Elokuun 26.

Sumuisen joen ranta hiljaisena iltana. Tyynet väkevät vedet, koskelta lahteen, poukamiin, salmiin, kapeikkoihin. Olen kuin tämä virta, syvät pyörteet hiljaisen pinnan alla, tuntemattomat monille, ja sanat - ne ovat virtaavaa vettä, tunne niiden lämpö, veden liike sormissa, jaetut salaisuudet, sillä kirjoitan ne sinulle. Sumu katkoo sillan ja rannat kuin aika ja etäisyys meidät, mutta tie on yhä siellä, jatkuen. En voi elää ilman. Pidän mukana edes pienesti, kannan kuin veden hiomaa kiveä taskussa, tunnustelen pintaa muistellen, ja odotan.

https://youtu.be/-eWJmN8D820

17

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaunista kuin vasken ääni, kaunista kuin kuun valo..

    • Anonyymi

      Olipa kaunis teksti. Mykistyin täysin. Ja laulu. Kaunista.

    • Kiitos - kauniista tunteesta on helppo kirjoittaa. Toivon, että voin joskus osoittaa miten paljon hän minulle merkitsee, mikäli sitä ikinä epäilee. Elämän aikana voi tavata monia tärkeitä ihmisiä, heitä, jotka tuovat mukanaan muutoksia, mutta harva muuttaa elämää sillä tavoin, että he luovat perustuksen, jolle rakentaa jotain suurempaa ja josta ammentaa voimaa.

      Hän ei ehkä uskoisi sitä, mutta kyllä hänen tapaamisensa on tehnyt minusta paremman ihmisen. Toivon, että itsekin olen merkinnyt hänelle jotain.

    • Anonyymi

      Vähän liian lälly ollakseen koskettava.

      T. Ei mulle

      • Anonyymi

        Tää onkin mulle, mä omin tän . Ei oo lälly, on tosi kaunis.


      • Mutta mä olenkin tälläinen lällyromantikko. :-)

        Verrattuna niihin lällyyksiin mitä teininä kirjoittelin, niin tämä on jo kehitystä. Ei parhaimpiani, mutta aidosti minua.


      • Anonyymi

        On se kaunista jo valmiiksi. Tiedätkö, ihmiset on semmoisia toisiaan taajuuksillaan virittäviä mörriköitä. Joku vielä tulee ja saa sen taajuuden mieleiseksesi. :)


    • Anonyymi

      Minua kirjoituksesi ovat aina liikuttaneet.
      Osaat koskettaa sanojen kautta. Se on lahja ja harvinainen taito.
      🌾

    • Anonyymi

      Kadehdin ihmisiä, jotka osaavat noin kauniisti ilmaista tunteitaan. Itselleni valitettavasti ei ole verbaalista taitoa suotu.

      Jatka vain kirjoittelua, mielelläni lukisin lisää ja toivon kaikkea hyvää aloittajalle jatkoon :)

    • Anonyymi

      Hieno kuva. Oletko sinä?

      • Se on yhden lempitaiteilijani työ: Rene Magritte, La robe du soir, mutta ehkä pientä samankaltaisuutta havaittavissa.


    • Anonyymi

      Sanat ovat polkusi mun tie on minne se vie kun pääni painan päässä tien.

      • Kuulostat kulkurilta? Kotisi on aina siellä missä kallistat pääsi?


    • Anonyymi

      Kuulostat unelmoijalta kerrostalon vintillä siellä neon valojen yläpuolella Kallion kirkon kupeessa.

      • Kallio on tuttua seutua menneisyydestä, mutta metropolin valot ovat vain välkettä valkokankaalla - ilta, jota mielelläni muistelen.


    • Anonyymi

      Tuttua minullekin ja Helsingin vanhempi aika -80 luvulta en enää perusta siitä.
      Nykyaika on tärkeämpää ja tilanne toinen kuin kulkuriaikana. Saappaat tukevasti jalassa ja jalat omalla maalla.

    • Sinun ilosi tarttuu kaukaakin, lämmittää kuin keväinen aurinko. Hymyilen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      127
      2832
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1855
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      80
      1795
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      297
      1733
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1624
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1312
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      111
      1176
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe