IL kirjoittaa: "SDP ajoi vaalien alla näkyvästi sitä, että seuraavalla hallituskaudella tulee laatia aikataulu uusien polttomoottoriautojen kieltämiseksi henkilöliikenteessä."
Toyotan kaikki autot ladattavaa Priusta lukuunottamatta ovat kiellettävien listalla ja sähköautoja ei ole näköpiirissä moneen vuoteen.
VW on sensijaan valmis muutokseen ja sen MEB-pohjaiset autot ovat valmiina massatuotantoon. Tilauskirjat on jo avattu.
Hallitus kieltää Toyotat, vain yksi jää
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Toyotat pitäisi kieltää jo aiemmin luonnonvarojen ja saastuttamisen takia, sen verran ruostuvat nopeasti.
- Anonyymi
Kuinka sinuun vaikuttaa Toyotan ruostuminen? Voitko kertoa, tästä meille lisää.
Entä, jos ostan saksalaisen TSI, FSI, DSG yhdistelmä ongelman. Onko se puolestaan, Toyotan omistavalle ongelma?
Entä, mikä auto ei ruostu?- Anonyymi
Ennenaikainen ruostuminen aiheuttaa sen, että auto toimitetaan todella nopeasti ja uuden valmistus syö luonnon varoja ja saastuttaa.
- Anonyymi
Ruostuminen tai DSG ei paljoa kiinnosta Suomen tulevaa hallitusta. Polttiksien myynnin kieltäminen on paljon isompi juttu kuin tällainen vanhoilla romuilla ajavien persaukisten jatkuva paskanjauhaminen suolipalstalla.
- Anonyymi
"Tulee laatia aikataulu"
Siihen se sitten jääkin. Suomi ajautuu taas pitkään taantumaan eivätkä polttisautot ole se suurin huolenaihe.- Anonyymi
Eivät polttisautot ole se suurin huolenaihe, mutta silti polttisautoille määrätyt lisämaksut ovat hyvin konkreettinen menoerä suomalaisissa kodeissa. Näitä on tullut ennenkin kun valtio tarvitsee lisää rahaa. Nyt polttisautot ovat se lypsylehmä taas kerran. Se naamioidaan ympäristöteoksi, vaikka tarkoitus on vain kerätä lisää rahaa. Lopputulos on joka tapauksessa sama. Maksulappu kilahtaa postiluukusta.
- Anonyymi
Nipponit ovat ostaneet Suomesta vain yhden hirsituvan ja sekin oli ihan vituralleen sahattu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nipponit ovat ostaneet Suomesta vain yhden hirsituvan ja sekin oli ihan vituralleen sahattu?
Jaa..onkait me tehty japaniin paljonki tälle vuodelle.
Ja sitäpaitsi ei niitä suoraan viedä sahattuna..siinä monta vaihetta sahauksen kälkeen ennenkuin se on työstövalmis hirsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093857Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1893694Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692108Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1531127- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914