W10 kesti akku noin neljätuntia, mutta Ubuntu asennuksen jäkeen akunkesto kasvoi kuuteen tuntiin.
Windowsin raskaus näkyy akunkulutuksessakin näköjään.
Akunketoa ihmettelen
25
192
Vastaukset
- Anonyymi
Olen huomannut ihan vastaavaa itse.
- Anonyymi
Riippu siittä mitkä on virransäästöasetukset.
w10 pudottaa heti oletuksena kellotaajuutta akkukäytöön joutuessa.
Ubuntu vasta kun akuntaso alittaa 20%
w10 oletus ei tietenkään ole käyttökelpoinen vaan sitä on pakko muuttaa useimmissa koneissa.
Kun virransäästöt kytketty pois Ubuntulla akku kestää pidempään, muta jos haluaa etannoida, windows pelittää pidempään
Mutta Ubuntuunkin saa saman toiminnon, jos haluaa, Jolloin se taas vie voiton.
- Anonyymi
Tehon vaade syö akkua. se on selvä ja huomannut myös windowsin päivitysten pudottavan akunketoaikaa.
- Anonyymi
WINDOWS ON KAAMEE VAKOILIJA!
Rasonware iskee ja vie rahasi!
Windows = Miljonatappiot!
- Anonyymi
Windows imee niitä viruksia, voi tulla ero tuossa.
- Anonyymi
Lisäksi KYmppä Wakoilee Juoskaa
- Anonyymi
Kirjoitusvirheistä arvasin heti linuxin käyttäjäksi.
Akunketoa
jäkeen
neljätuntia
Hohhoijaa kyllä on mennyt köyhäksi tämänkin- Anonyymi
No ajattele. Tuollainen vammainen millä ei ole mitään muuta elämää. Kusenhajuisessa sossuluukussa onnettomalla kirjoitustaidolla tekee näitä windows trollauksia. Linux-käyttäjien esikuva?
- Anonyymi
Windows 10 prosessorin hitsaus vie sähköä.
- Anonyymi
Ubuntusta en tiedä, mutta W8 palautus lisäs ainakin tunnil lisää akunkestoa.
- Anonyymi
Saman huomion tehneenä. Myös se Ubuntu lisää akunkestoa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saman huomion tehneenä. Myös se Ubuntu lisää akunkestoa
Ubuntu lisää ainostaan jonoja Niuvanniemen sairaalaan.
- Anonyymi
Valitin takuuseen akusta kun se ei kestänyt ennää puoliakaan mitä ostettaessa. Kertoivat että w10 päivitykset lisäs akunkulutusta ja kaikki ok.
Siki kuulemma akun kestoa ei enään ilmoiteta.- Anonyymi
Oletko sinä se Siki Siki, ennää ennää, lisäs lisäs, enään enään, vai mikä sinä olet?
Iskin itse kokeeksi tovi sitten Debian Stretchin ensimmäisen sukupolven X1 Carboniin ja olen asiasta reilusti eri mieltä.
Windows10 :n kanssa pystyi tekemään tällä koneella noin 6,5 tuntia hommia, josta pari tuntia meni streamatessa videota netistä.
Debianilla taas akku kestää maksimissaan 2,5 tuntia.. Tälläkin hetkellä neljäsosa akusta jäljellä ja käyttöaikaa enää 25 minuuttia:
https://i.imgur.com/iDDxDNE.jpg- Anonyymi
Siinä sitä meillä on oiken DeepFake trolli. Juttus on valetta.
- Anonyymi
Windows 10 ja Linuxin eri jakeluversioiden välillä ei ole radikaalia eroa virrankulutuksessa, mutta Windows 10 voittaa linuxin hieman. Intel oli tätä kyseisen videon lähteiden mukaan tutkinut ja todennut Windowsin olevan paremmin optimoitu virrankulutukseltaan ja toisaalta linuxin vähäisen suosion takia yritykset eivät juurikaan panosta linux-puolen asioiden kehittämiseen.
https://www.youtube.com/watch?v=Iv99LgCLfvo
Eli lyhyesti: merkittäviä eroja ei ole, mutta Windows 10 on hieman energiatehokkaampi- Anonyymi
Kokemus kertoo ihan muuta. w10 ei ole energitehokas!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemus kertoo ihan muuta. w10 ei ole energitehokas!
Uskoako palstatrollia vai niitä, jotka oikeasti testaa asioita...
Valitan, mutta testaajat voittaa mennen tullen. - Anonyymi
Kehittämiseen? eihän virranhallissa ole kyse mistään kehittämisestä trolli.
Windows virranhallinta on ihan erikainen toiminnaltaan, kuin mm ubuntun ja Macin
Mutta eigän windowsissa voi käyttää sillain, kun kone menisi heti etanaksi kun kiskasee piuhan irti. Windowsia ei paskaakaan kiinosta toimivuus.
- Anonyymi
Joskus mittasin sähkönkulutusmittarilla samassa koneessa eron. Virrankulutus tyhjäkäynnillä eli vain työpöydälle bootattuna, ero oli noin 2 wattia Ubuntulla pienempi.
Kone oli vähävirtainen eli samanlaisia prosessoreita käytettäneen myös läppäreissä, Ubuntu vei 13w ja windows 14-15w.
Virrankulutus käytössähän riippuu miten ja millä ohjelmilla konetta rasittaa. Kun on eri ohjelmat eri käyttiksissä niin vertailu on vähän hankalaa. Testasin Youtuben videotoiston kulutuseroa mutta enpä muista enää tuloksia. Ei niissä tainnut eroa olla.- Anonyymi
Tehokkaat koneet kuluttaa myös enemmän, onhan se nyt itsestään selvää että kursorin vilkuttaminen ERROR ruudussa, vie vähemmän. Jos ne joskus saa harrastelija porukalla sen Ubuntu kuntoon, saattaa virrankulutuskin kasvaa.
- Anonyymi
Katsottuani pari testiä läpi, en voi oikein uskoa väitteeseesi. Käytännössä Win10 vie vähemmän virtaa varsinkin jos linuksia ei ole asennuksen jälkeen erikseen konffattu nettisivujen ohjeiden mukaan.
Muutenkin palstan akkutrollin näkemykset virransäästöstä tuntuvat olevan sen verran keksittyjä, että ei tätä väittelyä kannata jatkaa.
- Anonyymi
Minulla on sähköverkkoon kytkettynä Linux ja Windows koneet ja molemmat nielee virtaa toimiakseen. Mitä niistä kiistelemään!!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14813137Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729591Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949074Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k137705Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386704Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1476124Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153104En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911169Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71123YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84970