Tuleeko Antti Rinteestä uusi "MoosesLipponen"? Kumpikaan ei ole verbaliikan kuin poliittisen hienousjargoniankaan suurmestari. Lipponen oli kuitenkin isäntä, joka ajoi Suomen viennin vahvaan nousuun ja ylijäämiin - aikalailla heti vuosikymmenien pahimman lamakoettelemuksen jälkeen. Tänään Rinne tietää yhden merkittävän asian kansakunnalta ilmaistuna.
Suomalaiset arki-ihmiset, joita on ylivertainen enemmistö - haluavat sopuisan ja yhteistyöhenkisen hallituksen. Myös eduskunnan, mutta nyt oppositioon ovat jäämässä reviiripuolustajat (perussuomalaiset) ja kasvuhokemalliset (Kokoomus) ja näin sopuisuus lienee suuressa salissa vielä toiveajattelua, vaikka Rinne väläytteli myös parlamentaarista asiakäsittelyä!
Ehkä Antti Rinne haluaa näyttää kansakunnalle miten Hakaniemen näkökulmasta maata johdetaan - ulkopolitiikan jäädessä Erkki Tuomioja ' n ja Sauli Niinistön haltuun. Ehkä toveripiirien näkökulma sopii juuri nyt alkiolaisuuteen palaavan Keskustan uusioajatteluun, kun on paluu kotiin ja koko Suomeen. Paavo Väyrynen antoi jo vaaleissa näkemykset Keskustan kodista - alkiolaisuudesta. Väistyvä puheenjohtaja Juha Sipilä oli vienyt Keskustan liiaksi liikemiespiirien kasvuhokemallisiin maailmoihin. On paluun aika.
Rinne ottanee velkaa, sillä tehtävistä töistä ei tule riittämään veroja kaikkiin vaalilupauksiin. Rinne halunnee lunastaa puheensa - kaikin keinoin. Maailma on astumassa vaaran vyöhykkeeseen - US uho, uhkaaminen, kiristys ja pakottaminen nostavat vastakkainasettelun, joka ei saa näkyä täällä meillä - olemme idän ja lännen vedenjakajalla. Meillä ei ole varaa tuottaa mitään ulkoisia voimia uhaksi mihinkään ilmansuuntaan! Muistaisin tämän olleen Tuomiojan kantavia lauseita jo pidemmän aikaa - presidentti joutunee komppaamaan tätä ajatusmaailmaa.
Muutamia kansalaistoivomuksia; Tuomioja ulkoministeriksi, Pekka Haavisto ympäristöministeriksi ja Sanna Marinille, Li Anderssonille ja Katri Kulmunille sopivat ministeripulpetit. Mooses Rinne, on Sinun aikasi!
…
4078
Antti "Mooses" Rinne!
0
85
Luetuimmat keskustelut
- 1061271
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94888Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31794- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10476
