Totuus Stalinista sodanjohtajana!

Stallari: "Ottaen huomioon, että Stalin ei sotakorkeakouluja käynyt, oli hän siihen nähden yllättävänkin kyvykäs sodanjohtaja. Siinä missä Hitler heikkeni sodan aikana ja menetti kykynsä johtaa sotaa, Stalin vahvistui, oppi uutta, kehittyi sodanjohtajana."

Kannattaisi ottaa huomioon myös seuraavaa:

1. Stalin ammutti pääosan kokeneimmista sotilaistaan ennen sotaa.

2. Hän huolehti MR-sopimuksella Hitlerille riittävän toimintavapauden ja kapasiteetin hyökkäykselle NL:on.

3. Stalin ei uskonut varoituksia Saksan hyökkäysvalmisteluista.

4. Hän teki lähes tappioon johtaneita jättiläisvirheitä syksyyn -41.

23

94

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Talvi- ja Jatkosodassa kaatuneet.
      Neukku: 380 000
      Suomi: 96 000

      --> Stalin ei onnistunut miehittämään Suomea.

    • Anonyymi

      Stalin aloitti sodanjohdon mahdollisimman huonosti. Uskottuaan viimein hyökkäyksen alkaneen, hän yhdessä yleisesikunnan päällikkö Zukovin kanssa käski kaikki joukot vastahyökkäykseen, mikä sotki asiat entistä perusteellisemmin.
      Lisäongelmia aiheutti, että mm. panssarijoukkojen uudelleen organisointi oli kesken, eli taisteluvalmius oli huono. Stalinilla oli panssarivaunuja noin viisi kertaa enemmän kuin saksalaisilla.
      Lisäksi noin 1500 T-34 ja KV-vaunua olivat täysin ylivoimaisia saksalaisiin verraten.

    • Oli Stalinilla ansioitakin.
      Hän solmi Japanin aloitteesta hyökkäämättömyyssopimuksen tämän Saksan liittolaisen kanssa huhtikuussa -41. Syyn moiseen liikkeeseen Japanin puolelta saattoi kyllä arvata, mutta ei Stalin mietteitään paljastanut.
      Hyöty kävi ilmeiseksi, kun vakooja Sorge selvitti syksyllä -41, että Japani tulee hyökkämään etelään. Näin Stalin saattoi siirtää Kaukoidästä noin 20 vahvaa divisioonaa Moskovan alueelle ja ottaa ne käyttöön suureen vastahyökkäykseen joulukuussa -41. Siitä tulikin sodan käännekohta, josta Stalin syystäkin saattoi ylpeillä.

      • Anonyymi

        Moskovan kohtalo ratkesi vasta Rhzevin taistelujen jälkeen 1942-43. Taisteluissa kumpikaan osapuoli ei saavuttanut ratkaisevaa voittoa.


    • Anonyymi

      Stalinin johtamista saattaa olla vaikea arvioida, sillä hän melko varmasti tapatti väkeään tahallaan huonolla sotimisella. Stalin oli maailmaa johtavan murhakultin jäsen ja toisaalta siis koko maailma tukenaan ja toisaalta vain pieni Saksa vastassaan. Hän saattoi leikitellä. Miksi kuutoin esim. komissaari Mehlis saattoi tapattaa taas talvella Krimillä ukrainalaisia, kuten oli tapattanut jo 1940 Suomussalmella?

      • Anonyymi

        Ei ihan noinkaan. Ei Stalin tahallaan tapattanut. Hän vain ei piitannut ihmishengistä, kunhan ne menetettiin kommunismin puolesta taisteltaessa. NL:n koko henkilömenetykset sodassa olivat noin 27 miljoonaa, joista lähes puolet sotilaita.

        On merkittävää, että suuret paraatit voiton kunniaksi aloitettiin vasta muutama vuosi sodan jälkeen. Nythän Venäjä on ominut itselleen kunnian Saksan voittamisesta. Samalla on tykkänään unohdettu yli vuoden kestänyt aseveljeys natsienkanssa.


    • Anonyymi

      Mitä pitäisi ajatella valtiosta, joka liittoutui Saksan kanssa juhlien yhteisiä voittoja,
      mutta lopulta juhli voittoa myös Saksasta.
      - voiko luottaa

    • Anonyymi

      Ken hyökkäys Moskovaan oli menestyksellä torjuttu, Stalin aloitti suuren vastahyökkäyksen talvella 1942. Hän uskoi voivansa voittaa sodan saman tien.

      Wehrmacht pystyi kuitenkin valtavin ponnisteluin ja Hitlerin itsepintaisuuden ansiosta torjumaan hyökkäyksen. Hitler käski pureutua kiinni jokaiseen maastonkohtaan ja taistella viimeiseen miehen. Hän erotti talvn mittaan yli 30 marsalkkaaja kenraalia, otti maavoiminen komentajuuden itselleen ja puuttui jokaiseen yksityiskohtaan.
      Samaan aikaan Stalinin käyttöön alkoi kasvaa uusi kaarti päteviä kenraaleita, Zukov,Konjev, Rokossovski, Jeremenko jne.

    • Anonyymi

      Stalin ensimmäinen todellinen voitto oli Stalingrad.Hän kyllä sijoitti päävoimat ensin toiseen operaatioon ( Uranus), mutta tajusi pian Stalingradin mahdollisuudet.
      Voitto oli täydellinen ja järisytti maailmaa! Sen jälkeen oli selvää, ettei Saksa voisi voittaa sotaa.

      • Anonyymi

        Nerokkuudesta kertoo jotain se, että Stavka ajatteli ensin suoraa hyökkäystä, mutta Rokossovski kertoi mielpiteenään saarrostuksen olevan parempi, eikä luovuttanut vaikka Stalin intti vastaan.


      • Anonyymi

        Stalingradin voiton jälkeen J.V. Stalin ylennettiin Neuvostoliiton marsalkaksi, hän oli ansainnut tuon sotilasarvon. Tiedättekö mikä sotilasarvo on vielä marsalkkaakin ylempi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Stalingradin voiton jälkeen J.V. Stalin ylennettiin Neuvostoliiton marsalkaksi, hän oli ansainnut tuon sotilasarvon. Tiedättekö mikä sotilasarvo on vielä marsalkkaakin ylempi?

        Suomen marsalkka on korkeampi arvo kuin marsalkka.


      • Anonyymi

        Erittäin korkea ja harvinainen arvo on prinssieversti. Tuo on myönnetty vain kerran. Eräs suuri suomalainen on saanut tuon.


    • Anonyymi

      Admiral Hipper luokan alukset kaatoivat Saksan sotatalouden, se oli juuri se puuttuva määrä öljyä, millä Moskova olisi saarrettu ilman viivytyksiä. Tiedtään, että Stalin oli jo ruvennut vetämään deekua datsallaan.

      • Saksalla oli vielä kesällä -41 jotenkin riittävä määrä öljyä, mutta ongelma oli sen toimittaminen taisteleville joukoille surkeiden yhteyksien päähän ja suuren kuljetuskaluston pulan vallitessa.
        Esimerkiksi ratojen raideleveyksiä ei kyetty muuttamaan riittävästi. Ilmavoimta joutuivat kuljettamaan polttoainetta lentoteitse.

        Stalin sai juuri riittävän voimanlisän Kaukoidästä ja tarpeellisen ajanvoiton Hitlerin järjettömien suunnitelman muutosten takia. Hyökkäys pysäytettiin kahdeksi kuukaudeksi.Hän ilmeisesti pelkäsi sisimmässään Moskovn valloitusta ja Napoleonin kohtaloa.
        Lisäksi Saksalla ei ollut strategista reserviä, jollaolisi voitu ratkaista syntyneet ongelmat. Barbarossa oli uhkapeliä ja riskit alkoivat toteutua syksyllä -41.


      • Anonyymi

        Venäjällä oli ikäluokkia kutsumatta palvelukseen, joista saksalaisilla ei ollut aavistustakaan, muualta kuin Japanin vastaiselta linjalta Mantsuriassa saatiin 182 divisioonaa joukkoja seuraavien vuosien 42 ja 43 aikana. Mantsurian joukot oli siirretty jo heinäkuussa 1941 lähemmäs Leningradia. Toisin sanoen, vaikka Japani olisi hyökännyt 1941, Moskova ei olisi kukistunut siltikään, koska Tulaa ei saatu vallattua ja Moskovan pohjoispuolella oli valtavat määrät joukkoja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Venäjällä oli ikäluokkia kutsumatta palvelukseen, joista saksalaisilla ei ollut aavistustakaan, muualta kuin Japanin vastaiselta linjalta Mantsuriassa saatiin 182 divisioonaa joukkoja seuraavien vuosien 42 ja 43 aikana. Mantsurian joukot oli siirretty jo heinäkuussa 1941 lähemmäs Leningradia. Toisin sanoen, vaikka Japani olisi hyökännyt 1941, Moskova ei olisi kukistunut siltikään, koska Tulaa ei saatu vallattua ja Moskovan pohjoispuolella oli valtavat määrät joukkoja.

        "Venäjällä oli ikäluokkia kutsumatta palvelukseen, joista saksalaisilla ei ollut aavistustakaan, "

        Saksa todella aliarvioi NL:n kyvyn perustaa joukkoja reservistä. Vuoden 1941 jälkiosan aikana kutusttii palveluksennoin 5 miljoonaa miestä ja perustettiin 286 divisioonaa ja 159 prikaatia sekä suur määrä muita joukkoja. Samaan aikaan lakkautettiin 124 käytännössä tuhottua divisioonaa. Puna-armeijan vahvuus vain kasvoi suurista tappioista huolimatta.

        "muualta kuin Japanin vastaiselta linjalta Mantsuriassa saatiin 182 divisioonaa joukkoja seuraavien vuosien 42 ja 43 aikana. Mantsurian joukot oli siirretty jo heinäkuussa 1941 lähemmäs Leningradia. Toisin sanoen, vaikka Japani olisi hyökännyt 1941, Moskova ei olisi kukistunut siltikään, koska Tulaa ei saatu vallattua ja Moskovan pohjoispuolella oli valtavat määrät joukkoja."

        Hölynpölyä. Mantsuriasta siirrettiin 1941 loppuun mennessä noin 20 divisioonaa, joilla oli mm
        1 500 panssarivaunua ja 1 700 lentokonetta. Nämä olivat käytössä Moskovan vastahyökkäyksessä.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Operaatio Typhoon oli kuitenkin tuhoon tuomittu, kun se viivästyi noin 6 viikkoa, koska Hitler juuttui myös Kiovaan vielä.

      Stalin ja Budjonnyi olivat eri mieltä vetäytymisestä Kiovassa, missä tappiot (5 armeijaa) olivat moninkertaiset Japanin suunnalta saataviin täydennyksiin.

    • Anonyymi

      Stalin kykeni antamaan marsalkoilleen keskimäärin 6-kertaisen ylivoiman suuriin operaatioihin.
      Lopputulos oli aina selvä, vaikka Saksan rintamakomentajien ja osin joukkojenkin taso oli parempi.
      Toisaalta Puna-armeija kehittyi nopeasti.
      Hiterlin tolkuton johtaminen vaikeutti Saksan sotatoimia yhtä paljon kuin Puna-armeija.
      Ylipäällikkönä Hitler taantui, Stalin kehittyi.

      • Anonyymi

        Ja aivan erityisesti Stalin kehittyi vieläpä sodan venäläisten tappajana, kun muut jo lopettivat.


      • Anonyymi

        Jooseppi oli suuri Suomen ystävä. Hän ei halunnut Suomea Neuvostoliiton valloittamaksi neuvostotasavallaksi. Kunniakas mies.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jooseppi oli suuri Suomen ystävä. Hän ei halunnut Suomea Neuvostoliiton valloittamaksi neuvostotasavallaksi. Kunniakas mies.

        Stalin yritti valloittaa Suomen 1939 ja1944. Kolmatta kertaa ei uskaltanut asein yrittää, mutta sekin yritys torjuttiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      119
      6354
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6177
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6050
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2395
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      121
      1420
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1261
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      61
      907
    Aihe