Jeesus sanoi että puu tunnetaan hedelmistään.

Mitkä ovatkaan vl-puun hedelmät?

R 1933/-38
Matt. 7:16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?

Rinnakkaisviitteet (KR 1933/-38)
Matt. 12:33 Joko tehkää puu hyväksi ja sen hedelmä hyväksi, tahi tehkää puu huonoksi ja sen hedelmä huonoksi; sillä hedelmästä puu tunnetaan.

Matt. 12:35 Hyvä ihminen tuo hyvän runsaudesta esille hyvää, ja paha ihminen tuo pahan runsaudesta esille pahaa.

Luuk. 6:43 Sillä ei ole hyvää puuta, joka tekee huonon hedelmän, eikä taas huonoa puuta, joka tekee hyvän hedelmän;

Luuk. 6:44 sillä jokainen puu tunnetaan hedelmästään. Eihän viikunoita koota orjantappuroista, eikä viinirypäleitä korjata orjanruusupensaasta.
1893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ovatko kaikki näitä vanhuksia huijaavia "Leevejä"?

Äänestä
  • Ei, on myös Matteja ja Aimoja

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei, on myös Matteja ja Aimoja

    No voihan vesilintu!

    Äänestä

jumalanterve! Olavi ei huijaa. jumalanrauhaa.

Äänestä

Vanhalestaadiolaisuus on kuin omenapuu, jonka hedelmissä on muumiotautia, omenarupea ja hedelmäpuun syöpää. Lisäksi VL- omenapuuta vaivaavat pihlajanmarjakoi, omenakääriäinen (ei ole sukua seppo kääriäiselle) ja omenakirva.
Eli syömakelvotonta hedelmää pukkaa.

Äänestä
  • Orjantappuroita.

    Äänestä

  • Jos on lestadiolainen = Ei Kristillisesti (kaikilta osin Raamatun UT mukainen ja perustuva) niin on jo, vain krist uskonnollisuuteen eksyttäjä!

    Totuutta julkituova, Raamatun UT mukaisesti ja puolesta elävä, puhuva / ÄÄNTÄ pitävä, Ei äänestelevä, vaan kaikille hyväksi Raamatun UT mukaisen ja perustuvan Kritsillisyyden puolesta puhuva ja toimiva.

    Tuolla..http://www.suomenkristityt.foorumimme.com foorumilla asiallisesti ja rakentavasti keskustelemassa oleva, jota mahdollisuutta ei ole muualta löytynyt. Joka sekin kesksutelufoorumi on vasta alku / rakennus vaihesesa, ei lopullisessa mallissa.

    Äänestä

Löytyykö täälta sellaisia puun hyväksi, hyvää hedelmää tuooavaksi tekeviksi yhtymään valmiina olevia

Asiasta, asiallisetsi ja rakentavasti, että mitä kaikkea edellyttää, että sellaiseksi tulisi, alkuun keskusteleviksi. Siihen mahdollisuus löytyy tuolta... http://www.suomenkristityt.foorumimme.com

Äänestä

Hedelmistä puu tunnetaan

Anteeksiantamus meille jokaiselle on kunkin rikkomuksemme kohdalla lopullinen silloin kun olemme sen uskoneet anteeksi. Jumala on sanassaan luvannut ne pyyhkiä pois, eikä niitä enempi muista. Niitä ei siis enää ole.

Raamattu sanoo vanhurskaasta: Jes. 33:15,16 "Joka vanhurskaudessa vaeltaa ja puhuu oikeutta; joka vääryyttä ja ahneutta vihaa, ja vetää kätensä pois, ettei hän ota lahjoja; joka tukitsee korvansa kuulemasta veren vikoja, ja peittää silmänsä näkemästä pahaa. Hän on korkeudessa asuva, ja kalliot ovat linnansa ja tukensa; hänelle annetaan hänen leipänsä, eikä hän ole epäilevä vedestänsä".

Vanhurskas ei siis ota lahjuksia eikä muistele anteeksi annettuja syntejä. Vanhassa Siionin laulussakin sanotaan:"Syntihän niitä muistella ois".

Tunnetuksi tulleissa hoitokokouksissa hoidettavien tunnot revittiin anteeksi uskotuilla asioilla teettämällä uudestaan parannusta samasta asiasta. Samoin teetätettiin parannusta asioista, joita asianomainen ei ollut tehnytkään. Salaisistakin asioista teetätettiin julkirippi.

Pääaihe näissä hoidoissa oli henkiparannus. Olipahan tehnyt, kysynyt, sanonut tai jättänyt tekemättä jotain, tuloksena hoitajat totesivat syytetyssä olevan väärän hengen. Kuten monissa kirjoituksissa on tarkemmin selvitetty niille löytyi useita eri nimiä.

Muistan tapauksen, jolloin eräs henkilö joutui tekemään parannuksen uudelleen, neljäkymmentä vuotta aikaisemmin julkisesti seuratilaisuudessa anteeksi saadusta ja uskotusta asiasta! Parannus piti uusia, koska Ry:n johtohenkilöiden mielestä asia oli niin vanha, ettei kukaan Rauhanyhdistyksen ihmisistä muistanut varmaksi, oliko asianomainen aikoinaan tehnyt parannuksen. Asianomainen, jo vanha uskovainen, kyllä tiesi ja kertoikin että oli jo silloin aikoinaan saanut tunnolleen rauhan ja vapauden. Parannus piti kuitenkin tehdä uudelleen.
Hoitajat, Ry:n johto ja paikallinen seurakunta ryhtyi toimimaan ihmisten omana tuntona!

Raamattu kuitenkin opettaa: Tunne ainoastaan sinun syntisi. Siis jokainen tuntee omat syntinsä Jumalan sanan valaisemina. Jumalan sana tulee olla jalkaimme kynttilä, ei mikään muu. Silloin emme eksy.

Seurakuntaa piti totella, vaikka perusteita Jumalan sanasta ei löytynytkään tai Jumalan sana osoitti hoitotoimet vääriksi. Korostettiin, että seurakuntaa on toteltava. Näin tehtiin seurakunnasta Jumala.

Matteuksen evankeliumi:
7:16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
7:20 Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.

Äänestä

Srkvlkultti on joko ihmisestä tai Saatanasta. Jumalasta se ei ole.

Äänestä
  • Näin on, on vain mailmallista uskonnollisuutta. sitä Raamatun UT Kritsuksen Jeesuksen ja / apostoliensa oopetutsen, ohjeiden ja kehoitusten vastaisuutta. Vain jollain tavalla uskomista, Ei Kristillisesti, kaikilta osin Raamatun UT mukaisesti elämistä ja toimimista / vaikuttamista. Jota se edellyttää, että voi tunnistaa kaikille ja kaikelle Lujan hyväksemme luomalle hyväksi, hyvähedelmää tuottavaksi / kantavaksi-

    Asiasta asiallisesti ja rakentavasti keskustelu mahdollisuus, tuolla...

    ----------------------- http://www.suomenkristityt.foorumimme.com --------------------

    Äänestä

Usko pitää perustua yksin Raamattuun, siihen Jumalan Sanaan, joka meidät uskon kautta voi puhdistaa kaikesta vääryydestä. Jeesuksen lunastustyö on ainoa tie pelastukseen. Minä olen tie, totuus ja elämä opettaa Jeesus itse. Jumalan Sana seisoo ja on pysyvä viimeisenäkin päivänä ja ikuisesti.

Vääryydessä ei voi olla osallisena vakka ei itse tekisikään, riittää että tavalla tai toisella hyväksyy, vaikkapa hiljaa hyväksymällä. Sehän on itsensä pettämistä. Jumalaa ei voida pettää.

Äänestä

Hempeä henki ja simppalalaisuus.

1Äänestä

Henkiopin mukaan synti ei siis olekaan synti, vaan aina joku henki tai hengen aiheuttama. Näinköhän Raamattu opettaa? No ei kyllä opeta, sellaista ei todellakaan löydy. Vaarallista ja vastuutonta on antaa vääriä neuvoja, niistäkin joutuu vastaamaan aikanaan.

Raamatun mukaan jokainen tuomitaan sen mukaan mitä ruumiissaan on tehnyt, oli sitten hyvää tai pahaa. Miten henkiä voisi tehdä? Kun ei voi edes tehdä, miten voi tehdä parannuksen mitä ei kykene tekemään. Syntiä ihminen voi kyllä tehdä ja niistä pitääkin tehdä parannus. Parannus on katumista ja uskomista anteeksi Kristuksen lunastustyön kautta.

Henkioppi ja siihen liityvät asiat henkiparannuksineen on selkeästi osoitettu tälläkin nettipalstalla täysin vääräksi. Perusteeton henkioppi näyttää sitä puolustavien kirjoitusten mukaan edelleen pysyvän tiukasti rauhanyhdistyksen uskon perusteissa, vaikka siitä johtuvia asioita ja hoitokokouksia srk:n johto on julkisesti pahoitellut, tosin ulkopuolisesta painostuksesta johtuen. Parannusta ja asioiden korjaamista ei ole tehty. Todella vastuutonta harhaanjohtamista.

Äänestä

Vanhalestaadiolaisuus alkaa olemaan semmonen näivettyvä omenapuu. Ei se enää oikein satoa tuota (lue: uusia jumalanlapsen alkuja).
Kohta VL- omenapuu kuolee pystyyn.
Bongon maaperä on liian kuiva ja kuuma, ei siellä oikein VL- taimet viihdy.

Äänestä

Vl-uskonliike on lienee ollut joillekin tarpeellista kokea tällä korvenmatkalla. "me tunnustamme vain yhden lain: täydellisen tasapainon ja harmonian lain". Tämä itämainen viisaus viittaa kai kristinuskon Aatamiin ja Kristukseen.(1.Kor.15:19).

Äänestä

Kovin oli Jessellä kaiken muun lisäksi botaniikka hukassa. Usemmat puut ovat kyllä tunnistettavissa muulloinkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitkä ovatkaan vl-puun hedelmät?

R 1933/-38
Matt. 7:16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?

Rinnakkaisviitteet (KR 1933/-38)
Matt. 12:33 Joko tehkää puu hyväksi ja sen hedelmä hyväksi, tahi tehkää puu huonoksi ja sen hedelmä huonoksi; sillä hedelmästä puu tunnetaan.

Matt. 12:35 Hyvä ihminen tuo hyvän runsaudesta esille hyvää, ja paha ihminen tuo pahan runsaudesta esille pahaa.

Luuk. 6:43 Sillä ei ole hyvää puuta, joka tekee huonon hedelmän, eikä taas huonoa puuta, joka tekee hyvän hedelmän;

Luuk. 6:44 sillä jokainen puu tunnetaan hedelmästään. Eihän viikunoita koota orjantappuroista, eikä viinirypäleitä korjata orjanruusupensaasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu