Kissa muistisairaalla

Anonyymi

Vanhalla äidilläni on muistisairaus ja 17 vuotias kissa. Pidemmän aikaa on ollut ongelma ettei äitini enää muista tai välitä siivota kissan hiekkalaatikkoa. Sitten kissa pissaa ja kakkaa minne sattuu, kun on hiekat likaisena. Kissa on käytetty lääkärissä eikä mitään sellaista löytynyt mikä aiheuttaisia pissaamista esim. matoille. Kissa on varmastikkin masentunutkin kun äitini tuskin häntä enää millään lailla huomio. Vaikka on muistisairaus hänellä, niin ei itse sitä tajua. Väittää vaan että hän kyllä huolehtii kakat ym...ja on meille sitten vihainen kun yritämme siivoilla.
Kysymykseni onkin: Mikä olisi kissalle parasta. Ottaakko äidiltä kissa pois ? Vai kannattaisiko minun yrittää ottaa kissa itselleni? Sitä vaan mietin, että onko noin iäkästä kissaa enää järkevää ottaa vieraaseen paikkaan. Olisiko viisainta nukuttaa kissa ikiuneen. Äidiltähän ei lupaa tule kumpaankaan vaihtoehtoon, mutta tuntuu siltä että jotain on tehtävä. Mitä mieltä olette?

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kissa tarvitsee kodin jossa siitä kyetään pitää huolta, eikä vain nimellistä omistajaa. Muutenhan se on eläinsuojelurikkomuskin.

      Itsellänikin on vanhemmat jotka alkavat jo pikkuhiljaa molemmat tietoisuudeltaan muuttua ja se on vain selitettävä kuin lapselle että miksi jotkin asiat tulee tehdä tietyllä tavalla. Vaikka ensin on kova kinuaminen, niin kyllä takaraivooon on toistaiseksi jäänyt se, että järkevät päätökset on tehty hyvästä syystä. Ole päättäväinen ja lempeä. Voi tuntua oudolle olla omalle vanhemmalle se auktoriteetti, mutta ilman muiden ohjausta muistisairas ei vain pärjää elämässä.

      Jos olet valmis ottamaan kissan omaan talouteesi perheenjäseneksi, niin teethän sen. Sitten äitisikin voisi nähdä sitä välillä tai voit ottaa kuvia siitä. Tämä on jo siksi ettei hänen mieleensä jää katkeraa tunnetilaa jonka kokee aina sinut kohdatessaan kun on jo unohtanut tapahtuneen. Kokeilematta ei voi tietää koskaan onko kissa valmis uuteen kotiin. Minulle tuli nykyinen, hyvin aran puoleinen kissa vasta 15-vuotiaana ja kotiutui vain parissa kuukaudessa täysin, että alkoi tulemaan joka yö sängylle viereen nukkumaan ja hyppäsi syliin tietokoneella ollessa.

    • Anonyymi

      Kissan elämillä se tekee aika paljon. Koirilla on vähemmän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      171
      8441
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7590
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      160
      3662
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2785
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2050
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2046
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1751
    Aihe