Odottakaa vielä neljä vuotta....

Anonyymi

Alkaa jo naurattamaan persujen puheet siitä kuinka aina vaalien jälkeen pitää odotella taas neljä vuotta. Ei pitäisi odotella, sillä hallitus muodostetaan aina suoraan vaalien jälkeen. Neljän vuoden päästä muodostetaan uusi hallitus, ja silloinkin pitää olla hereillä, mutta se on silti tällä hetkellä tulevaisuutta.

Jos me nyt ajatellaan että tasavallasta löytyy ihmisiä jotka odottavat vaalit toisensa perään taas neljä vuottta, niin mitä tuon neljän vuoden päästä tapahtuu? Jo nyt tiedämme sen, että keskustalle pelattiin tulevien hallituskumppanien toimesta paikkaa hallitukseen. Mikä ryhmä liputtaisi persujen puolesta?

Kylmä tosiasia on se, että persut odottavat maailman tappiin asti vielä neljä vuotta koska he eivät tajua että hallitus muodostetaan muiden eduskuntapuolueiden kanssa ja persut ovat yksin.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä eroa on Rinteen kielellä ja Sipilän varpaalla?

      Vaikea sanoa, mutta toistaiseksi ne ovat olleet erottamattomat :)))

    • Anonyymi

      Onko maailmassa kitkerämpää asiaa kuin Persun pieru, ei ole. Korkeintaan Persun uikutus siitä, että fasisimi ei saa kannatusta kuin tietyssä puolueessa ja musta mies on nähty kioskilla ostamassa kolajuomaa. Taisi samalla hymyillä myyjälle, mitähän mietti, ryöstöä vai raiskausta?

    • Anonyymi

      Ei välttämättä tarvitse odottaa sitä aikaa sillä tuhohallitus voi tuhota itsensä jo aiemmin maailmojen halaamisellaan.

    • Anonyymi

      Neljä vuotta voi olla leipäjonossa aika pitkä aika odottaa persuilta tulevaa "pelastusta"??

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe