Suurin osa eurovaaleissa äänestävistä antaa äänensä ennakkoon. Tämä on laajalti tiedossa oleva asia. Toukokuu on lisäksi monilla juhlia täynnä. Itsekin jouduin taas äänestämään ennakkoon, koska vaalipäivänä olen reissussa. Äänestysvalintani tein niillä tiedoilla, mitä median kautta olin saanut. Vaalikonetta käytän apuna, mutta sieltä valitsen eniten samaa mieltä olevan tunnetun henkilön.
Marco de Wit ja Petrus Pennanen olivat mulle täysin tuntemattomat henkilöt entuudestaan. Hyviä mielipiteitä vaikutti tentin perusteella olevan molemmilla. Tosin joissain asioissa nämä olivat aikalailla eri mieltä toisistaan. Itselle ilmastokysymykset eivät ole kynnyskysymys, koska yksinkertaisesti en tiedä, mikä mielipide niissä asioissa on parhain. Tämän vuoksi olisin voinut ihan hyvin antaa ääneni jokko Pennaselle tai de Witille.
Koska tietoa näistä ehdokkaista ei ollut, laitoin ääneni Perussuomalaisten ehdokkaalle.
Miksi pienpuolueiden tentti vasta ennakkoäänestyksen jälkeen?
3
55
Vastaukset
- Anonyymi
Olisin ehdottomasti äänestänyt Petrus Pennasta, jos olisin tiennyt hänestä jotain jo ennen ennakkkoäänestystä. Harminlaari sentään, kun ääneni meni nyt ihan väärään osoitteeseen. Macrolle se tuskin olisi mennyt.
Aloittajan ääni ei siis mennyt hukkaan sillä: "Äänestä Suomi takaisin (osaksi Venäjää)! Perussuomalaiset."😁
- Anonyymi
"Suurin osa eurovaaleissa äänestävistä antaa äänensä ennakkoon."
Viime vaaleissa 17,4 % ennakkoon ja 41 % yhteensä. Elon laskuopin mukaan kyseessä ei ole suurin osa.
Toisaalta jos joku edes harkitsee Marco de Witin äänestämistä, ei voi varmaan millään elämän osa-alueella kauhalla vaatia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M707353Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1784441Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1394102Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584050Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn594027Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu323584HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen623062Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602808Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka372346KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482134