Tervetuloa suhmurointikaupunkiin

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-10780893 Kuopio kunnostautuu sisäänpäin lämpiävänä kierona savolaiskaupunkina. Ei paljon kiinnosta kesälomalla vierailla hyväveliperiaatteella toimivalla torilla. Naurettavinta on että osa myyntipaikkojen ylisuurista maksuista menee kaupunkikeskustan kehittämisyhdistykselle, kas kun ei mualimannapa jaa myyntipaikkoja lahjusten perusteella T. Huomioitsija

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kova juomaan piimää ja sitten pissittää ihan sutena. Siis mikä avuksi keskustassa?

    • Anonyymi

      Jos ja kun se kehittämisyhdistys ostaa palveluja yrityksiltä niin ne alunperin kaupungin "yhteiseen kassaan" kerätyt rahat päätyvätkin lopulta yksityisiin käsiin. Tällainen rahan kuppaaminen ei paljoa eroa mafian suojelurahameiningistä. Tässä olisi tutkivalle journalismille paikka selvittää rahan liikenne ja ihmisten tosialliset sidokset/siviilipuolen tuttavuudet tarkemmin.

      • Anonyymi

        Keskustan jäsenkirjalla pääsee pissimään useampaan paikkaan Kuopiossa.
        Ja juomaan piimääää.


    • Anonyymi

      Ei se tyhmä ole joka pyytää vaan se joka maksaa.

      Kaupungissa järjestettiin syksyllä kilpailutus siitä, ketkä yrittäjät saavat haltuunsa viisi kaupunkikeskustan kehittämisyhdistyksen kioskipaikkaa kauppatorilla ja satamatorilla. Koskinen voitti oikeudet kolmeen paikkaan, joista kalleimmasta hän maksaa yli 20 000 euroa vuodessa viiden vuoden ajan.

      Tuolla jäätelökauppiaalla ei taida kaikki olla kotona. 100 000 euroa myyntipaikasta viidessä vuodessa. Siihen saa myydä paljon jäätelöä.

      • Anonyymi

        Pittää nostoo tötterön hintoo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pittää nostoo tötterön hintoo.

        Älä aina valita, pyydä lisää palkkaa.


    • Anonyymi

      hyväveliperiaatteella...

      Hyväveliperiaatteella jäätelönmyyntipaikka olisi annettu ilmaiseksi serkun kummin kaimalle. Nyt oli rehti huutokauppa. Kuka maksoi eniten sai myyntipaikan. Yksinkertaista.

    • myönnän, että me savolaiset ollaan ( hieman) kieroja, mutta lupsakoita!

      mutta ei siitä sen enemp...

    • Anonyymi

      Mutta kaikki päättyi hyvin:

      Pohjolainen ei ole luovuttanut. Pian viimevuotisen jäätelökohun jälkeen häneen otti yhteyttä keskustassa toimiva kauppakeskus, joka auttoi nuorukaista järjestämään myyntipaikan torin laidalta ihan luvan kanssa.

      Tulevana kesänä Pohjolainen myy jäätelörullia kauppakeskuksen edustalla parinkymmenen metrin päässä torin kioskeista. Alue on kauppakeskuksen omistuksessa, eikä siis kilpailutetun alueen piirissä ollenkaan.

      Ja jos on oikein nuuka niin voi ostaa jäätelön Veljmiehestä ja mennä torille syömään. Vaikka siihen jäätelökioskin eteen. Ei niitä torin kalliita jäätelöitä ole pakko ostaa.

    • Anonyymi

      Toivottavasti kukaan ei nyt pahastu tästä viestistä, näin kesän kunniaksi antakaa nyt kerrankin olla...

      Vinkkinä jos olette menossa junalla Helsinkiin, niin siinä asema hallissa jossa sijaitsee pääovi, on pieni koju, josta on saanut varmasti isoimman pehmisjätskin mitä oon koskaan nähnyt ja hinta on 3e. Aina hesan matkalla ottanu sen..

      • Anonyymi

        Yhdyssanat...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdyssanat...

        Äläs nyt! Tuossahan olivat kaikki yhdyssanat oikein kirjoitettuina paitsi tuo asemahalli! Huonompiakin esityksiä näkee!


      • Anonyymi

        Karmea suhtautuminen yhdys- sanoihin. Ne pitääolla ana oikeen kirjotettuna. Savolaiset on oikeasti outoja.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe