Mustaa kosteaa kiveä hämärässä. Sileää lohkottua. Portaat ylös. Ovi portaiden päässä on lukossa. Kiviseinä tuntuu viileältä. Jotenkin olen turvassa. Tuoksuu kostea. Ilma on helppoa hengittää.
Tuoksuu suolainen kivi ja multa. Tuoksuu turvallisuus. Rakastan tuota paikkaa. Rakastan kiven tuntua sormissani ja selässäni nojatessani siihen.
Rakastan hämäryyttä ja hiljaisuutta.
Rakastan puuportaita, jykeviä. Sivelen niiden pintaa. Elävää pintaa.
Rakastan olla piilossa ja turvassa.
Rakastan.
Aikaa ei ole tuossa paikassa tai on kaikki aika. Ajalla ei ole merkitystä. On vain turva, ihana viileä kostea kiviseinä, puuportaat, ovi joka on lukossa, tuoksu ja ei muuta.
En halua pois.
Rakastan ja olen.
Sinua varten hengitän.
Se paikka mielessäni
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kysymys : onko valehtelu heikon puolustus?
- Anonyymi
Voi olla ja joskus se voi olla myös heikon suojelukeino. Voi valehdella joko itsensä tai toisen puolesta.
- Anonyymi
Yhtälailla voisi kysyä: onko kuviteltu apu pelkkää tuhoamista? Tähän voin vastata itsekkin= on!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhtälailla voisi kysyä: onko kuviteltu apu pelkkää tuhoamista? Tähän voin vastata itsekkin= on!
On! Se tuhoaa molemmat. Tiedän.
- Anonyymi
Miltä olet turvassa?
- Anonyymi
Hyvä kysymys. Ehkä olen turvassa muilta ja itseltäni joka minun täytyy olla vaikkakin olen itsekseni.
Saan olla se kuka olen ja tuntea vapaasti mitä tunnen.
Saan olla vapaa olemaan ja tuntemaan ilman muiden painostamista ja ilman itselleni asettamia rajoja.
Saan rauhassa ja turvallisesti olla se mikä ja kuka olen.
Ja saan tuntea vapaasti ja olla onnellinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä kysymys. Ehkä olen turvassa muilta ja itseltäni joka minun täytyy olla vaikkakin olen itsekseni.
Saan olla se kuka olen ja tuntea vapaasti mitä tunnen.
Saan olla vapaa olemaan ja tuntemaan ilman muiden painostamista ja ilman itselleni asettamia rajoja.
Saan rauhassa ja turvallisesti olla se mikä ja kuka olen.
Ja saan tuntea vapaasti ja olla onnellinen.Tuo ei ole totta! Jos jonkun täytyy olla itseltään tai muilta turvassa niin silloin ei voi olla itsekseen oma itsensä. Niin väärin ajateltu kuin vaan yleensä voi. Silloin ei voi: tuntea vapaasti, vapaa olemaan, olemaan ilman painostusta, elää ilman rajoja, elää rauhassa, turvallisesti, olla mikä on, eikä myöskään voi tuntea olevansa onnellinen. Ihminen ei voi olla onnellinen kuin ainostaan silloin kun on yksin oma itsensä, se on tärkein sääntö onnellisuudelle. KAKKI MUU ON KUVITELTUA PASKAA!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo ei ole totta! Jos jonkun täytyy olla itseltään tai muilta turvassa niin silloin ei voi olla itsekseen oma itsensä. Niin väärin ajateltu kuin vaan yleensä voi. Silloin ei voi: tuntea vapaasti, vapaa olemaan, olemaan ilman painostusta, elää ilman rajoja, elää rauhassa, turvallisesti, olla mikä on, eikä myöskään voi tuntea olevansa onnellinen. Ihminen ei voi olla onnellinen kuin ainostaan silloin kun on yksin oma itsensä, se on tärkein sääntö onnellisuudelle. KAKKI MUU ON KUVITELTUA PASKAA!
Totta ! Tuossa paikassa siis saan olla oma itseni ja siksi olla onnellinen.
- Anonyymi
Oisiko joku homeinen maakellari lähimpänä tuota paikkaa. Toiset tykkää aurinkorannoista ja toiset kellareista : D
- Anonyymi
Se on ihan mistä kukanenkin tykkää ja tuntee olonsa hyväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1772681- 1642499
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182187Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612063Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2241153Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3681069