Miten suomen turhin ja sisäänlämmennyt paikka kouvola on ? Mä jouduin näkee... huh huh
Näittekö viikonloppuna!
Zara
91996
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihan TARPEEKS USEIN ON KOETTU KAMALUUS NIMELTä KOUVOLA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
JESSUS!!!!!!!!!!!!!!
KOUVOLA ON HYVÄ PAIKKA PISTE!!!!!!!!!!!
Ei kande yleistää. Se on vaan sun mielipide. Mutta ootkohan es koskaa muualla asunu :)
Kun tuollaisia väitteitä esittää, voisi niitä kyllä myös perustella.
-Mikä Kouvolassa on huonompaa kuin muissa VASTAAVAN KOKOISISSA kaupungeissa (ei siis todellakaan ole tasapuolista verrata esim. Helsinkiin tai Tampereeseen)?
Onneks sä et suinkaan yleistäny et kuinka Kouvola on Suomen turhin paikka...millä perusteella?
Muuttakaa Korian kaupunkiin,siellä viihtyy!Koria kasvaa isoksi,kuin Leningrad!
Mä perustan väitteeni siihen, että oon nähny aika paljon maailmaa. Matkustellu ympäriinsä ja asunu monissa paikoissa. Tietenkään, en edes vahingossa vertaisi kouvolaa helsinkiin. Koska niistä ei voi puhua edes samana vuonna. Mutta siis samankokoisiin kaupunkeihin lähinnä vertailen. Kouvolassa asuin vajaa kymmenisen vuotta ja todella huomasin miten sisäänlämmennyt kaupunki se on ja ihmiset itseään täynnä olevia. Kannattaa kuitenkin muistaa myös se, että näillä palstoilla ei ole tarkoitus löytää yhteistä säveltä asioista, vaan voidaan keskustella rakentavasti. niin, että jokaisella saa olla se oma mielipide. En myöskään varmasti ole ainut, joka näin ajattelee kouvolasta.
Piti vielä lisätä, että se on sitten vaikea nähdä kouvolastakaan mitään varjopuolia jos ei ole koskaan muualla asunut. Joten perustelkaapa myös sellaiset väitteet, jossa puolustatte kouvolaa henkeen ja vereen.
olet tosiaan urpo, pikku neiti..( zara on tytön nimi viellä rättikaupan..) pistää vihaksi lukea tuota tekstiäsi.. itse asun helsingissä ja olen tosiaan täältä lähtösin.. pidän kouvolaa kivana kaupunkina asua, samoin kuin helsinkiäkin.. kummassakin kaupungissä löytyy omat huonot ja hyvät puolensa.. en lähtisi tuolla tavalla mollaamaan asuin kuntia..
hieno juttu sinulle että olet asunnut usealla paikkakunnalla.. mutta mielestäni olet hyvin säälittävä kun tänne tulet selittämään tuollasta lekendaa.. keksisit jotain parempaa.. aikuistuisit jo..
kouvolan ja helsinkin suuri ero on siinä kuinka asukkaista ja ihmisistä välitetään.. helsinki kansainvälinen kaupunki ja siellä tosiaan tapaa monista kultuureista tulevia ihmisiä, mikä tekee siitä kaupungistä hyvin mielenkiintoisen..kansainvälinen on mutta kuitenkin kansainvälisiin mittsuhteisiin hyvin, hyvin pieni..
helsinkiläiset ovat uraa tekeviä..elävät hyvin hektistä elämää ja hyvin usein ovat ilkeitä kanssa ihmisilleen..koska usein ovat väsyneitä elämänsä rytmiin..
kouvolassa elämä on rauhallisempaa toisaalta.. ihana paikka lastenkannalta..luonnon lähellä..ei kallis.. ja hyvän matkan päässä helsingistä.. saati muuhun suomen nähden.. ihmiset pitävät toisistaan huolta välittämällä mitä he tekevät.. toisinaan se käy hyvin ahdistavaksi "urkkimiseksi"...
mutta eihän kouvolassa ole pakko asua?!? ei ihmistä tee paremmaksi asuinkunta.. vaan luonne se tärkein on! ja zara vaikuttaa luonteelta johon en missään nimessä haluasi edes tutustua.. vähän empaattisuutta ja avarakatseisuutta peliin.. sillä elämässä pärjäisit ja olisit ehkä myös onnelisempi?! ;)
vai mitä?
- nykyinen helsinkiläinen ja joku kaunispvä tuleva kouvolalainen-