W10 kesti akku noin neljätuntia, mutta Ubuntu asennuksen jäkeen akunkesto kasvoi kuuteen tuntiin.
Windowsin raskaus näkyy akunkulutuksessakin näköjään.
Akunketoa ihmettelen
25
239
Vastaukset 25
- Anonyymi
Olen huomannut ihan vastaavaa itse.
- Anonyymi
Riippu siittä mitkä on virransäästöasetukset.
w10 pudottaa heti oletuksena kellotaajuutta akkukäytöön joutuessa.
Ubuntu vasta kun akuntaso alittaa 20%
w10 oletus ei tietenkään ole käyttökelpoinen vaan sitä on pakko muuttaa useimmissa koneissa.
Kun virransäästöt kytketty pois Ubuntulla akku kestää pidempään, muta jos haluaa etannoida, windows pelittää pidempään
Mutta Ubuntuunkin saa saman toiminnon, jos haluaa, Jolloin se taas vie voiton.
- Anonyymi
Tehon vaade syö akkua. se on selvä ja huomannut myös windowsin päivitysten pudottavan akunketoaikaa.
- Anonyymi
WINDOWS ON KAAMEE VAKOILIJA!
Rasonware iskee ja vie rahasi!
Windows = Miljonatappiot!
- Anonyymi
Windows imee niitä viruksia, voi tulla ero tuossa.
- Anonyymi
Lisäksi KYmppä Wakoilee Juoskaa
- Anonyymi
Kirjoitusvirheistä arvasin heti linuxin käyttäjäksi.
Akunketoa
jäkeen
neljätuntia
Hohhoijaa kyllä on mennyt köyhäksi tämänkin- Anonyymi
No ajattele. Tuollainen vammainen millä ei ole mitään muuta elämää. Kusenhajuisessa sossuluukussa onnettomalla kirjoitustaidolla tekee näitä windows trollauksia. Linux-käyttäjien esikuva?
- Anonyymi
Windows 10 prosessorin hitsaus vie sähköä.
- Anonyymi
Ubuntusta en tiedä, mutta W8 palautus lisäs ainakin tunnil lisää akunkestoa.
- Anonyymi
Saman huomion tehneenä. Myös se Ubuntu lisää akunkestoa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saman huomion tehneenä. Myös se Ubuntu lisää akunkestoa
Ubuntu lisää ainostaan jonoja Niuvanniemen sairaalaan.
- Anonyymi
Valitin takuuseen akusta kun se ei kestänyt ennää puoliakaan mitä ostettaessa. Kertoivat että w10 päivitykset lisäs akunkulutusta ja kaikki ok.
Siki kuulemma akun kestoa ei enään ilmoiteta.- Anonyymi
Oletko sinä se Siki Siki, ennää ennää, lisäs lisäs, enään enään, vai mikä sinä olet?
Iskin itse kokeeksi tovi sitten Debian Stretchin ensimmäisen sukupolven X1 Carboniin ja olen asiasta reilusti eri mieltä.
Windows10 :n kanssa pystyi tekemään tällä koneella noin 6,5 tuntia hommia, josta pari tuntia meni streamatessa videota netistä.
Debianilla taas akku kestää maksimissaan 2,5 tuntia.. Tälläkin hetkellä neljäsosa akusta jäljellä ja käyttöaikaa enää 25 minuuttia:
https://i.imgur.com/iDDxDNE.jpg- Anonyymi
Siinä sitä meillä on oiken DeepFake trolli. Juttus on valetta.
- Anonyymi
Windows 10 ja Linuxin eri jakeluversioiden välillä ei ole radikaalia eroa virrankulutuksessa, mutta Windows 10 voittaa linuxin hieman. Intel oli tätä kyseisen videon lähteiden mukaan tutkinut ja todennut Windowsin olevan paremmin optimoitu virrankulutukseltaan ja toisaalta linuxin vähäisen suosion takia yritykset eivät juurikaan panosta linux-puolen asioiden kehittämiseen.
https://www.youtube.com/watch?v=Iv99LgCLfvo
Eli lyhyesti: merkittäviä eroja ei ole, mutta Windows 10 on hieman energiatehokkaampi- Anonyymi
Kokemus kertoo ihan muuta. w10 ei ole energitehokas!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemus kertoo ihan muuta. w10 ei ole energitehokas!
Uskoako palstatrollia vai niitä, jotka oikeasti testaa asioita...
Valitan, mutta testaajat voittaa mennen tullen. - Anonyymi
Kehittämiseen? eihän virranhallissa ole kyse mistään kehittämisestä trolli.
Windows virranhallinta on ihan erikainen toiminnaltaan, kuin mm ubuntun ja Macin
Mutta eigän windowsissa voi käyttää sillain, kun kone menisi heti etanaksi kun kiskasee piuhan irti. Windowsia ei paskaakaan kiinosta toimivuus.
- Anonyymi
Joskus mittasin sähkönkulutusmittarilla samassa koneessa eron. Virrankulutus tyhjäkäynnillä eli vain työpöydälle bootattuna, ero oli noin 2 wattia Ubuntulla pienempi.
Kone oli vähävirtainen eli samanlaisia prosessoreita käytettäneen myös läppäreissä, Ubuntu vei 13w ja windows 14-15w.
Virrankulutus käytössähän riippuu miten ja millä ohjelmilla konetta rasittaa. Kun on eri ohjelmat eri käyttiksissä niin vertailu on vähän hankalaa. Testasin Youtuben videotoiston kulutuseroa mutta enpä muista enää tuloksia. Ei niissä tainnut eroa olla.- Anonyymi
Tehokkaat koneet kuluttaa myös enemmän, onhan se nyt itsestään selvää että kursorin vilkuttaminen ERROR ruudussa, vie vähemmän. Jos ne joskus saa harrastelija porukalla sen Ubuntu kuntoon, saattaa virrankulutuskin kasvaa.
- Anonyymi
Katsottuani pari testiä läpi, en voi oikein uskoa väitteeseesi. Käytännössä Win10 vie vähemmän virtaa varsinkin jos linuksia ei ole asennuksen jälkeen erikseen konffattu nettisivujen ohjeiden mukaan.
Muutenkin palstan akkutrollin näkemykset virransäästöstä tuntuvat olevan sen verran keksittyjä, että ei tätä väittelyä kannata jatkaa.
- Anonyymi
Minulla on sähköverkkoon kytkettynä Linux ja Windows koneet ja molemmat nielee virtaa toimiakseen. Mitä niistä kiistelemään!!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212114Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711129- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95622Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575- 12567
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11563- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44529- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 116468
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 71439
- 58437
- 41434