Verenvuotoshokki kuukautisvuodosta

Anonyymi

Hei,
Minulla on muutaman kertaa käynyt niin että yhtäkkiä tulee niin runsas kuukautisvuoto, että menen lähes verenvuotoshokkiin. Voi alkaa esim fyysisestä työstä tai siitä että iso hyytymä lähtee liikkeelle. Verenpaine tippuu, alkaa pyörryttää ja oksettaa ihan tavattomasti, ja on heikko ja paha olo. Ei muuta kuin lattialle makuulle ja jalat ilmaan. Ensimäisellä kertaa kun tämä tapahtui pulssini oli niin heikko, ettei sitä juurikaan tuntunut enää. Menin aivan kylmäksi ja viluiseksi ja täytyi olla viltti päällä ja silti palelsi. Nyt tänään oli toinen kerta kun tämä tapahtui, niin lopulta noin tunnin päästä kun tämä oli alkanut niin oksensin lopulta kylppärin lattialle. Samalla munasarjoja polttelee ja tunnen kun ne supistelee. Molemmilla kerroilla kesti noin tunnin alhainen verenpaine ja pyörrytys, niin että on vaan maattava lattialla jalat ilmassa ja toivottava parasta, sitten rauhottuu.
Koitin netistä löytää tietoa tästä, mutta ei löytynyt. Olen käynyt tästä ja vastaavista hurjista kuukautisista (yksityisellä)gynellä tarkastuksessa ja kyselemässä, ja mitään ei löydetä eivätkä he tiedä mistä johtuu, eivätkä tunnu olevan niin kovin kiinnostuneita.
Onko muilla ollut vastaavia kokemuksia?

3

294

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja voikohan se olla vaarallista?

    • Anonyymi

      Eikö kellään muulla ole tapahtunut vastaavaa?

    • Anonyymi

      On. Kerran jouduin tilaamaan ambulanssin.
      Myomaatvoli syynä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      303
      1250
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      311
      1211
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      951
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      638
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      587
    Aihe