Akunketoa ihmettelen

Anonyymi

W10 kesti akku noin neljätuntia, mutta Ubuntu asennuksen jäkeen akunkesto kasvoi kuuteen tuntiin.

Windowsin raskaus näkyy akunkulutuksessakin näköjään.

25

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen huomannut ihan vastaavaa itse.

      • Anonyymi

        Riippu siittä mitkä on virransäästöasetukset.
        w10 pudottaa heti oletuksena kellotaajuutta akkukäytöön joutuessa.
        Ubuntu vasta kun akuntaso alittaa 20%

        w10 oletus ei tietenkään ole käyttökelpoinen vaan sitä on pakko muuttaa useimmissa koneissa.

        Kun virransäästöt kytketty pois Ubuntulla akku kestää pidempään, muta jos haluaa etannoida, windows pelittää pidempään

        Mutta Ubuntuunkin saa saman toiminnon, jos haluaa, Jolloin se taas vie voiton.


    • Anonyymi

      Tehon vaade syö akkua. se on selvä ja huomannut myös windowsin päivitysten pudottavan akunketoaikaa.

      • Anonyymi

        WINDOWS ON KAAMEE VAKOILIJA!
        Rasonware iskee ja vie rahasi!

        Windows = Miljonatappiot!


    • Anonyymi

      Windows imee niitä viruksia, voi tulla ero tuossa.

      • Anonyymi

        Lisäksi KYmppä Wakoilee Juoskaa


    • Anonyymi

      Kirjoitusvirheistä arvasin heti linuxin käyttäjäksi.

      Akunketoa
      jäkeen
      neljätuntia

      Hohhoijaa kyllä on mennyt köyhäksi tämänkin

      • Anonyymi

        No ajattele. Tuollainen vammainen millä ei ole mitään muuta elämää. Kusenhajuisessa sossuluukussa onnettomalla kirjoitustaidolla tekee näitä windows trollauksia. Linux-käyttäjien esikuva?


    • Anonyymi

      Windows 10 prosessorin hitsaus vie sähköä.

    • Anonyymi

      Ubuntusta en tiedä, mutta W8 palautus lisäs ainakin tunnil lisää akunkestoa.

      • Anonyymi

        Saman huomion tehneenä. Myös se Ubuntu lisää akunkestoa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saman huomion tehneenä. Myös se Ubuntu lisää akunkestoa

        Ubuntu lisää ainostaan jonoja Niuvanniemen sairaalaan.


    • Anonyymi

      Valitin takuuseen akusta kun se ei kestänyt ennää puoliakaan mitä ostettaessa. Kertoivat että w10 päivitykset lisäs akunkulutusta ja kaikki ok.
      Siki kuulemma akun kestoa ei enään ilmoiteta.

      • Anonyymi

        Oletko sinä se Siki Siki, ennää ennää, lisäs lisäs, enään enään, vai mikä sinä olet?


    • Iskin itse kokeeksi tovi sitten Debian Stretchin ensimmäisen sukupolven X1 Carboniin ja olen asiasta reilusti eri mieltä.

      Windows10 :n kanssa pystyi tekemään tällä koneella noin 6,5 tuntia hommia, josta pari tuntia meni streamatessa videota netistä.

      Debianilla taas akku kestää maksimissaan 2,5 tuntia.. Tälläkin hetkellä neljäsosa akusta jäljellä ja käyttöaikaa enää 25 minuuttia:
      https://i.imgur.com/iDDxDNE.jpg

      • 35 minuuttia*


      • Anonyymi

        Siinä sitä meillä on oiken DeepFake trolli. Juttus on valetta.


    • Anonyymi

      Windows 10 ja Linuxin eri jakeluversioiden välillä ei ole radikaalia eroa virrankulutuksessa, mutta Windows 10 voittaa linuxin hieman. Intel oli tätä kyseisen videon lähteiden mukaan tutkinut ja todennut Windowsin olevan paremmin optimoitu virrankulutukseltaan ja toisaalta linuxin vähäisen suosion takia yritykset eivät juurikaan panosta linux-puolen asioiden kehittämiseen.

      https://www.youtube.com/watch?v=Iv99LgCLfvo

      Eli lyhyesti: merkittäviä eroja ei ole, mutta Windows 10 on hieman energiatehokkaampi

      • Anonyymi

        Kokemus kertoo ihan muuta. w10 ei ole energitehokas!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokemus kertoo ihan muuta. w10 ei ole energitehokas!

        Uskoako palstatrollia vai niitä, jotka oikeasti testaa asioita...

        Valitan, mutta testaajat voittaa mennen tullen.


      • Anonyymi

        Kehittämiseen? eihän virranhallissa ole kyse mistään kehittämisestä trolli.
        Windows virranhallinta on ihan erikainen toiminnaltaan, kuin mm ubuntun ja Macin
        Mutta eigän windowsissa voi käyttää sillain, kun kone menisi heti etanaksi kun kiskasee piuhan irti. Windowsia ei paskaakaan kiinosta toimivuus.


    • Anonyymi

      Joskus mittasin sähkönkulutusmittarilla samassa koneessa eron. Virrankulutus tyhjäkäynnillä eli vain työpöydälle bootattuna, ero oli noin 2 wattia Ubuntulla pienempi.
      Kone oli vähävirtainen eli samanlaisia prosessoreita käytettäneen myös läppäreissä, Ubuntu vei 13w ja windows 14-15w.
      Virrankulutus käytössähän riippuu miten ja millä ohjelmilla konetta rasittaa. Kun on eri ohjelmat eri käyttiksissä niin vertailu on vähän hankalaa. Testasin Youtuben videotoiston kulutuseroa mutta enpä muista enää tuloksia. Ei niissä tainnut eroa olla.

      • Anonyymi

        Tehokkaat koneet kuluttaa myös enemmän, onhan se nyt itsestään selvää että kursorin vilkuttaminen ERROR ruudussa, vie vähemmän. Jos ne joskus saa harrastelija porukalla sen Ubuntu kuntoon, saattaa virrankulutuskin kasvaa.


      • Anonyymi

        Katsottuani pari testiä läpi, en voi oikein uskoa väitteeseesi. Käytännössä Win10 vie vähemmän virtaa varsinkin jos linuksia ei ole asennuksen jälkeen erikseen konffattu nettisivujen ohjeiden mukaan.

        Muutenkin palstan akkutrollin näkemykset virransäästöstä tuntuvat olevan sen verran keksittyjä, että ei tätä väittelyä kannata jatkaa.


    • Anonyymi

      Minulla on sähköverkkoon kytkettynä Linux ja Windows koneet ja molemmat nielee virtaa toimiakseen. Mitä niistä kiistelemään!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3870
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3652
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      109
      3495
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      64
      2871
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2706
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2241
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      53
      1504
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1155
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1142
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1138
    Aihe