https://www.patreon.com/loewenstein
Pitäisi olla saatavana digitaalisena verkossa/CD-ROM versiona tämän kuun lopussa. Toimii siis vain AGA-Amigoissa eli A1200/A4000/CD32. Vaatimuksena 14 MHz 68020/2 MB chip ram.
Perinteinen räiskintäpeli, 50 Hz päivitysnopeus ja 100% assemblerkielellä toteutettu, parin vuoden työpanos yhdeltä ohjelmoijalta. Ei siis mitään nykyaikaista roskaa.
Peli näyttää kyllä hienolta, ja lyö laudalta varmaan lähes kaikki aikaisemmin julkaistut horisontaalisesti vierivät shoot'em upit Amigalla.
https://m.youtube.com/watch?v=t4JaPpAAjn8
Yksi pelin heikkous on kuitenkin se että ainakin ykköstasolla pelin tempo on liian hidas, vihollisia liian vähän, ja jotkut viholliset kestävät liian paljon osumia (keinotekoisesti vaikeutettu peli). Meno kuitenkin paranee pelin edetessä onneksi.
Hyvältä vaikuttaa kuitenkin, A1200:ssa on kuitenkin selvästi enemmän potkua kuin A500:ssa.
Reshoot R julkaistaan A1200:lle kohta
5
140
Vastaukset
- Anonyymi
Olisipa tullut aikoinaan ostettua A1200 tai edes 600. No onneksi on edes se yleisin 500:n.
Hyvä että vielä joku tekee uusia pelejä Amigoille. - Anonyymi
Näyttää ihan R-Typeltä.
- Anonyymi
Haha! Piti ihan muistella tuota peliä, miten tuota oikein jakso pelata? Mutta olihan sitä pentuna ihan eri mielikuvitus ja etenkin kun tuota aikaisemmin joutu tyytymään teksti-tv "peleihin" :)
https://www.youtube.com/watch?v=mFKALWux-Zg
- Anonyymi
En ymmärrä, miksi joku jaksaa tehdä ohjelmia käytännössä kuolleelle laitteelle, jonka ohi aika meni joskus parikymmentä vuotta sitten.
Pieniä ohjelmia voi tietysti tehdä assemblerilla, mutta nykyaikaiset ohjelmat ovat niin laajoja ja ominaisuusrikkaita, että ei ole mitään järkeä alkaa tekemään niitä ainakaan kokonaisuudessaan assemblerilla.
Kaiken ottaminen irti raudasta on toki oma saavutuksensa, mutta miksi käyttää sellaiseen aikaa silloin kun sillä ei ole mitään merkitystä. Optimointi on oleellista lähinnä silloin kun ohjelman vastevaatimukset tai tarvittavien laiteresurssien kustannukset on niin kovat, että on järkevää ottaa kaikki irti. Jos pelaa jotain yksinkertaista avaruusammuntapeliä, mitä merkitystä sillä on veisikö se nykyaikaisen tietokoneen prosessorilta 3% (hyvin optimoitu) vai 5% (huonosti optimoitu) tehoa.
Kuusnepat ja Amigat oli rautaa, mutta niiden aika meni. Maailma jatkoi kehittymistään.- Anonyymi
Jos et ymmärrä niin mitä sinä tällä palstalla edes teet?
On niitä huonompiakin harrastuksia kuin ohjelmoida vanhoille koneille pelejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2986588Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495786Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1845246Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614033Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383318Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53293HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523227Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan292998Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112222Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?38998
