Mestis 2018-2019 saatiin komeasti pakettiin, mutta eiköhän aloiteta Mestis 2019-2020 asiaan. LeKi ei sitten saanut Mestis-lisenssiä ja talousongelma ikävä kyllä päälle 😕 Hokki sen sijaan palaa takaisin Mestikseen ja pelasi viimeksi toiseksi korkein sarjassa kauden 2016-2017 jälkeen.
Mestis 2019-2020
Hermes (Kokkola)
Hokki (Kajaani)
TUTO (Turku)
RoKi (Rovaniemi)
IPK (Iisalmi)
Ketterä (Imatra)
SaPKo (Savonlinna)
KOOVEE (Tampere)
Peliitat (Heinola)
Jokipojat (Joensuu)
Kiekko-Vantaa (Vantaa)
KeuPa HT (Keuruu)
Mestis 2019-2020
3
794
Vastaukset
- Anonyymi
Joukkeethan ovat markkinoiti mielessä hioneet seurojen nimiä uusien sponsoreiden toivomuksesta, ja ne, ketkä ovat tämän tehneet, näkyy alla olevasta päivitetystä taulukosta.
Mestis 2019-2020
Herpes (Kokkola)... uusi sponsori Gamlakarleby apotek
Shokki (Kajaani)... Talvivaara Oy, tilitoimisto
AUTO (Turku)... Aurajoen Bil och ( hanuriin)Hinauspalvelu
RosKis (Rovaniemi)... Jätehuolto tunturin kuve
IlPoKo (Iisalmi)... Iisalmen kaikki vähäjärkiset Ilpot
Könttyrä (Imatra)... Etelä-Karjalan Invalidit ry.
SaaPKo (Savonlinna)... no ei todellakaan,
KAHVEE (Tampere)... Näsijärven reimaritehdas Oy
Peli-iitat (Heinola)... Suomen (keskenänsä) yhtyneet feministit
Konkkapojat (Joensuu)... Sortavalan säppi- ja sinkkiämpäri Oy
Konkka-Vantaa (Vantaa)... Uudenmaan sosiaalivirasto
GayPa HT (Keuruu)... Seta & Sateenkaari Ry.
Mestarisuosikkina on pidettävä sarjan kestomesnyjää GayPaa, koska heillä on ehkä luontaisin edellytys painaa hommia" ihanhomona".
Kajaanilaiset voivat hyvillä kotituomareilla päästä jopa pudotuspeleihin, joskin kauden viimeisimpiä pelejä joudutaan siirtämään Vuokatin luonnonjääkentälle maksamattomien hallivuokrien takia.
Konkka-Vantaa on arvoitus siinä mielessä, että miten soskun rahat- ja kupongit riittää pitkän runkosarjan yli.
Iisalmelaiset taas perinteisesti saavat mustan pekan käteen, ja seuran ainoa fani, Knap, hajoaa atomeiksi, ja syyttää koko muuta suomea vähättelysta ja arvostuksen puutteesta.
Joensuu... joko -80-luvun velat on maksettu, no ei. Miljoonajoukkue, tosin etumerkki saldossa on negatiivinen.
Kyttyrä, sarjan ainoa todellinen tuloksenteko tehdas. Kaikkiin asioihin mihin kosketaan muuttuu kulliksi. Haastaa GayPan tosiaassa mehupurkista, finaalit venytetään jopa viidenteen peliin.
(...jatkakaa muut tästä. Suppo Taalasmaa alkaa telkkarissa...)- Anonyymi
Todella mielenkiintoinen analyysi ja helppo yhtyä 🤗 Ainakin Ketterä kapasiteetti 1200 tulisi ymmärryksen mukaan nousemaan nyt 1300 ja KeuPa HT viime vuoden huhuttu taloustilanne on vielä auki, että onko totta vai ei 🤔
Vantaa yhteistyön Jokerien kanssa jatkuu käsitykseni mukaan noin vuoden ja uusi päävalmentaja Welling toimi aiemmin historiassa apuvalmentajana JYPille ja Lukolle, joten saanpa nyt nähdä miten käy 🤨
Koovee joltain nippu sopimuspelaajia on tullut jo esille, mutta osa tiedoista pidettää näköjää yhä salassa muilta. Saapa nähdä vahvistuuko Tampere-seura vai jatkuuko sama ongelma niinkuin viime kaudessa.
SaPKo ykkönen loput vaikka aakkosjärjestykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83393395Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2192959Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy612460Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1771530Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181359Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään581336Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14965- 61962
- 90907
- 20844