ASP-tilillä liikaa rahaa lainaan nähden

Anonyymi

Tilanne on seuraavanlainen. Suunnitelmissa oli pari vuotta sitten ostaa 200 000e asunto. Nyt pari vuotta myöhemmin ASP-tilillä 20 000e, mutta suunnitelmat muuttuneet siten että otankin vain 100 000e lainan asuntoon. Takaaja on jo lisälainalle jos tarvitsee, tuskin. (Täällä ASP-lainaa saan max 115 000e).

Eli ASP-tilillä tulisi olla 100 000e lainaan nähden 10 000e säästössä. Nyt siellä on 10 000e liikaa ja lisää menee joka kuukausi. Mitä käy tuolle 10 000e? Saanko ne takaisin käyttötilille vai lyheneekö laina kaikella sillä rahalla mitä tuonne ASP-tilille on mennyt?

2

2680

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja jos se nyt jotenkin vaikuttaa, niin miten kävisi esimerkiksi silloin jos ottaisin 150 000e lainaa ja minulla on tuo 20 000e ASP-tilillä. Vieläkö tarvitsisin takaajaa loppusummalle?

      Sanottakoon vielä, pankkini pyysi käymään konttorillaan koska tämä kysymys oli jonkun mukaan chatissa keskustellessamme liian sekava. En jouda nyt tähän hätään aikaa varaamaan valitettavasti.

    • Anonyymi

      Tuo riippuu ihan pankkisi käytännöistä, vara aiks henilökohtaiden neuvotteluun.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe