Onneksi asun korkealla sisämaassa. Ehkä pitää maakuntien rajoille asettaa korkeat raja-aidat, jottei hesalaiset, rantaruottalaiset, turkulaiset ja muut alavien alueiden pakolaiset pääse haittaamaan meidän viisaasti asuinpaikkamme valinneiden suomalaisten elämää.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/merenpinnat-voivat-nousta-jopa-kaksi-metria-ja-ajaa-yli-180-miljoonaa-ihmista-kodeistaan-sanoo-ennuste/7417034
Merenpinta nouseekin 2 metriä?
20
149
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö sen pitänyt nousta 6 metriä? Onpa ne pienentäneet ennustetta. Helsingissähän se ei vaikuta, tänne voi rakentaa taloja ihan rantaan, jopa voi tehdä pieniä tekosaaria että saadaan paljon asukkaita etelä-Helsinkiin.
Trumpille kiusallista on, että arvion on tehnyt USA:n tiedeakatemia. Samalla kun Trump itse yrittää poliittisesti estää koko "ilmastonmuutos" -termin käytön, maan omat huippututkijat esittävät uusia arvioita ilmastonmuutoksen seurauksista.
- Anonyymi
Sellaisia ne persut on...
- Anonyymi
Hieno juttu ,ei tule pulaa vedestä .Taas on vihreät valehdelleet.
- Anonyymi
Vois nousta vaikka heti tuon 2-metriä niin veisi samalla roskat mennessään pois.
- Anonyymi
Tuskin meidän vielä kannattaa olla kovin huolissaan, mitä mahdollisesti 10.000 vuoden kuluttua maapallolle tapahtuu.
- Anonyymi
7 metriä sanoi Al Core 10 v sitten ja häipyi julkisuusuudesta.
- Anonyymi
20 vuotta sitten sano bilsan ope samaa 7 metriä. Oikeasti varmaan 20cm voi nousta.
Arvuuttelijoille, jos jäät sulaa: https://i.imgur.com/PvzXYXj.png
- Anonyymi
Hahaaaa KRIM hukkuu!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hahaaaa KRIM hukkuu!!
Persutrolli kiljupöhinöissään. Luulee että kaikkien ajatukset pyörii venäjän ympärillä.
- Anonyymi
Kalat ja merenelävät kiittävät. Tulee lisää polskuttelutilaa kun veden pinta nousee. Merikasveille uutta kasvualustaa. Samalla meren hiiiinielut moninkertaistuvat vallan itsestänsä.
- Anonyymi
Ei riitä vielä Afrikan peittämiseen tuo veden nousu!!
- Anonyymi
Muistan lapsena säikähtäneeni kun telkusta tuli vastaava uutinen merenpinnan noususta, vuosi oli jotain 1981, siis melkein 40-vuotta sitten. Vieläkin odottelen sitä nousua, näinköhän sen ehtii nähdä edes elinaikana.
Niin, ääriskenaarioiden hurjimmat ennusteet eivät ole toteutuneet, vaan nousu on taahtunut todennäköisimpien skenaarioiden mukaan, niiden alarajalla.
"Merenpinnan nousu on tapahtunut todennäköisimpinä pidettyjen ns. keskiskenarioiden mukaisesti. Huomion arvoista kuitenkin on, että toteutunut nousu on edennyt keskiskenaarioden alareunaa. Vain alaraja-ääriskenaariot jäävät toteutuneen merenpinnan nousuaikasarjojen alle. Kaikki yläraja-skenaariot sen sijaan kulkevat toteutuneen nousun yläpuolella."
Lisää voi lukea Ilmantieteen laitoksen tutkimuksesta "Toteutunut merenpinnan nousu 1980-luvulla laadittujen skenaarioiden mediaanin alapuolella"- Anonyymi
Ne on otsonikato ja happosateet vielä tota ennen tappamassa meitä. ja mitä näitä kaikkia olikaan..
- Anonyymi
Harmi. Itse olisin toivonut 20 metrin merenpinnan nousua.
- Anonyymi
Kyllähän tästäkin ketjusta näkee hyvin millaisia ovat "hyödylliset idiootit".
USA:n tiedeakatemian Nobel-voittajat ovat "hyödyllisiä idiootteja"? Ja öljy-yhtiöiden sivustoja uskovat maallikot ovat ilmeisesti mielestäsi "asiantuntijoita"?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116