Äänestin ensimmäistä kertaa myös eurovaaleissa

Anonyymi

Kävin jo tänään antamassa ääneni. Nyt on sellaista hulluutta Suomessa valloillaan, että äänestän jatkossakin. Kuuluin siis aikaisemmin nukkuvaan puolueeseen. Äänestin Perussuomalaisia eduskuntavaaleissa ja niin tein myös eurovaaleissa. Laura Huhtasaari sai tänään ääneni ja ääniharavana muitakin perussuomalaisia tulee kelkan mukana. Käytännössä siis aika sama ketä äänestää puolueen sisältä, koska äänet lasketaan ääniharavaan suhteutettuna.

Suomen mediassa runsaasti perussuomalaisia vieroksuvaa sävyä. Ainoa puolue, joka haluaisi järjen mukaan politiikkaan. Se sai minutkin liikkeelle.

10

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lauraa tarvittaisiin myös eduskunnassa ,mutta rysselissähän nuo meidänkin päätökset ikävä kyllä tulee joten äänestin myös Lauraa.

      • Anonyymi

        Kylällä kulkiessani huomasin kilpailijoiden ( mm. kesk., sos.dem., vihreät ym) keskittyvän näissäkin vaaleissa mm. Hakkaraispilkkaan.
        Edellisen johdosta haluankin kiinnittää Teidän, jotka ette vielä ole käyneet äänestämässä, että meillä on muitakin ehdokkaita.
        Huomioon ottaen että talous niin Suomessa kuin EU:ssa on täysin kurallla haluan kiinnittää Teidän huomiotanne ehdokkaamme no 162 mielipiteisiin, josta lainaus:

        " Olen päivä päivältä enemmän ihmeissäni miten pääomapiirit ja perinteinen vasemmisto ovat löytäneet toisensa maahanmuuton ja ilmastonmuutosen tiimoilta; toki kuoroon ovat liittyneet kaikki itseään viisaina ja valistuneina pitävät piirit. Pahinta on vielä , että "he" väärinkäyttävät valtaansa tiedotusvälineissä ja opetuksessa."

        Käyhän hankkimasa lisää tietoa edelliseen sivulta : vaalit.perussuomalaiset.fi


      • Tuo kaikkinainen pilkka ja itsensä paremmaksi sitä kautta kuvittelu on jotain sairasta, sivistyksestä se ei ainakaan millään tavoin kerro. sitä vastoin suuren luokan lapsellisuudesta.
        Eikö tuollainen ollut ennen pelkkien juoruämmiren hommaa, jonka muut jättivät ihan ämmien omaan laariin, mutta nyt media etunenässä toimittelijoineen on tekemässä tuota saastan kaivelua ja levittämistä kaikin keinoin.

        Eihän se voi mitään muuta saada aikaan kuin vastustusta, eihän tuollaista kukaan täysjärkinen jaksa vuodesta toiseen, rajansa lapsellisuudellakin.


    • Anonyymi

      Minäkin aion ensimmäistä kertaa käydä äänestämässä niissä vaaleissa, ja ääni menee persuille. Ehdokasta en vielä tiedä ketä äänestän.

    • Anonyymi

      Kaikha myö Lauraa ny ku kerraki suohaan ienestää ritiin ympär muon .

    • Anonyymi

      No juoskaapas äänestämässä vaikka joka päivä! Mitä se auttaa? Mitä hyötyä juuri Sinä olet siitä saanut? Eräs viisas sanoi kerran: " Jos äänestämällä voisi OIKEASTI vaikuttaa asioihin, olisi äänestäminen lailla kielletty"
      Kyllä Herrat osaa kansaa pettää muutenkin, ilman äänestämistä. Ja jos yhdenkään OIKEAN työmiehen äänestää valtaan, tulee siitäkin hetkessä Herranketku, kun on päättäjänpaikalle päässyt. Kyllä silloin unohtuu äänestäjilleen annetut lupaukset ( ns. vaalilupaukset)
      "Ööö..no..ööh..en minä kyllä mitään tollasta muista luvanneeni..ööh..sori, mun pitää nyt mennä..taksi oottaa.."

      Joten äänestämään vaan, tyhjän-nyhtäjät!

    • "Äänestä Suomi takaisin (osaksi Venäjää)! Perussuomalaiset."😁

      • Anonyymi

        Sä siis kannatat EU -liittovaltiota, joka sattuu olemaan toteutunut Hitlerin Suur-Saksa -unelma. Katsoppa kartasta, miten saman muotoinen on EU -alueen kartta kuin oli Hitlerin haaveilema IV valtakunta.

        Ja te, jotka EU:ta sen kaikkine järjettömine meitä alas ajavine päätöksineen kannatatte vielä usein pelkäätte "äärioikeiston" valtaa ja "fasismia". Ettekö näe, että me elämme parhaillaan fasismin alaisuudessa. Isänmaalliset/kansallismieliset tahtovat vain säilyttää oman pienen maamme elinvoimaisena ja asumiskelpoisena. Mutta globalistieliitin aivopesukoneet, valtamedia etunenässä saavat ohjailtua suuren massan kannattamaan juuri niitä asioita, joilla meidät ja maamme tuhotaan.


    • Anonyymi

      Isänmaalliset! Yrittäkää jokainen saada myös kaverinne äänestämään ja äänestämään oikein! Ja tehkää ne numerot vaalilippuun ohjeiden mukaan ettei ääni mene hylätyksi. Aivan varmasti juuri isänmaallisten ehdokkaiden äänet hylätään matalalla kynnyksellä.

      Esim. seikaan laita vaakaviiva
      kakkoseen ei turhia kiemuroita, ks. se malli siellä kopissa
      nollaan ei mitään ylimääräistä viivan yhtymäkohtaan

      • Anonyymi

        Pitäis myös saada oikeat ja lahjomattomat kansan edustajat vahtimaan vaalityöskentelyä, äänestämistä ja ääntenlaskua. Ihan vaan varmuudeksi, että tulos on se mitä ihmiset ovat äänestäneet.

        Vahtikoirat perään!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3770
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2762
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1799
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe