Potkurin lavat eri painoiset?!

Anonyymi

Veneeni taittolapapotkurin lavat on hieman eri painoiset, onko tuolla merkitystä?
Ihmettelen vaan kun oli kallis propelli..

7

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän se pyörivä potkuri silloin ole tasapainossa. Paljonko on eroa?

      • Anonyymi

        Tai sitten se on juuri tasapainotettu noin, jos lavoille on merkityt paikat. Tai voi se muutenkin olla. Pelkkä painohan ei kerro tasapainoa, vaan painojakauma.


    • Anonyymi

      Mikäli lapojen taittuminen tapahtuu samassa tahdissa hampaiden avulla, ja lisäksi potkuri on tasapainossa, niin silloin ja vain silloin ei ole merkitystä eripainoisilla lavoilla.
      Epäkeskolla potkurilla saa vain vahinkoa aikaan. Ja jos hampaita ei olisi, niin silloin eripainoiset lavat taittuvat auki ja kiinni eri aikaan, mikä johtaa hetkellisesti hyvin suureen epätasapainoon.
      Asiassa ratkaisee siis tasapaino, sekä staattinen että dynaaminen.

    • Anonyymi

      Mistähän tuon tietäisi että mikä on tarkoitus? Lavat ja niiden kiinnitys näyttää aika symmetriseltä. Porasin painoa pois painavemmasta, 10mm:n poranterällä 4 kpl noin sentin syvyisiä reiän alkuja lavan juureen lähelle rattaita, en osaa arvioida grammoissa.. Teinköhän tyhmästi? Voin toki tehdä saman sille toisellekin lavalle ja ovat taas eri painoiset.. Että voisiko ne lavat olla tarkoituksella joku sovitettu pari jotka ovat hieman eri painoiset, mistähän voisi selvittää? Potkuri tuli uutena veneen mukana, oli ostettu 10v aiemmin muttei ollut koskaan edellinen omistaja (kuollut) ehtinyt asentaa..

      • Anonyymi

        Sekä tasapainoon että lavan aukeamiseen lavan kärjessä oleva vaikuttaa paljon enemmän kuin juuressa oleva. Aukeamiseen nivelen lavan vastaikkaisella puolella oleva paino vaikuttaa jopa eri suuntaan. Porauksestasi ei siis taatusti ollut mitään hyötyä, mutta mahdollisesti ei mitään haittaakaan.

        Taittolapapotkturin tapauksessa erilaisia tasapainoja on lukuisia, koska lavat voivat pakilla olla missä tahansa asennossa täysin auki ja vain hieman auki välissä. Yleensäkin pyörivillä koneilla pitää tarkastella sekä staattista että dynaamista tasapainoa. Helpoin se on ehkä hahmottaa polkupyörän vanteen avulla. Jos mikään kohta ei pyöri alas muita herkemmin, on vanne staattisesti tasapainossa eli sen painopiste on akselin kohdalla. Pyöriessään ilmassa se kuitenkin saattaa alkaa hytkyä. Tällöin se ei ole dynaamisessa tasapainossa eli massan keskihakuvoimat eivät kumoa toisiaan.


      • Anonyymi

        Hyvin trollattu.
        Kukaan ei ole niin hölmö että poraisi lavan lähes poikki sieltä missä kuormitus on suurimmillaan.

        Oli myös hauska yksityiskohta että potkuri oli kallis, mutta tuli kuitenkin 10 vanhana veneen mukana, eli et maksanutkaan siitä mitään.
        Mutta jatka vaan trollausta, kun kaikki eivät sitä noin selvistä vihjeistä huolimatta näytä tunnistavan.


    • Anonyymi

      Älä suotta huoli, lavan tyvessä on kyllä materiaalia mihin voi "kuoppia" porata, voin lähettää vaikka kuvan sinulle jos olet huolestunut?! Eikä ole trolli, enkä väittänytkään maksaneeni mitään, oli alkup. laatikossa kuitteineen, eli tiedän hinnan, potkuri vaan tuli venekaupan mukana. Ja satuin vaan punnitsemaan lavat tarkkuusvaa'alla ja huomasin painoeron.
      Miksi ihmeessä keksisin tämmöisen ja siitä viitsisin tänne kirjoitella, ettei vaan jotkut sherlok holmesit sairasta jotain vainoharhaisuutta? Jos tänne jotain hauskaa trollausta keksisin niin varmasti ei olisi näin alkeellinen juttu;-)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      172
      1925
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      694
    Aihe