MM-lätkän aikataulut kootusti

Tervehdys! Jääkiekon MM-kisat ovat alkaneet vauhdilla ja vähintäänkin kohtuullisen hyvin Leijonien vinkkelistä katsottuna. TV-oppaista Suomen otteluiden löytäminen on melko työlästä, se on taas tullut havaittua. Toisaalta halusimme helpottaa otteluohjelman löytämistä, mm-jääkkiekko kisaohjelma löytyy nyt Zmartan sivuilta. Pistäkäähän vinkkiä, jos tiedossanne on muita hyviä ja selkeitä kisa-aikatauluja.

Otteluohjelmasta itsestään: se on itsessään varsin mielenkiintoisesti rakennettu Suomen kannalta: alkulohkon kolme ensimmäistä matsia (Kanada, Slovakia, USA) olivat selkeästi ennakkoon ne haastavimmat, sitten seuraa peräkkäin neljä huomattavasti iisimpää vastustajaa (Tanska, Iso-Britannia, Ranska, Saksa).

Esimerkiksi Kanadalla tuo otteluohjelma näyttää huomattavasti vaihtelevammalta: ns. helpot ja vaikeat vastustajat seuraavat toisiaan vuorotellen. Ok, kansainvälinen jääkiekkoliitto joutuu tietenkin tekemään kompromisseja aikatauluja laatiessaan, kaikkia ei voi miellyttää.

Miten te näette Suomen otteluohjelman? Onko ”pahojen pelien” saaminen heti alkuun hyvä vai huono juttu? Nythän ehkä lohkon ennakkoon kovin maa Kanada yllätettiin vielä hieman epäyhtenäisenä heti avausmatsissa.

Itse näen kaksi potentiaalista ongelmaa. Neljästä ennakkoon heikommasta maasta viimeisenä kohdataan Saksa, joka taas näistä neljästä joukkueesta on se kovin. Brittien ja ranskalaisten nuijimisen jälkeen tähän otteluun voi olla helppo lähteä takki auki: Saksa voi parhaimmillaan yllättää Leijonat. Tappio niskassa taas on ikävä lähteä puolivälieriin, mistä päästäänkin otteluohjelman toiseen ongelmaan – miten neljän kevyehkön ottelun jälkeen kyetään asennoitumaan jatkopelien ”kerrasta poikki” -tyyliseen asetelmaan?

Toki asetelman voi spinnata positiiviseksikin: kovin vaihe on hetkeksi takana päin, nyt on neljä peliä aikaa vielä hioa kuvioita ja hitsata joukkuetta yhteen. Samalla fyysinen kuormitus pysyy vielä kohtalaisen kevyenä (ehkä Saksa-peli pois lukien) ja kovimmista matseista ehtii hieman palautuakin ennen jatkopelejä.

Mitä mieltä olette Leijonien otteluohjelmasta – kääntyykö kaksijakoinen ohjelma positiivisen vai negatiivisen puolelle?

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moikka, minusta kisat tuntuivat lähtevän tosi mielenkiintoisesti vauhtiin, mutta nyt tempo hidastui. Tällä hetkellä tulee jämäjoukkueiden pelejä ja tuntuu siltä, että mielenkiinto on pudonnut... Onneksi kuitenkin Kaapo Kakko taitelee näytteitä!!

    • Anonyymi

      Ei nämä ole mm kisat ku parhaat pelaa NHL:aa. Tämä on Skoda cup

    • Anonyymi

      Niin eihän näissä pelata maailman mestaruudesta, turnaus. Tänään vastassa Britannia, ihmettelen miten suomalaiset paikan päällä ja varmaan tv:n ääressäkin voi tuulettaa kun Suomi tekee maalin kun kaikki on jo etukäteen selvää, vai onko se vaan kisatunnelmaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      71
      4116
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2361
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2204
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1741
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1612
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1512
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      80
      1487
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1246
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1173
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1135
    Aihe