että nyt aloitetaan vasta ohjelmaneuvottelut Rinteen valitsemalla hallituspohjalla. Yhteisymmärrykseen pääseminen voi tuottaa tuskaa monessa asiassa varsinkin, kun voisi olla järkevää sopiva asioista mahdollisimman tarkasti jo heti alkumetreillä, ettei sitten tule riitaa myöhemmin.
Epäilen, että tässä voi olla useitakin asioita, joissa on vaikea löytää kompromissia yhteisymmärryksestä puhumattakaan. Veropolitiikka ja ympäristöpolitiikka ovat vaikeita sovittavia. Sote sen sijaan voi syntyä kivuttomastikin, jos mallina on sotepavelut ilman valinnanvapautta ja maakuntien tehtävien paisuttelua. Suurimmat kiistat tultaneen käymään Vihreiden ja Kepun välillä ympäristöpolitiikasta ja Vasurien ja Kepun välillä verotuspolitiikasta ja sosiaalipolitiikasta. Perhevapaa-kysymyksissä Kepu edustaa täysin vastakkaista näkemystä muihin hallituskumppaneihin verrattuna.
On kuitenkin hyvä muistaa
18
53
Vastaukset
- Anonyymi
Sen kaikki tiedämme.
Hallitus on aina kompromissi, kellä siihen taitoa. jatkaa hallituksessa.
Josoletettaisiin että olisi vielä kommusniteja -yksittäisiä lukuun ottamatta, he luonnollisesti ei sopeutuisi hallitus sääntöihin. Kekkosen aikaan olivat hallituksesssakin Neuvostoliiton vaatimuksesta, kun " iso kommunisti" näin kehoitti tekemään. Neuvostoliitto piti heitä kurissa ja nuhteessa. Mutta ne ajat takana että räyhääjät olisi enään mukana, kuin Ay-liikeessä, niitä suurimpia lakkojen kannattajia. - Anonyymi
Hallitusneuvottelut ovat sitä varten, että nähdään onko Keskustasta Rinteen hallitukseen!
Keskustan yksi kynnyskysymys oli "Sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut turvataan 18 maakunnan pohjalta. Uudistuksessa maakunnista tehdään monialaisia". Minäkin uskon, että tuo jälkimmäinen lause siinä on vain periaatteellinen varaus sitä varten, että nelivuotiskaudella tulee harkittaviksi muutoksia hallintoon muillakin kuin sote-alalla. Välttämättä ei tule.
Ympäristöpolitiikassa demarit, kepu ja ruotsalaiset ajavat samaa linjaa, joten vihreät ja vasurit ovat selvässä vähemmistössä. Verotuspolitiikassa ongelma kepun kannalta on, kykeneekö se tuossa kokoonpanossa ajamaan tarpeeksi yrittäjäystävällistä verotuslinjaa. Perhevapaauudistuksesta on paljon puhuttu, mutta en usko, että se on niin tärkeä eduskunnan vasemmalle laidalle kuin olisi ollut kokoomukselle.Miksi ylimitoitettuja perhe- ja vanhempainvapaita ylipäätään pitää hyvinvointivaltion kustantaa. Ainakaan keski- ja hyvätuloisille.
OikeistoSosDem kirjoitti:
Miksi ylimitoitettuja perhe- ja vanhempainvapaita ylipäätään pitää hyvinvointivaltion kustantaa. Ainakaan keski- ja hyvätuloisille.
Niillä houkutellaan tekemään lapsia, jotta meillä olisi tulevaisuudessa työntekijöitä.
- Anonyymi
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Niillä houkutellaan tekemään lapsia, jotta meillä olisi tulevaisuudessa työntekijöitä.
Nämä nyky lapset ja nuoriso on peloteltu ilmastonmuutoksella, niin ei paljon tuon asian edistäminen vaikuta kyllä syntyvyyteen.
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Niillä houkutellaan tekemään lapsia, jotta meillä olisi tulevaisuudessa työntekijöitä.
Miksi tätä houkutinta ei voi suoraan antaa alennettuna tuloverotuksena?
OikeistoSosDem kirjoitti:
Miksi tätä houkutinta ei voi suoraan antaa alennettuna tuloverotuksena?
PS. Siksi että totälitäristinen hyvinvointivaltio haluaa kaikin tavoin kontrolloida kansalaisia.
- Anonyymi
Sipilällle ei kuulu ministerin paikka. Vihreät ovat ennenkin myyneet "sielunsa" esim. ydinvoiman suhteen, joten yksi sellutehdas tuskin kaataa hallitustoiveita. Veikkaan, että Kepulle riittää, että maakuntahallintoa supistetaan ja annetaan muutamaan siltarumpuun rahaa. Rkp.llä ei ole mitään merkitystä, kunhan saavat Henriikalle oikeusministerin pestin takaisin. Kepulien juoni-Kaikkonen Kepulaisten pitäisi pistää uuninpankolle, on ihan liian ryvettynyt ja luonteeltaan kiero.
- Anonyymi
Tämä nyt neuvottelun pohjaksi valittu hallituskoalitio toteutuessaan tulee nimetä Hyvinvointivaltion purkaja -hallitukseksi, sillä se tulee romuttamaan tyystin tulevaisuuden hyvinvointipalvelujen rahoituspohjan lyhytnäköisessä suosion ostamisessa vastuuttomalla rahanjaolla. Kun rahat on loppu, loppuu myös palvelut. Velkaakaan ei saa pohjattomasti. Sen Suomi sai kokea 90 luvulla, ja sittemmin Kreikka, Irlanti jne.
Rinteen investoinnit tulevaisuuteen tarkoittavat vain sitä, että investointien lasku lankeaa tulevaisuudessa, sitten kun varsinaiset "investoinnit" on syöty. Hirvittäviä aikoja on luvassa niille, jotka ovat veronmaksajina noin 5-10 vuoden kuluttua. Todella karmeita aikoja.
Jokainen SDP:tä äänestänyt tulisi laittaa syytteeseen valtiopetoksesta, sama koskee niitä kepulipäättäjiä, jotka päättivät Kepun lähdöstä tuohon hulluuteen mukaan. Äänestäjäthän antoivat Kepulle selvän signaalin painua pois maan asioita sotkemasta.- Anonyymi
Hallitusneuvottelut sujuvat varmasti helposti, kun rikkaimpien edustajat ja rasistit jätettiin pois.
Nyt on maallamme ja työväestöllämme edes jotain toivoa paremmasta huomisesta ! ! ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallitusneuvottelut sujuvat varmasti helposti, kun rikkaimpien edustajat ja rasistit jätettiin pois.
Nyt on maallamme ja työväestöllämme edes jotain toivoa paremmasta huomisesta ! ! !Huominen saattaa olla parempi, kun velkaa otetaan ja sillä rällätään vappusatasia heitellen, mutta ylihuomenna onkin sitten entistä vaikeampaa.
Lapsemme, ja vielä lastenlapsemme, tulevat muistamaan 2020 luvun historiallisesta romahduksesta, jossa yli varojensa eläneet ahneen sukupolven edustajat tuhosivat Suomen kansantalouden. 30- luvun pula-aika, 90-luvun lama ja 2010 luvun finanssikriisi ovat hyttysen ininää sen rytinän rinnalla, johon Rinne maata nyt johdattaa. Hyvä kommentti. Oikeiston johon lasken myös Tannerilais-Lipposlaiset tulisikin tehdä kaikkensa tämän holtittomaan rahanjakohallituksen kaatamiseksi.
- Anonyymi
OikeistoSosDem kirjoitti:
Hyvä kommentti. Oikeiston johon lasken myös Tannerilais-Lipposlaiset tulisikin tehdä kaikkensa tämän holtittomaan rahanjakohallituksen kaatamiseksi.
Miten ne snookerit siellä Sheffieldissä meni?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huominen saattaa olla parempi, kun velkaa otetaan ja sillä rällätään vappusatasia heitellen, mutta ylihuomenna onkin sitten entistä vaikeampaa.
Lapsemme, ja vielä lastenlapsemme, tulevat muistamaan 2020 luvun historiallisesta romahduksesta, jossa yli varojensa eläneet ahneen sukupolven edustajat tuhosivat Suomen kansantalouden. 30- luvun pula-aika, 90-luvun lama ja 2010 luvun finanssikriisi ovat hyttysen ininää sen rytinän rinnalla, johon Rinne maata nyt johdattaa.Ei voi muuta kuin ihmetellä miksi keskusta lähtee edes neuvottelemaan tämä ay-jäärän kanssa, sama kuin vapaaehtoisesti hyppäisi köysi kaulassa puusta alas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voi muuta kuin ihmetellä miksi keskusta lähtee edes neuvottelemaan tämä ay-jäärän kanssa, sama kuin vapaaehtoisesti hyppäisi köysi kaulassa puusta alas.
Sipilähän se pääneuvottelija on. Joku voisi toivoa, että hän tekisi konkreettisesti niin kuin kirjoitat.
Sitäkö sinä toivot? Olethan kokoomuslainen, joka pettyi kepun ratkaisuun.
- Anonyymi
Eihän takuueläkkeen nosto paranna elintasoa. Se pienentää ainoastaan sos tuen määrää samalla rahalla. Yksinäisellä ihmisellä pitää jäädä vuokran jälkeen 480 e elämiseen. Näille se vappusatanen ei tee mitään.
- Anonyymi
Mitähän muuta katkeruutta oikeisto keksiikään ... toivottavasti tulevat toimeen oppositiossa keskenään edes saman aatteen takia, jos ei muuten niin vaihtaisivat vaikka tuoliensa paikkaa, jos helpottaisi ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064572Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293393No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452380- 391418
- 361343
- 381196
- 141102
- 1591026
- 27978
- 6944