Miksi pienpuolueiden tentti vasta ennakkoäänestyksen jälkeen?

Anonyymi

Suurin osa eurovaaleissa äänestävistä antaa äänensä ennakkoon. Tämä on laajalti tiedossa oleva asia. Toukokuu on lisäksi monilla juhlia täynnä. Itsekin jouduin taas äänestämään ennakkoon, koska vaalipäivänä olen reissussa. Äänestysvalintani tein niillä tiedoilla, mitä median kautta olin saanut. Vaalikonetta käytän apuna, mutta sieltä valitsen eniten samaa mieltä olevan tunnetun henkilön.

Marco de Wit ja Petrus Pennanen olivat mulle täysin tuntemattomat henkilöt entuudestaan. Hyviä mielipiteitä vaikutti tentin perusteella olevan molemmilla. Tosin joissain asioissa nämä olivat aikalailla eri mieltä toisistaan. Itselle ilmastokysymykset eivät ole kynnyskysymys, koska yksinkertaisesti en tiedä, mikä mielipide niissä asioissa on parhain. Tämän vuoksi olisin voinut ihan hyvin antaa ääneni jokko Pennaselle tai de Witille.
Koska tietoa näistä ehdokkaista ei ollut, laitoin ääneni Perussuomalaisten ehdokkaalle.

3

77

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisin ehdottomasti äänestänyt Petrus Pennasta, jos olisin tiennyt hänestä jotain jo ennen ennakkkoäänestystä. Harminlaari sentään, kun ääneni meni nyt ihan väärään osoitteeseen. Macrolle se tuskin olisi mennyt.

    • Aloittajan ääni ei siis mennyt hukkaan sillä: "Äänestä Suomi takaisin (osaksi Venäjää)! Perussuomalaiset."😁

    • Anonyymi

      "Suurin osa eurovaaleissa äänestävistä antaa äänensä ennakkoon."

      Viime vaaleissa 17,4 % ennakkoon ja 41 % yhteensä. Elon laskuopin mukaan kyseessä ei ole suurin osa.
      Toisaalta jos joku edes harkitsee Marco de Witin äänestämistä, ei voi varmaan millään elämän osa-alueella kauhalla vaatia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      175
      1237
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      179
      754
    3. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      49
      593
    4. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      593
    5. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      345
      522
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      501
    7. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      485
    8. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      32
      483
    9. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      472
    10. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      466
    Aihe