Lieksa on ihan höpöhöpö kaupunki. Pystyyn lahoavia kiinteistöjä, autioita taloja, arvotonta rojua tontit väärällään, hylättyjä veneitä pitkin rantoja, luonnon hoidettavaksi jätettyjä liikenneväyliä jne...
Luovuttamisen tunnelma on käsin kosketeltava.
Pois täältä on päästävä.
Ei vakavasti otettava
22
82
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi edes tuli käymään tänään täällä Lieksassa? Pysy vain siellä Enossa, jossa kaikki on niin siistiä ja kaunista.
- Anonyymi
Niinpä, tulin kun kävin tekemässä kaupat. Minä en ole Enosta, en kyllä Lieksastakaan - hah.
Enon kirkonkylällä olen käynyt pari vuotta sitten. Se muuten on pikkusen siistimpi kuin Lieksan keskusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä, tulin kun kävin tekemässä kaupat. Minä en ole Enosta, en kyllä Lieksastakaan - hah.
Enon kirkonkylällä olen käynyt pari vuotta sitten. Se muuten on pikkusen siistimpi kuin Lieksan keskusta.Onhan Eno paljonkin siistimpi kuin Lieksa vanhoine Osulan homehtuneine taloineen ja monine muine purkamista odottavinen rakennuksineen. Muutama talo on odottanut purkamista jo 60-luvulta lähtien ja lisää purettavaa tulee kaiken aikaa. On purkua odottamassa entisen yhteislyseon uusi puoli, Rantalan kaupungintalo, kaksi paloasemaa, mainittu Osulan talo, kaarisilta, työterveysasema vanhan paloaseman luona, jne. Mitään ei kaupunki saa kuitenkaan aikaan. Rohkeus puuttu ryhtyä toimeen.
Anonyymi kirjoitti:
Onhan Eno paljonkin siistimpi kuin Lieksa vanhoine Osulan homehtuneine taloineen ja monine muine purkamista odottavinen rakennuksineen. Muutama talo on odottanut purkamista jo 60-luvulta lähtien ja lisää purettavaa tulee kaiken aikaa. On purkua odottamassa entisen yhteislyseon uusi puoli, Rantalan kaupungintalo, kaksi paloasemaa, mainittu Osulan talo, kaarisilta, työterveysasema vanhan paloaseman luona, jne. Mitään ei kaupunki saa kuitenkaan aikaan. Rohkeus puuttu ryhtyä toimeen.
Lieksan kaupungin johtava henkilöstö on vaihtunut ja vaihtuu vähän väliä, eikä kukaan ehdi saada mitään kaudellaan aikaan.
- Anonyymi
Viimeksi tuossa pari viikkoa sitten, kun kävin Joensuussa, niin olikohan Uimaharju vai Eno, säästökuuri on niin suuri, että oli jouluvalotkin jätetty tolppiin ensi joulua odottelemaan.
- Anonyymi
Näinhän se menee, kun kaikille pitää ladut tehdä,
-kellään ei ole siis näpräämis- eikä tekemisen halua
-se munapeli kyllä kaikilta onnistuu ja pultusta toiseen nostelu
Siihen se sitten jääkin touhut kuvaanollisesti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän se menee, kun kaikille pitää ladut tehdä,
-kellään ei ole siis näpräämis- eikä tekemisen halua
-se munapeli kyllä kaikilta onnistuu ja pultusta toiseen nostelu
Siihen se sitten jääkin touhut kuvaanollisesti.Ladut vai kadut ? Ladut paremmin hoidettu kuin kadut.
- Anonyymi
Kyllä mulle kelpaa.on jo kelvannut 51 vuotta eli syntyjään Perussuo....eiku lieksalainen.Mutta tosiaankin kyllä noita joutavia tyhjillään olevia rakennuksia /silta ne kyllä joutaa jo purkaa pikimmiten.Rauhalankoulukin pojottaa tyhjillään ja sinänsä ulospäin siisti rakennus mutta ei varmaan kiireys järjestyksessä ensimmäinen purkukohde.Ammattikoulu purettiin vierestä.
Ja se osula…….
Olis muuten lekalla(kirveellä)töitä. - Anonyymi
Lähde vaan mahdollisimman äkkiä pois. Läsnäolosi laskee kiinteistöjen arvoakin ainakin 10 prossaa.
- Anonyymi
Ei kai voi laskea kymmentä prosenttia kun ei niillä ole niin paljon arvoa.
Ehhehe-ehhehe...
- Anonyymi
Kannattaa muuttaa Helsinkiin koska siellä se onni ja autuus on halvan asumisen muodossa,,,jos sossu maksaa vuokran! Lieksassa meikä pärjää omassa talossaan ilman sossun vuokrajelppiä, mutta eihän täällä ole tietysti samanlaista vouhottamista kuin ihanassa " helssingissä jonne vain kaikki palastavat"!
- Anonyymi
Hei pöljänteri. Jos joku haluaa pois Lieksata niin se ei heti tarkoita, että olisi Hesan ihannoija. Maailmaa, myös sopivankokoisia kaupunkeja, on muuallakin.
Lieksa voi sopia sinulle kun olet tottunut elämään pää peräsuolessa, etkä muusta tiedä.
Minkähän takia väki kuitenkin muuttaa pois?
Olisko syy siinä, että monen muun mielestä Lieksa on yksi säälittävimpiä kulmakuntia ja eläväiselle ihmiselle suoranainen painajainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei pöljänteri. Jos joku haluaa pois Lieksata niin se ei heti tarkoita, että olisi Hesan ihannoija. Maailmaa, myös sopivankokoisia kaupunkeja, on muuallakin.
Lieksa voi sopia sinulle kun olet tottunut elämään pää peräsuolessa, etkä muusta tiedä.
Minkähän takia väki kuitenkin muuttaa pois?
Olisko syy siinä, että monen muun mielestä Lieksa on yksi säälittävimpiä kulmakuntia ja eläväiselle ihmiselle suoranainen painajainen.Mutta eihän elämää ole muualla kuin kehäkolmosen sisäpuolella, eli Helsingissä?
Kaikki muuhan on maaseutua jossa ei voi asua! Juuri tuon takia väki muuttaa pois koska ei ole trendikästä asua liian halvalla maaseudulla omillaan, vaan kalliisti sossun asumistuella hesassa!
Jos aikoinaan olisi ollut Lieksassa kunnon töitä, niin tuskin olisin lähtenyt pois, on se sentään ykkönen Suomessa.
- Anonyymi
Sinun kriteereissäs voi johonkin käyttöön ykkönen ollakin, mutta eipä näytä kelpaavan sinullekaan asuinpaikaksi. Aika pöljää kehua jos ei ole käypää perustetta.
Anonyymi kirjoitti:
Sinun kriteereissäs voi johonkin käyttöön ykkönen ollakin, mutta eipä näytä kelpaavan sinullekaan asuinpaikaksi. Aika pöljää kehua jos ei ole käypää perustetta.
Olisi kelvannut jos olisi ollut alan töitä, tai olisin voinut alkaa yrittäjäksi.
Pari kertaa koetin tulla yrittäjäksi, syyt miksi en tullut, olen kertonut täällä monta kertaa.
- Anonyymi
Miksi Kamuttaja ei ole elkepäivikseen muuttanut Lieksaan
- Anonyymi
Kummassa luulet vanhojen olevan parempi olla Lieksassa vai Espoossa? Ei tänne vanhana kannata tulla ei missään tapauksessa höppänä etkö tajua.
Miksikö en tullut sinne eläkepäivikseni, siksi kun koko "elämäni" on täällä, esim. jälkipolvet.
Aikoinaan liikenneradion aikaan Esko Riihelän koko Suomi oli kehäkolmosen sisäpuolella. Sen kelejä ja liikennettä hän pohti jokaisessa lähetyksessään. Muu Suomi ei mahtunut ollenkaan hänen ajatusmaailmaansa.
- Anonyymi
rotestimökinpoika kirjoitti:
Eppäillä tuota soppii!
Kyllä Riihelä mainitsi lähetyksissään usein Suomen, mutta hän tarkoitti sillä vain pääkaupunkiseutua. "Nyt on Suomessa sateista, mutta päivän aikana sateen ennustetaan lakkaavan". Vain Helsingin seudulla oli tuolloin sateista, muualla ei.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a596203Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,464417Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1644376Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K923698Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii712909Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1062537Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut632396Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan571869Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2511754Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä371540