Sannfinländarna röstade för Vasa Centralsjukhuset i vårens omröstning. https://www.suomenuutiset.fi/perussuomalaiset-vaasan-laajassa-paivystyksessa-kyse-kaikkea-suomalaisten-laadukkaista-terveydenhuollon-palveluista/
Sannfinländarna var det partiet som stötte SFP med detta.
Men efter valet gick Anna Maja Henriksson Till angrepp mot Sannfinländarna och skyller på dem att de skulle vara högerextremistiska populister.
Det här kommer att kosta sfp dyrt i framtiden. Man ska känna igen sina vänner och inte bråka i onödan.
Sannfinländarna var det partiet som stötte SFP med detta.
Men efter valet gick Anna Maja Henriksson Till angrepp mot Sannfinländarna och skyller på dem att de skulle vara högerextremistiska populister.
Det här kommer att kosta sfp dyrt i framtiden. Man ska känna igen sina vänner och inte bråka i onödan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kanske Henriksson hellre är ensam än vänner med Persuna ?
Varför ska man vara ensam om man är politiker? Sannfinländarna har det största väljarstödet för tillfället, och kommer med all sannolikhet att vara det största partiet efter 2023.
Sannfinländarna har ingenting emot de svenskspråkiga och deras rättigheter. Vi vill bara upphäva tvångsmatad svenskundervisning. Men annars anser jag och de andra sannfinnländarna som jag känner, att den svenspråkiga folkdelen är en mycket viktig del av vårt samhälle, och ska bevaras och beskyddas.
Finland har ju svenskspråkig historia i motsats till ryska. Vi har aldrig förr i historian haft en rysktalande minoritet förutom nu. Även då finland var en autonomisk del av Ryssland, hade vi ryssar bara i garnisoner, men de bodde inte bland oss. Jag anser att det är mycket viktigt att betona att Finland har svenska rötter, och inte ryska, eftersom i Ryssland ser man att eftersom vi en gång i tiden var en del av Ryssland, är vi i fortsättningen också tillgänglig, om det behövs.
Jag skulle gärna se Sannfinländarna och SFP samarbeta i framtiden, men Anna Maja Henriksson ska bort. Nu gäller det att ge sparken åt henne, det är inte för sent ännu.
Över 14 000 personer röstade på Henriksson så nog blir hon kvar ännu 4 år.
Vasapersuna vill inte heller till Seinäjoki,största orsaken.
Inte är det bara SFP som vill ha heljour,eller endast svenskspråkiga .
Vaasassa ei ole ennenkään ollut laajan päivystyksen sairaalaa.
Nu kanske det blir.
Litet hopp finns det ju.
Då blir Sannfinländarna också nöjda.
Visst-
Så nu väntar vi på Sannfinländarnas hämnd ?
Om du vill så. Annars kan du ju alltid försöka bli kompis med sannfinländare. Visst hittar man fienden, om man bara letar efter dem.
Fienden ska man hålla nära sig så man vet vad de planerar.
Så är det.
Pitääkö rkp:n aina saada haluamansa, kuin hemmoteltu lapsi?
Tror inte att sfp får allt de vill ha.
Omöjligt sånt, helt främmande.
Kanske vi nu kommer att se följetong av det här?
Sipiläs regering satte stopp för heljouren.
Visst Sipilä försökte det, men folk ville annat i vasatrakten, det va massdemonstration i Vasatorget och Sipilä var tvungen att backa.
Samarbete fungerar fint.