aitataimi vs. astiataimi

Anonyymi

Niin mikäs ero näillä onkaan? Astiataimi monihaaraisempi?

3

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aitataimi on jonkin aitakasviksi tarkoitetun kasvin taimi. Astiataimi on taimi joka myydään astiassa. Ei niillä välttämättä ole mitään yhteistä,. Aitataimi voi olla astiataimi, tai sitten se on piiskataimi, joka ei ole astiassa, vaan myydään avojuurisena. Googlella löytyy varmasti lisää.

    • Anonyymi

      Astiataimi on ruukussa kasvatettu taimi. Saattaa olla aitakasvi tai joku ihan muu. Aitataimi on yleensä nuorempi ja vähemmän haarottunut AVOJUURINEN taimi. Yleensä ne myydään 10 kpl nipuissa. Astiataimet kappaleittain. Ne ovat myös kalliimpia sen takia että niiden eteen on tehty vähän enemmän töitä. Astiataimen hyvä puoli on että sen voi istuttaa milloin vain kasvukauden aikana,. Tavallisia avojuurisia aitataimia istutetaan joko keväällä tai syksyllä kun kosteusolot ovat paremmat ja kasvuunlähtö hiukan varmempaa. Yleensä keväiset aitataimet ovat vielä lepotilassa kun niitä aletaan myydä. Kaikkia taimia pitää kastella kunnolla istutksen jälkeen. Pitää myös tehdä istutusleikkaus jotta taimet tuuhentuvat kun ne alkavat kasvaa.

    • Anonyymi

      astiataimet on valmiimpia, eli jopa muutaman vuoden vanhempia kuin piiskataimet, joita aitataimiksi sanotaan. Astia taimista saa nopeammin valmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      247
      14139
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7210
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6902
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      40
      5016
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      104
      4781
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4677
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      78
      4373
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4361
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4132
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe