https://www.patreon.com/loewenstein
Pitäisi olla saatavana digitaalisena verkossa/CD-ROM versiona tämän kuun lopussa. Toimii siis vain AGA-Amigoissa eli A1200/A4000/CD32. Vaatimuksena 14 MHz 68020/2 MB chip ram.
Perinteinen räiskintäpeli, 50 Hz päivitysnopeus ja 100% assemblerkielellä toteutettu, parin vuoden työpanos yhdeltä ohjelmoijalta. Ei siis mitään nykyaikaista roskaa.
Peli näyttää kyllä hienolta, ja lyö laudalta varmaan lähes kaikki aikaisemmin julkaistut horisontaalisesti vierivät shoot'em upit Amigalla.
https://m.youtube.com/watch?v=t4JaPpAAjn8
Yksi pelin heikkous on kuitenkin se että ainakin ykköstasolla pelin tempo on liian hidas, vihollisia liian vähän, ja jotkut viholliset kestävät liian paljon osumia (keinotekoisesti vaikeutettu peli). Meno kuitenkin paranee pelin edetessä onneksi.
Hyvältä vaikuttaa kuitenkin, A1200:ssa on kuitenkin selvästi enemmän potkua kuin A500:ssa.
Reshoot R julkaistaan A1200:lle kohta
5
118
Vastaukset
- Anonyymi
Olisipa tullut aikoinaan ostettua A1200 tai edes 600. No onneksi on edes se yleisin 500:n.
Hyvä että vielä joku tekee uusia pelejä Amigoille. - Anonyymi
Näyttää ihan R-Typeltä.
- Anonyymi
Haha! Piti ihan muistella tuota peliä, miten tuota oikein jakso pelata? Mutta olihan sitä pentuna ihan eri mielikuvitus ja etenkin kun tuota aikaisemmin joutu tyytymään teksti-tv "peleihin" :)
https://www.youtube.com/watch?v=mFKALWux-Zg
- Anonyymi
En ymmärrä, miksi joku jaksaa tehdä ohjelmia käytännössä kuolleelle laitteelle, jonka ohi aika meni joskus parikymmentä vuotta sitten.
Pieniä ohjelmia voi tietysti tehdä assemblerilla, mutta nykyaikaiset ohjelmat ovat niin laajoja ja ominaisuusrikkaita, että ei ole mitään järkeä alkaa tekemään niitä ainakaan kokonaisuudessaan assemblerilla.
Kaiken ottaminen irti raudasta on toki oma saavutuksensa, mutta miksi käyttää sellaiseen aikaa silloin kun sillä ei ole mitään merkitystä. Optimointi on oleellista lähinnä silloin kun ohjelman vastevaatimukset tai tarvittavien laiteresurssien kustannukset on niin kovat, että on järkevää ottaa kaikki irti. Jos pelaa jotain yksinkertaista avaruusammuntapeliä, mitä merkitystä sillä on veisikö se nykyaikaisen tietokoneen prosessorilta 3% (hyvin optimoitu) vai 5% (huonosti optimoitu) tehoa.
Kuusnepat ja Amigat oli rautaa, mutta niiden aika meni. Maailma jatkoi kehittymistään.- Anonyymi
Jos et ymmärrä niin mitä sinä tällä palstalla edes teet?
On niitä huonompiakin harrastuksia kuin ohjelmoida vanhoille koneille pelejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.848040Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896063Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675476Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134720Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232478Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys292173Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51339Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431164
