MOT: Pakkohoitoon tuomitut

Anonyymi

8

205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäpä ne joita pakkohoidetaan psyykenlääkkeistä saatujen haittojen ja vieroitusoireiden takia? Lääkitään vielä lisätokkuraan lisäten mahdollisesti potilaan kokemia vahinkoja.

      Tuo juttu oli muuten hyvä,muttei pureutunut siihen, että nykyinen järjestelmä pakkolääkitsee ihmisiä pakkohoidossa mikä on epäinhimillistä ja väärin.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tossa motin videossa juuri näytetään miten ihminen istuu rauhassa lukemassa lehteä ja hoitaja tulee tarjoomaan lääkkeitä. Kun lääkärin kanssa "sovittiin". Ja kun ei halua ottaa, niin pakotetaan.

        En ole itse ollut pakkohoidossa mutta järjettömältähän toi näyttää. Pitää olla oikeus kieltäytyä lääkkeistä. Vain jos olisi tosi väkivaltainen tms. niin siinä vaiheessa ehkä jos ei muuten rauhoitu niin voisi jollain lääkkeellä koettaa, mutta ei muuten.


    • Anonyymi

      Olen nähnyt tuon jakson aikanaan. Siinähän ei tuomita psykiatrista pakottamista vaan lopulta aletaan suoraan oikeuttamaan lakiarikkomattomien ihmisten pakottamista auttamisen nimissä. Ohjelma oli asenteeltaan monilta osin vastenmielinen, mutta siinä nyt tulee osittain hyvin esiin miten moraalitonta psykiatrinen pakottaminen on.

      Kiinnitin huomiota myös ohjelman tekijöiden valitsemaan vastenmieliseen kuvastoon, jolla ylempänä linkattu pätkäkin alkaa. Se antaa kuvan psykiatrisesta leimatuista ikään kuin vaarallisina, riehtovina eläiminä. Lisäksi pätkän alussa sanotaan heti, että "osalle [pakkohoito] on välttämätöntä" (pakkohoito on eufemismi kontrolli-/rankaisutoimenpiteelle), mitä perustellaan sillä, että estetään ihmistä tappamasta itseään. Mutta hetkonen, vapaassa maassa jokaisen tulee saada tappaa itsensä juuri silloin, kun parhaaksi katsoo, kunhan ei saata sivullisia vaaraan. Kerronta jatkuu: "osa joutuu suljetulle osastolle ilman kunnollisia perusteita". Kysyn, mikä on toimittajan mielestä kunnollinen peruste vangita lakiarikkomaton kansalainen?! Ohjelman tekijä(t) selkeästi hyväksyy itsemurhaa tahtovien lukitsemisen, mutta millä perustein?! Suomen rikoslain mukaan itsemurha on ok, ollut jo kauan aikaa.

      Toimittajalle pisteitä siitä, että hän piikittää viranomaista hienosti seuraavassa kohdassa kysymyllä "kuinka usein ihminen sitten joudutaan esimerkiksi toimittamaan pakkohoitoon, jos hän protestoi kaupungin tukipäätöstä vastaan?" :) Myös vastaus on priimakamaa. "Ei käsitellä julkisuudessa". Priceless. Kyseisessä toimittajan esittämässä kysymyksessä tulee ynnättyä hyvin yhteen se mistä psykiatriassa on pohjimmiltaan kyse, sosiaalikontrollista. Yhtenä esimerkkinä lisää tulee mieleen maanviljelijä Timo Haara, joka vangittiin psykiatrisesti ilmeisesti hänen protestoituaan poliisia vastaan kannabisviljelyä koskevassa jupakassa.

      Muistettakoon, että psykiatrinen pakottaminen on rikos Suomen perustuslain mukaan sekä lisäksi vastoin kansainvälistä ihmisoikeusjulistusta. Psykiatrinen sairaus on _aina_ metafora, ei oikea sairaus. Tarkoitus on leimata hankalaksi, millä tahansa tavalla, ryhtynyt kansalainen, jotta hänestä päästään eroon perustuslaki kiertäen mielenterveyslain avulla. Mielenterveyslaki on yhteensovittamaton vapaan oikeusvaltion periaatteiden kanssa. Esittämällä, että tämä mieli(kuvitus)sairaus on se, joka puhuu, toimii, ajattelee ja tuntee henkilön kautta hänen aidon/oikean itsensä sijaan, voidaan henkilön prostesti ja kritiikki sivuuttaa "sairauden oireina" ja hyökätä häntä vastaan psykiatrisesti naamioiden toiminta tekopyhästi auttamiseksi. Naamiointi toimii varsin tehokkaasti tylsyttäen ulkopuolisen moraalikritiikin toimintaan kohtaan ja riisuu alistetun henkilön aseista oikeuden edessä. Kuten useampi lakimies on todennut, niin sanottu pakkohoito täyttää kiduttamisen tunnusmerkistön, mutta siitä ei tekijöitä rangaista, koska se on laissa psykiatrisessa kontekstissa määritelty "hoitotoimenpiteeksi." Oksettavaa.

      Voisin kirjoittaa kokonaisen esseen kyseisessä MOT-ohjelmassa annetuista näkemyksistä, mielipiteistä, toiminnasta, kuvastosta ja asenne- ja arvomaailmasta.

      Ohjelma on yhdeksän vuotta vanha. Olisi kiinnostavaa kuulla uusi juttu samasta aiheesta.

      • Anonyymi

        Ydin on siinä, että psykiatriset sairaudet eivät ole sellaisia sairauksia sairauden määritelmässä, mille on olemassa tarkka biologinen poikkeama, biologinen häiriö jota hoidetaan ja silti oikeutetaan ihmisille erilaisten kemikaalien ("psyykenlääkkeiden") pakkosyöttö/pakkoinjektointi pakkohoidossa. On havaittu, että psyykenlääkkeistä voi olla hyötyä joihinkin oireisiin (usein lyhyiden suppeiden puutteellisten viikkoja kestäneiden tieteellisten tutkimusten perusteella), jotka siis ilmenevät potilaan puheesta ja käytöksestä ja joita pidetään ns. mielisairauksien oireina ja nämä "lääkkeet" muka jotenkin lievittäisivät näitä oireita. Näille oireille ei kuitenkaan ole mitään tarkkaa mittaria (paitsi jonkun ulkopuolisen tarkkailijan käsitys millaisia oireita potilaalla on käytöksen ja puheen perusteella) tai mitään tapaa biologisesti näitä tutkia, vaikka näistä yritetään puhua biologispohjaisina sairauksina mitä vissiin käytetään aineiden oikeuttamisen syynä.

        Yhtälailla lääkkeiden auttavuuden sijaan niistä ja niiden pakottamisesta voi tulla traumoja, sekä potilaan tilan heikkenemistä, koska on hyvin yksilöllistä, miten kukainenkin reagoi näihin aineisiin ja kaikki eivät reagoi hyödyllisellä tavalla. Silti tätä, että potilaan tilaa voidaan heikentää näillä aineilla ei nähdä haitallisena tai syynä kieltää psyykenlääkkeiden pakkokäyttö vaan tämä nähdään jotenkin oudon helposti oikeutettuna. Uskon, että pakkohoito aiheuttaa itsemurhia myös koska pakottaminen on epäinhimillistä ja pakkolääkintä myös.

        Psyykenlääkkeiden käyttöä ei voi oikeuttaa itsemurhankaan ehkäisyssä, sillä lääkkeet voivat aiheuttaa itsemurha-ajatuksia (lukee paketeissa) ja mm. akatisiaa mikä voi heikentää potilaan tilaa. Tutkimusnäyttö itsemurhien ehkäisystä ei ole kovin luotettavaa, koska aineissa itsessään on terveysriskejä mutta mistä ei puhuta sekä riskejä mielenterveydelle, mitä tulee esimerkiksi lopetusoireiden muodossa, mitkä voivat olla riski mielenterveydelle. Psyykenpotilaat usein raskaissa lääkityksissä kuolevat vuosikymmeniä normiväestöä nuorempana.

        Kun potilas kokee fyysistä sairautta, ei häntä voida pakottaa käyttämään fyysiseen vaivaan lääkkeitä. Samaten ei tulisi pakottaa ns. mielenterveyspotilaita minkään aineen käyttöön vasten tahtoaan. Usein potilaat eivät edes ilmennä agressiota, mutta silti heitä voidaan pakkolääkitä jos tietty diagnoosi on papereissa.

        Mitä ei ääneen sanota, on se että hoitohenkilökunta voi kokea työnsä helpommaksi turrutettuuan potilaita sedatiivisilla lääkkeillä. Kyseiset aineet eivät hoida sairauksien biologista etiologiaa, mutta ovat kyllä mukava apu niin käytöshäiriöisten vanhusten, lapsien kuin ei toivotulla käyttäytyvien psyykenpotilaiden lamaannuttamis.. eikun turruttamis... eikun helpommin käsittelys... anteeksi "hoitamisessa."

        Psykiatrisissa sairaaloissa byrokratia ja sääntöjen noudattaminen on kaikken tärkeintä, mutta ei potilaiden hyvinvointi. Lääkärien käskyjä noudattaa armeija hoitajia, jotka tarvittaessa pakkoinjektoivat aineita potilaille jotka eivät suostu näitä aineita syystä tai toisesta käyttämään. Kyseinen ihmisten pakottaminen asioihin, aineisiin ja heidän leimaaminen niin että he eivät tajua mikä heille on parasta, on julma tapa polkea ihmisoikeuksia ja oikeuttaa ihmisille asioita heidän mielipiteistään huolimatta.

        Pakkolääkintä on tämän yhteiskunnan epäeettisin toiminta mitä on olemassa eikä muodosta hyviä hoitosuhteita, luottamusta. Se on julmaa, barbaarista kajoamista toiseen ihmiseenn ja hänen mieleensä ilman hänen tahtoaan. Rajojen rikkomista. Kontrollointia.

        Syitä millä psyykenpotilaille oikeutetaan eivät usein kestä päivänvaloa tai edes tieteellistä näyttöä. Itselleni niitä perusteltiin aivojen kemiallisen toiminnan tasapainottamisena tai kemiallisen epätasapainon takia tai kuin insuliinina diabetekseen. Nämä ovat valeita. Koko psykiatrinen järjestelmä perustuu valeille ja usein psykiatrinen teoria toisensa jälkeen kaatuu täydelliseen näytön puutteeseen. Potilaita pidetään tyhminä tai sitten yksinkertaisesti kyseisen järjestelmän henkilöt ovat typeriä. Fakta on että psykiatriassa aivojen toimintaa ei ymmärretä, aivoilla söhläillään vähän miten sattuu venäläisenä rulettina näillä aineilla ("lääkkeinä") jotka vaikuttaa laajasti kehoon mahdollisesti haittoja aiheuttaen, ja ignoorataan oikeasti se että ihmiskärsimyksen selittäminen medikalisaation termein on monesti hyvin köykäistä ja jättää paljon syyseuraussuhteita pimentoon ja muita syitä kärsimyksen taustalla. Monet ns. mielenterveysongelmat ovat Reaktioita elämään. Kärsimys on luonnollista monesti, luonnollinen reaktio, ei biologinen sairaus jota tulee etenkään pakkolääkitä. Monesti lämmin ihmiskohtaaminen, kuuntelu, toisen toiveiden kuuntelu, yrittää ymmärtää toista, juttelu ihminen ihmiselle, toimisi paljon paremmin kuin mikään kohtaaminen missä on olemassa kaksi erillistä ihmistä eri rooleissa.


    • Anonyymi

      Vuodesta 2014 lähtien myös yksityiset lääkärit voivat kirjoittaa lähetteen pakkohoitoon joten eipä suomen valtiolla näytä olevan halua korjata asiaa ainakaan oikeaan suuntaan.

      • Anonyymi

        Psykiatrinen valta on kasvanut Suomessakin vuosikymmenestä toiseen ja tulee vaan jatkamaan kasvuaan. Liian harva kansalainen ymmärtää mikä uhka psykiatria on vapaudelle ja tasa-arvolle.


    • Anonyymi

      SOSIAALI- JA TERVEYSVALIOKUNNAN
      MIETINTÖ 3/2014 vp
      Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi mielenterveyslain muuttamisesta

      Mielenterveyslakia ehdotetaan muutettavaksi
      niin, että myös muu kuin virkasuhteessa oleva
      laillistettu lääkäri voisi laatia tarkkailulähetteen
      laissa säädetyillä edellytyksillä. Myös lääkärin
      tehtävissä ammatinharjoittamislainsäädännön
      mukaisesti toimiva lääketieteen opiskelija voisi
      laatia tarkkailulähetteen osana terveyskeskuslääkärin toimintavelvollisuutta. Tarkkailulähete
      (M1) määriteltäisiin mielenterveyslaissa niin,
      että sillä tarkoitettaisiin lääkärin allekirjoittamaa lausuntoa potilaan tahdosta riippumattoman hoidon tarpeesta. Tarkkailulähetteen tulisi
      voimassa olevaa lakia vastaavasti sisältää perusteltu kannanotto mielenterveyslain mukaisten
      tahdosta riippumattomaan hoitoon määräämiseen edellytysten täyttymisestä.
      Poliisin virka-apua esimerkiksi potilaan kuljettamiseksi terveyskeskukseen tai sairaalaan
      voisi jatkossakin pyytää vain virkasuhteinen lääkäri. Muu kuin virkasuhteinen lääkäri voisi kuitenkin ilmoittaa terveyskeskukselle tai sairaalalle todennäköisesti tahdosta riippumattoman hoidon tarpeessa olevasta henkilöstä tutkimuksiin
      noutamista tai virka-apupyynnön tekemistä varten.

      Perustelut
      menettelyä, joka voi johtaa potilaan lähettämiseen sairaalaan, tarkkailuun ottamiseen, tarkkailulausunnon antamiseen ja tahdosta riippumattomaan hoitoon määräämiseen.
      Perustuslakivaliokunta katsoi lausunnossaan,
      että tarkkailulähetteen laatimisessa on kysymys
      lääketieteellisen hoidon arvioinnin ohella myös
      julkisen hallintotehtävän hoitamisesta. Perustuslakivaliokunta katsoi kuitenkin, ettei tarkkailulähetteen laatimisella ole sellaisia oikeusvaikutuksia, että muulle kuin virkasuhteiselle lääkärille annettavaa toimivaltaa voitaisiin pitää merkittävän julkisen vallan käyttönä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2514
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1396
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      98
      1337
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      985
    Aihe