Puhelun sekoitus uutisissa?

Kun television uutislähetyksissä haastatellaan jotakin henkilöä puhelimen välityksellä, on äänen laatu luonnottoman heikko. Ei minun puheluissani ole vastaavaa ilmiötä. Luulen että käytössä on tahallinen sekoituslaite, jotta kuulostaisi jotenkin todellista dramaattisemmalta (?!). Pois tällainen typerä käytäntö.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Et ole sitten äitiäs kummemmalle ikinä soittanut?
Yritä joskus vaikka Pihtiputaan mummuas tavoitella niin saatat hämmästyä.

Äänestä

Onhan ne puhelinyhteydet aina olleet huonoja, olen aikaa jo lakannut piittaamasta niistä mitään, se kyllä joskus harmittaa, kun uutisten aikana lähetettävät haastattelut ovat huonoja, heti kun joku alkaa selirtttämään jotain asiaa, josta on puhe kuunnelkaapa itse joskus, alkaa jostain kuulua valtava musiikin pauhu, joten puheesta ei saa mitään selvää, kuunnelkaapa itse joskus aikaansaannoksianne, ette tekään kiittelisi niitä.

Äänestä

Ei minua puheen laatu häiritse, mutta se, että toimittaja seisoo jossain kadun kulmassa, esim. ja takana kuuluu hirveä liikenteen melu. Huutavat joskus itsekin, kun eivät kuule omaa ääntään. Pitääkö sitä ängetä melun keskelle?

Äänestä

Uutislähetyksissä on jos jonkinlaisella kalustolla kuvattua aineistoa, joten on selvää, ettei aina käytetä erillistä mikrofonia, vaikka sellainenkin mahdollisuus olisi. Omituinen tapa on lisätä taustamusiikkia uutispätkään. Tästä ei ole mitään lisäiloa hyväkuuloiselle, huonommin kuulevalle tämäkin häly voi olla iso ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun television uutislähetyksissä haastatellaan jotakin henkilöä puhelimen välityksellä, on äänen laatu luonnottoman heikko. Ei minun puheluissani ole vastaavaa ilmiötä. Luulen että käytössä on tahallinen sekoituslaite, jotta kuulostaisi jotenkin todellista dramaattisemmalta (?!). Pois tällainen typerä käytäntö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu