauksessani tosin saattoi olla onni onnettomuudessa, että otin tämän Volvon, saattaapi helposti käydä niin, että ei jää viimeiseksi. Geartronic vaihteisto on ihan eri planeetalta, kuin DAS:in kaksoiskytkinvaihteistot. Ei nykimistä, lähtö tapahtuu ilman viiveitä myös risteysalueilta, eikä siten, että ensin ei tapahdu mitään ja sitten niskat nykäisten lähdetäänkin nykäisemällä liikkeelle jne. Geartronic8 toimii huomattavasti pehmeämmin ja kiihtyvyys/kulutus on tässäkin vaihteistossa manuaalin luokkaa.
- Anonyymi
Ajattelin juuri samaa. Miksi ottaa murheita volkkarista, jos ajelee Volvolla?
- Anonyymi
Lue edellinen vastaukseni, en siis ota murheita, päinvastoin.
- Anonyymi
A4 verot tulee olemaan korkeammat koska kuluttaa enemmän ja painavampia.
- Anonyymi
Kiinanvolvon ostaja huutelee autoista?Tiesiköhän että volvon ratista on mitattu myrkkyjäämiä jenkeissä...
- Anonyymi
Kyllä Mun vm. 2019 V60 on tehty ihan Ruotsissa alkuperäisellä tehtaalla. Toiseen yhtä älykkääseen kysymykseesi vastaus, en tiennyt. Eikä tiedä varmaan muutkaan Eurooppalaiset, koska uutinen on ankka.
Jos Jenkeissä todella tällaista olisi tapahtunut, niin täytyy sanoa, että kyllä Trump alas vajoaa tuossa autojen "kotimaisuusastekampanjassaan".
- Anonyymi
2019 Business 35 TDI CO2 138g. Korkeat verot maksettavaksi vajaa 700 € . Tätä jos ei saa manuaalina niin ompa huono juttu!
, tfsi bensat syö edelleen paljon, tosin jos ajaa max 10tkm vuodessa ja matka-painoitteista ajoa niin ei suurta merkitystä.
Omassa edellisessa vanhassa B8 2.0TDI dieselissä oli päästöt 119g - Anonyymi
Katselin A4 avant facelift kuvaa ja 2019 corolla touring, vertailin
Corolla on mielestäni paremman näköinen auto, takaa, sivusta ja edestä. Dynaaminen sopivasti sporttinen, nuorekas. Vaikka on halvempi auto ja eri luokassa ! Erittäin onnistunut.
https://www.nettiauto.com/toyota/corolla/10384997
Audissa takaa helma roikkuu ja raskas olemus kun feikki iso putkenpäät kulmissa. Autossa on edelleen B8 audin näköä paljon, pyöreyttä, ei sporttisuutta. Facelift 2019 kuvia netissä.- Anonyymi
mitä nätimpi auto sen rumempi vaimo...(vanha savolainen sananlasku :D)
- Anonyymi
vieläkö uusissa audeissa on sitä ruosteongelmaa? joku aika sitten joutuivat lokasuojan kaaria ja ovia maalaamaan uudehkoista audeista ruostekukkasten vuoksi.
- Anonyymi
Ei tietoa, B8 oli
Uudemmissa skoda octavioissa näkee sitä että maali irtoilee paloina, kiven iskusta. Ilmeisesti sähkösinkittyyn peltiin eivät saa riittävän sitkeää pintakäsittelyä, tai tietoisesti.
Vanhassa Vw golf 4 maali on sitkeämmässä kiinni, pellin päällä on 5 erilaista pintakäsittelyä vw teknisen opuksen mukaan jossa kerrotaan miten auto tehty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244982
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333573Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543464Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203360Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232960Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282700Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172379Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1182373MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331784