Ydinasevaltio Israel vastustaa ydinaseita, mikäli Iran valmistaa itselleen sellaisen.
Kumpi on hyvän puolesta pahaa vastaan?
Ydinasevaltio Israel vastustaa ydinaseita
16
106
Vastaukset
No Israel on sentään demokratia ja Iran pappisdiktatuuri eikä Israelilla ole Iranille mitään aluevaatimuksia tms, ainostaan vaatimus, ettei Iran uhkaa Israelia eikä hyökkää Israeliin eikä tue muita asellisia hyökkäyksiä sinne. Se ei kuitenkaan oikein onnistu, koska Iran on vannonut tuhoavansa Israelin, joten sanoisin, että jos puolet on pakko valita, niin Israel on hyvän puolella ja Iran pahan.
- Anonyymi
Jos olisi mahdollista, että Iran ja Israel tuhoaisivat toisensa ydinaseilla täydellisesti, niin kannattaisin konfliktia lämpimästi. Tai että ainakin Israel tuhoutuisi täydellisesti.
- Anonyymi
Toivon että putin jatkaa venäjän tuhoamista loppuun asti. Venäläisillä ei ole konsteja pysäyttää tätä tuhoa.
- Anonyymi
’Kyllä lähtee!’ – Venäjä testasi uutta hypernopeaa torjuntaohjusta.
https://youtu.be/m8W1L6TDG7w
RT:n lainaamien analyytikkojen mukaan on mahdollista, että ohjus kuuluu uuteen ja piakkoin palveluskäyttöön tulevaan S-500 Prometey ohjusjärjestelmään. Uusi pitkänkantaman torjuntajärjestelmä kykenee torjumaan kaikki ilmamaalit 600 kilometrin etäisyydellä.
Jumala on Israelin puolella joten muhamettien Iran on pahis.
- Anonyymi
Israelin ydinase on laiton kuten esim. Pohjois-Korean.
Se on aivan totta, mutta Israel ei ole koskaan edes uhannut käyttävänsä sitä toisin kuin Pohjois-Korean diktaattori.
- Anonyymi
Taitaa olla Iran seuraava notkahtaja.
Millä tavalla se tapahtuu, jää nähtäväksi.
Yksi maa toisensa perään tuolla alueella tuhoutuu.
Eipä ole mitään mielenkiintoa oikeastaan. Omia kylvöksiään nostelevat. - Anonyymi
Niin, todetaan vain seuraava verilöyly kylmän rauhallisesti ja kukapa on taas asialla?
Eikä sovi unohtaa että Suomen maaperä on annettu naton käyttöön taas kerran. - Anonyymi
Israel ei vastusta ydinasetta, muttei myöskään usko että jumala on valinnut heidät pelastettavaksi. Trumppi näyttää tällä hetkellä olevan juutalaisten jumala. Ovat pirut ennekin kumartaneet kultaista vasikkaa josta jumala niitä rankaisi, nyt sitten kumartavat rikasta idioottia.
- Anonyymi
Perusteet USA:n lentotukialuksen ja pommituskoneiden lähettämiseksi torjumaan ”Iranin uhkaa” Persianlahdelle ovat israelilaismedian mukaan lähtöisin Israelin tiedustelupalvelu Mossadilta. Mitään faktista ei ole kuitenkaan julkaistu, joten kyseessä ovat ainoastaan huhuihin perustuvat tiedustelutiedot.
Elikkä lentotukialus enteilee hyökkäystä Iraniin ja tietysti Israelin niin 'demokraattinen' hallinto on mukana.
Iso soppa tulossa, jos täysin mielenvikaiset saavat sen määritellä..- Anonyymi
Lännen valtamedioissa määrittelemättömäksi tiedustelutiedoksi kerrottu informaatio ”Iranin kohoneesta hyökkäysvalmiudesta”, jota seurasivat otsikot USA:n hallinnon sotilaallisista toimenpiteistö koskien ”puolustusvalmiuden järjestelemiseksi Persianlahdella” ovat saaneet alkunsa Mossadin levittämästä huhusta, kertoo USA-yhteydet omaava Axios-verkkouutispalvelu.
- Anonyymi
Erittäin hienoa on se, että hyvillä saa olla ydinaseita mutta ei pahoilla. Vielä upeampaa asiassa on se, että hyvät määrittelevät ihan itse, ketkä ovat pahoja ja ketkä hyviä.
Eli oikeuden puolesta vääryyttä vastaan olkoon iskulauseemme! - Anonyymi
Tosiasiassa Israel on terroristivaltio hallintonsa puolesta ja yksistään Gazan tapahtumat riittävät näytöiksi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2893557Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard422547SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän872154Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1091983Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --471882Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂311677Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1301522Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi211233Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest651177Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."
Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h1221161