Suosittele ruokaravintolaa Tallinnassa :) !

Mikä olisi hyvä ruokapaikka illalla Tallinnassa, mielellään vanhassa kaupungissa? Ei kovin kallis, mutta laadukas kuitenkin, ja josta saisi hyvää ruokaa :)
Troikassa olen käynyt, ja Olde Hansassa, molemmista pidin.. Muita?
82065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tässä linkki, jossa ravintolat lajiteltuina tarjottavan ruuan "kansalaisuuden" mukaan:
http://www.tourism.tallinn.ee/index.php?page=32

Mukavia hetkiä olemme viettäneet mm. seuraavissa ravintoloissa: Vanaema juures, Mõõkkala, Baieri kelder, Tallinn Estonian House...

Muista tehdä pöytävaraus!

Äänestä

Jos pidät intialaisesta ruoasta,
Vene-kadun alussa lähellä raatihuoneen toria on Elevanten 2. kerroksessa. Hyvä ruoka ja tunnelmallinen nuorekas sisustus. Tsekkaa vessat!

Se on vakiopaikkamme.

Äänestä

Meidän mielestä paras paikka tähän mennessä käydyistä on Peppersack, siellä on todella maukasta ruokaa. Kellarissa on mukava tunnelma. Kesällä ainakin joku lyhyt hieno esitys (tanssi,miekkailu...) siinä ruokailun ohessa.

Äänestä

  • minun suosikkini on Oldehansa (en muista kirjoitetaanko yhteen vai ei), mutta edelleen nousee vesi kielelle muistellessa, vaikka reissusta on jo pari vuotta. Kiertelemme virossa paljon, eikä koskaan ole tullut huonoa ruokaa vastaan. Tai ensimmäisellä kerralla, kun emme osanneet kieltä ja tilasimme ranskalaisia, jossain Lihulan tietämillä..no, ne oli keitetty liian kylmässä rasvassa..Mutta senjälkeen on sanastoa käyty läpi ja hitsi miten hyvää ruokaa virolaiset osaavat laittaa!.
    nam

    Äänestä

Kiitos jo vastanneille vinkeistä!

Kyselenpä vielä josko kellään olisi kokemuksia esim. italialaisravintola "Controvento":sta (os. Vene 12)?
Entä "Sisalik":sta (välimerenruokaa, os.Pikk 30)?
Nuo näytti kivoilta, ja hintatasoltaan hyviltä..

Tuntuu siltä että noita ravintoloita on niin hurjan paljon, ettei osaa päättää. Siispä olisi kiva kuulla vielä lisää ruokapaikoista jossa olette viihtyneet ja syöneet hyvin :)
T.Ap

Äänestä
  • Pienellä Sauna-kadulla oleva Must Lammas on loistava valinta. Käynyt siellä 4 kertaa ja aina hyvä mieli poistiuessa.Hinta-laatusuhde kunnossa !

    Äänestä

Itse en ole vielä löytänyt(varsinkaan vanhasta kaupungista)ruokapaikkaa,jossa ei ole hyvä hinta-laatusuhde.Ongelma on suurempi siinä osaatko löytää ruokalistalta ruokaa josta pidät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*** kirjoitti:

Mikä olisi hyvä ruokapaikka illalla Tallinnassa, mielellään vanhassa kaupungissa? Ei kovin kallis, mutta laadukas kuitenkin, ja josta saisi hyvää ruokaa :)
Troikassa olen käynyt, ja Olde Hansassa, molemmista pidin.. Muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu