https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/10-vuotta-sitten-hanna-mari-rakastui-vaaraan-ihmiseen-huumeidensekainen-alamaki-katkesi-vasta-viime-hetkella-se-vie-niin-nopeasti-ennenaikaiseen-hautaan/7409244
Ajattelin vielä jakaa tämän haastattelun tänne ja kommentoida tätä;koska kyseinen henkilö on itse jakamalleen linkille estäny / poistanut kommentteja,kaikki ne ketkä ovat kritiikkiä laittaneet ja oikoneet näitä ns. Kaunisteltuja totuuksia. On harmillista ettei kyseinen henkilö rehellisesti kommentoi omia toimiaan saatikka kanna vastuuta tekemisistään. On olemassa näistä hänen parin viikon takaisista sekoiluistaan todisteet mitkä hän on silloin itse julkaissut. Tämän hetkiset some tilinsähän hän on näistä putsannut täysin. Myöskin vastailemalla kaikille niinkuin jokaisella olisi päihdeongelma jotka hänelle ovat kritiikkiä antaneet on aivan käsittämätöntä. Jos haluaa julkisuutta asialleen olisi suotavaa täysi rehellisyys myös päihteiden käytöstä ja tästä selviämisestään mikä on pari viikkoa kestänyt. On olemassa ihmisiä jotka ovat vuosia olleet kuivilla heidän ei tarvitse itseään medialle tyrkyttää klska he tietävät selvinneensä. Tämä henkilä puhuu kokemusasiantuntijan koulutuksesta mikä riski onkaan jos hänen kaltaisensa parin viikon kuivilla olollaan jollekkin vertaistukea tarjoaa. Seuraukset voivat olla hyvinkin tuhoisat. Jokaiselle joka yrittää kuiville nostan hattua se on hieno asia ja toivon että hänkin siihe pystyy. Mutta pari viikkoa ei ole aika millä voisi ihan tuollaisia lausuntoja medialle antaa.
MTV haastattelu
6
88
Vastaukset
- Anonyymi
kannabiksella alkoi tuokin huumeelämä
- Anonyymi
Ja kännissä on "huumeita" ensin kokeiltu. Suurin osa kannabiksen kokeilijoista ja käyttäjistä ei kokeile koskaan mitään muuta laitonta päihdettä.
- Anonyymi
Hei 2 viikkoa selvinpäin. Mitä ihmettä???? On se tietenkin haastattelun aihe sekin.
- Anonyymi
"Kannabis pitäisi erottaa muista huumeista"
Karjalaisen mukaan esimerkiksi jätevesitutkimuksissa on ollut näyttöä siitä, että esimerkiksi ekstaasin, amfetamiinin ja kokaiinin kokeilut ovat yleistyneet.
Vastaava tutkija Mikko Salasuo Nuorisotutkimusverkostosta sanoo, että kannabiksen käyttäjäkunta jakautuu yhteiskunnassa moneen kerrokseen. Stimulanttien käyttöä saattaa selittää paljolti viikonlopun viihdekäyttö.
– Amfetamiini on ongelmakäytössä kaikkein yleisin huumausaine. Sen raportoinnissa ei ole helppoa erottaa, mikä on ongelmakäyttöä ja mikä osuu viikonloppuihin. Oletus on, että nyt näkyvä piikki ja piikki, joka on näkynyt välillä 2000-luvun aikana, johtuu viikonloppukäytöstä. Meillä on sellainen tietty pysyvä ongelmakäyttäjien ryhmä, joka on noin 16 000 – 24 000 välissä. Se ei ole mitenkään dramaattisesti heilunut viimeisimpien 20-30 vuoden aikana, Salasuo sanoo.
Salasuo toivoo, että kannabista käsiteltäisiin aivan omana asianaan.
– Kannabis on täysin eri aine, jolla on hyvin vähän tekemistä muiden huumausaineiden kanssa. Siinä on ihan omanlaisensa käyttömekanismit.
Salasuo lainaa kollegaansa ja sanoo, että merkittävä kulttuurinen muutos on tapahtunut marihuanan kotikasvatuksen myötä kymmenisen vuotta sitten.
– Enää se ei ole hasista, jota tuodaan jostain vaan se on myös paljon marihuanaa, jota kasvatetaan itse.
Karoliina Karjalainen muistuttaa, että useissa kyselyissä suomalaisten asenteet juuri kannabista kohtaan ovat lieventyneet, mutta muuttuneet useita muita huumausaineita kohtaan jyrkästikin kielteisemmiksi.
Salasuon mukaan juuri näistä tilastoista näkee, että ihmiset tekevät jo eron kannabiksen ja muiden huumeiden välille.
– Suomessakin tulee varmaan jossain vaiheessa ajankohtaiseksi kysymys siitä, onko kannabiksen käytöstä rankaiseminen oikea tapa, Salasuo pohtii.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/huumekokeilut-yha-kasvussa-kannanbiskeskustelu-pitaisi-erottaa-kokonaan-muista-huumeista/7299766
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770