Aamulehti 17.5 ! Millähän liikennemerkillä nämä ns. ylityskohdat merkitään kun en tiedä sellaista merkkiä. Kai sitten voi painua yli mistä lystää kuten tehdään Suuressa Maailmassa.
Näissä ns. ylitykohdssa kävelijä väistää sitten kaikkia, myös pyöriä eli on Hämpillä pohjasakkaa. Tosin pyöriä täytyy väistää aina kun jalkakäytävillähän ne ajelevat joka tapauksessa oli vieressä pyörätie tai ei.
Näissä ns. ylitykohdssa kävelijä väistää sitten kaikkia, myös pyöriä eli on Hämpillä pohjasakkaa. Tosin pyöriä täytyy väistää aina kun jalkakäytävillähän ne ajelevat joka tapauksessa oli vieressä pyörätie tai ei.
Vastaukset 24
Vanhimmat
MItä niitä turhaan aavekaupunkiin rakentelemaan.
Hämeenkadun uudeksi nimeksi tulee Giljotiini tie.
Giljotiinitie on yhdyssana.
Miten tiedät? Eihän sellaista katua edes ole?
Kyselijäpösilö taas kyselee kun ei saa unta pahalta ololtaan.
Taas munasit 😙
Siellä hitailta tienylittäjiltä lähtee nirri. Aika paha hämäläisille. Junan tuomat pohjalaiset kyllä loikkii tien yli.
Kompastuneet, liukastuneet ja sammuneet viipaloidaan paloiksi jurksis rouskis. Pääasia, että ratikka on aikataulussaan
Uskooko joku, ettei tule ruumiita? Ja mikä pahinta, ratikka myöhästyy silloin pahasti.
Uskon asioita tämäkin on. Niin koko hanke, joka perustuu arvaukseen.
Suojatie+on+todistetusti+turvattomin+ylitys+paikka.+Kuolemantapauksia+90%+sattuu+suojatiellä.+84%+muista+onnettomuuksista.+Kaupungeista+pitää+poistaa+suojatiet+keskustoista.
No sitte 😉
Laskeppa onnettomuudet kadun ylitystä kohden
Sitten Tampereelta pitää poistaa kaikki suojatiet.
Pääosa kaikista onnettomuuksista sattuu kotona. Kodit on kiellettävä
Älä oo kotonas,mää asun toisen huushollissa maksaen käyttömaksua. Liikenneonnettomuus harvoin sattuu kotona,harvalla nii iso lukaali.
Pihakatu missä kulkee junia ,mielenkiintoinen kokeilu.
Tulee kallis kokeolu, jos ei sitä ennen järki voita. Lieneekö edes totta
Tunteeko tieliikennelaki termin ylistyskohta ? Jos näissä ns. ylityskohdissa kävelijä on lainsuojaton niin sama kai silloin mistä menee yli, vaikka korttelin keskeltä. Vai laittaako kaupunki aidat kadun koko mitalle ja kulkuaukkoja vain sinne sun tänne.
Tarina on huhaata. Eihän ratikkaselvityksessä mainita ylityskohtia mihinkään. Vain suojateistä puhutaan
Järjestys on ratikka - nysse - pyörä - jalankulkija. Kyllä siinä väisteltävää piisaa.
Helsingin Sanomissa on juttu, miten Helsingin liikenneturvallisuus on parantunut viime vuosikymmenien aikana. Aiemmin ihmisiä kuoli autokolareissa jatkuvasti, mutta nyt kuolemien määrä on pudonnut radikaalisti. Nyt huolettaa, kuinka lisääntynyt pyöräily aiheuttaa loukkaantumisia.
Jutussa ei sanota raitioteistä mitään! Senhän jo tiedämme, että raitiovaunu on matkustajan kannalta ilmeisesti turvallisin liikenneväline, mitä on olemassa. Mutta näköjään se ei ole erityinen riskitekijä muillekaan. Ratikkakuskit ajavat rauhallisesti ja kumipyöräliikenne ymmärtää väistää kiskoliikennettä.
Tamperelaisen autoilijan ymmärrys ei vastaa helsinkiläistä. Mää ajan risteyksen tukkoon nääs.
Välineeseen tulee maattopuskuri, jolla vanhemmat esimaadoitetaan, jos ei ehdi pois alta. Allerhan ei pidä jäädä makaamaan. Vaihtoehtohan sekin, tosin sellaisesta on mahdollista saada syyte, jos on henkitoreissaan. Vaikka torinkulmiin ratikka ei ehdikään.