Rullaluistelijat ovat varomattomia. Takaa tullut rullaluistelija oli rysäyttää jalankulkijan päälle. Jalankulkijan säännöt on rullaluistelijoilla vaikka on polkupyörän vauhti.
Rullaluistelijat
Anonyymi
5147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mutta jos rullaluistimet ovat saksalaisvalmisteisia, niin sääntöjähän ei silloin ole. Saa tehdä liikenteessä niin kuin haluaa.
Aika kulahtanut ja väsynyt vitsi toi on jo.
Jalankulkijat poukkoilevat hyvin ennalta-arvaamattomasti. Heidänkin tulisi ymmärtää että siellä on muitakin ja liikkua johdonmukaisesti omaa linjaansa. Liikenne on yhteispeliä ja muiden huomioonottamista.
Jos kyseessä on kevyeliikenteen väylä, jossa on monenlaista erityyppistä kulkijaa, niin myös jalankulkijoiden on syytä olla tarkkana. Pelkällä jalkakäytävällä, niin muut varovat jalankulkijoita.
Kevyen- niinsanotut liikenneväylät pitäisi muuttaa liikenneväyliksi. Nyt ne ovat lähinnä alueita joihin on siirretty kaikki autolikennettä haittaava toiminta.