Elämänkatsomustieto (ET) on parempi kuin uskonto (evl uskonto UE) erityisesti jatko-opintojen kannalta?
No, kun se antaa laaja-alaisemman ja avarakatseisemman näkymän kulttuurisiin, katsomuksellisiin eettisiin ja filosofisiin kysymyksiin. ET kunnioittaa tiedeperusteisuutta ja kriittisyyttä sekä avoimuutta.
Erityisesti ET:tä voi suositella sellaiselle lukion aloittaneelle, joka on koko peruskoulun lukenut uskontoa. Miksi jauhaa sitä samaa vielä uudestaan? Näin varsinkin, jos ei aio kirjoittaa uskontoa/elämänkatsomustietoa yo-kirjoitusten ainereaalissa.
Peruskoulun ET-opetuksessa olleille lukio-opinnot selkeästi syventävät aiempia teemoja. Selvää eteenpäin menon meininkiä.
No, kun se antaa laaja-alaisemman ja avarakatseisemman näkymän kulttuurisiin, katsomuksellisiin eettisiin ja filosofisiin kysymyksiin. ET kunnioittaa tiedeperusteisuutta ja kriittisyyttä sekä avoimuutta.
Erityisesti ET:tä voi suositella sellaiselle lukion aloittaneelle, joka on koko peruskoulun lukenut uskontoa. Miksi jauhaa sitä samaa vielä uudestaan? Näin varsinkin, jos ei aio kirjoittaa uskontoa/elämänkatsomustietoa yo-kirjoitusten ainereaalissa.
Peruskoulun ET-opetuksessa olleille lukio-opinnot selkeästi syventävät aiempia teemoja. Selvää eteenpäin menon meininkiä.
Vastaukset 142
Vanhimmat
Perempi tehdä päätös jo ennen kesälomaa. Voihan kesälläkin pikkuisen lueskella etukäteen alan avartavia opuksia.
Kyllä, näin se. Eli nyt on sopiva aika.
Onhan teologiakin tiedettä!? "Pyhä kirja" muka ikiaikaisine totuuksineen ja uskontunnustus ovat kaukana tietellisyydestä.
Teo_loginen (sic).
Kyllä, mutta en pitäisi erityisen hyvänä ideana vaihtaa uskontoon, jos olisi peruskoulussa lukenut ETtä.
Kukin päättäköön itse, vaan silti voi ottaa puheeksi ja suositellakin.
Uudet lukiolaiset tekevät ratkaisuja kesälläkin.
ET käsittelee filosofisia ja eettisiä kysymyksiä muutenkin kuin siltä pohjalta mitä uskontojen pyhät kirjat ja papit niistä sanovart.
Kyllä, ja samalla asioita, kysymyksiä tarkastellaan filosofisesti ja eettisesti.
ET rimmaa hyvin yhteen filosofian kanssa.
ET antaa laajemmin yleissivistystä kuin uskonnonoperus.
Tämä ET on tulevien korkeakouluopintojen kannalta parempi.
Asian voi tietysti esittää niin, että vain yksinkertaisesti tuo esiin ET:n hyviä puolia. Kuten sen, että kiinnostavia asioita tarkastellaan palkjon laajemmin ja fiksummin kuin vain uskontojen linssien ja kantojen kautta katsellen.
Sama koskee peruskoulua. Kesä on hyvää aikaa vaihtaa oppilas uskonnonopetuksesta ET-ryhmään. Ilmoitus vaan kansliaan vaikka keskellä kesää.
Peruskoulun yläluokille tehty uusi oppikirja Kompassi on hyvä kesälukeminen lukioon menevälle.
Uskontojen putket ovat kyllä liian kapeat filosofisten, eettisten ja kulttuuristen kysymsten asianmukaisseen tarksteluun. ET on kuitenkin uhattuna. Se halutaan likvidoida. Valitse, nauti ja samalla äänestä ET:n puolesta.
"Se halutaan likvidoida. " Tämä herättää pohtimaan, ketkä haluavat.
Heinäkuun aikana moni lukiolainen ehtii vaikuttaa omaan opiskeluunsa eroamalla kirkosta ja mahdolllistamalla itselleen valinnan vapauden katsomusaineen pakokollisten kurssien suorittamiseksi.
Heinäkuuta on vielä riittävästi jäljellä. Sama pätee peruskoululaisiinkin, vaikka heidän kohdallaan huoltajat tekevät ilmoituksen koululle. Lukiolaisen pitää ensin "vapauttaa itsensä" ja sitten itse ilmoittaa.
Myös poliittinen näkökulma. ET:n valinta on myös ääni ET:n valinnanvapauden puolesta. Samoin tietysti erityisesti ensin kirkosta eroaminen ja siten ET:n valinta.
Tietysti tuo otsikon kysymys riippuu henkilöstäkin. Uskonnoliselle uskonto voi olla subjektiivisesti parempi. Toki objektiivisesti katsoen juuri hänelle olisi ET parempi?
Lukiota ennen on opiskeltu 9 vuotta peruskoulussa uskontoa tai elämänkatsomustietoa. Uskovainen on käynyt lisöksi kirkossa... Siksi ET olisi todella avartavaa.
Elokuussa on ilmennyt, että myös lukiossa on omituista uskonnollista painostusta mm. uskonnnolllisiin tilaisuuksiin osallistumiseen. Että pitäisi käydä rehtorin puheilla saadakseen vapautuksen yms. sopaa.
Asia selviää vertailemalla opetussuunnitelmia rinnakkain.
Myös peruskoulussa ehtii vielä ilmoittaa vaihdosta ET-opetukseen. Sopii hyvin näin alkupäivinä.
Lukion 2. ja 3. jaksolle voi vileä valita uskonnon sijaan ET:n. Sitä ennen ehtii erota kirkosta.
Tämään HSssa kolme filosofian ja elämänkatsomustiedon opettajien järjestön edustajat Helsingistä, Kotkasta ja Turusta kirjoittavat ET:n erityisyydestä hyvin. Se koskee sekä perusopetusta että lukiota.
Arasteleeko lukiolainen, joka ei peruskoulussa opiskellut ET:tä vaikka on ollut siihen oikeuteettu, ET:n valintaa lukkiossa sen takia, että kokee "pohjan" puuttuvan? Mielestäni ET:n voi lukiossa hyvin suorittaa ilman peruskoulussa käytyöä ET-opetusta.
Voihan joku noinkin arvella. Opibto-ohjauksen pitäisi olla avartavaa. Miten lie?
Jos katsomusaineen, jomman kumman, ensimmäinen kurssi on vasta kolmannessa jaksossa, ET:n ehtii valita. Ja ripeä nuori ehtii erota kirkosta ja sitten valita ET-kurssin.
Lukion 3. ja 4. jaksolla olevalle ekalle ET-kurssille ehtii vielä hankkiutua ja tarvittaessa raivata se este pois.
Laaja-alaisemmin eväitä korkeakouluopintoihin, niin yliopistoihin kuin ammattikorkeakouluihinkin. Suosittelen!
"Elämänkatsomustieto (ET) on parempi kuin uskonto (evl uskonto UE) erityisesti jatko-opintojen kannalta?
No, kun se antaa laaja-alaisemman ja avarakatseisemman näkymän kulttuurisiin, katsomuksellisiin eettisiin ja filosofisiin kysymyksiin. ET kunnioittaa tiedeperusteisuutta ja kriittisyyttä sekä avoimuutta."
ET ei ole koskaan parempi kuin Uskonto (kristinusko), koska ET ei sisällä mitään sellaisia asioita, jotka pelastaisivat ihmisen iankaikkiselta kadotukselta.
Ihmisen ylivoimaisesti tärkein asia on saada syntinsä anteeksi Jeesuksen Kristuksen kautta ja saada iankaikkinen elämä Jumalan valtakunnassa.
ET opetus ei ole mitään avarakatseisuutta, vaan nimenomaan ahdasmielisyyttä ja lyhytnäköisyyttä, koska se jättää huomioimatta juuri edellä mainitun ihmisen pelastuskysymyksen.
Tiedeperusteisuus ei myöskään pelasta ketään kadotukselta ja toiseksi tiede ei tiedä mitään moraalisista asioista. Se ei anna vastauksia siihen, mikä on moraalisesti oikein ja mikä väärin. Tiede ei tiedä, pitääkö koulussa opettaa uskontoa vai ei. Se ei myöskään tiedä, pitäisikö ihmisen erota kirkosta vai ei jne.
Tiedepohjaisuus ei siten kelpaa miksikään elämän- tai maailmankatsomukseksi eikä voi korvata kristinuskon opetusta ja ihmisen Jumalasuhdetta.
ET on tavallaan taitoaine, kun sen sijaan uskonnossaa päntätään valmista tietoa. ET antaa taitoja oman elämän- ja maailmankatsomuksen rakentamiseen.
Ainakin siksi, että sen valinnut on voinut valita. Uskonnon lukiojoista suurin osa ei ole voinut valita. Motivaatioon vaikuttaa vapaus.
Juuri näin, Itse valittu on periaatteessa parempi kuin pakotettu aine. Mutta ET on mylös käytännössä parempi, koska sen sisältö on monipuolisempi,
No siksi kun ET on myös taitoaine. Se on tieto- & taitoaine.
Maailmankuvan rakentamisen taito ja filosofisen ajatttelun taito tukevat mys muuta lukio-opiskelua sekä sen jälkeen korkeakouluopintoja ja ammatillisten taitojen hankkimista.
ET:n avaaminen voidaan toteuttaa käytännössä nopeasti, ilman muutoksia oppiaine- ja tuntijakoon sekä opetussuunnitelman perusteisiin. Koulutuksen järjestäjien uudet lukioiden opetussuunnitelmat tulevat voimaan vasta elokuussa 2021.
OPS:n valossa sisältö on selvästi monipuolisempi ja antaa paremppia valmiuksia korkeakouluopintoihin.
Sisällöllisesti kyllä. Sen sijaan päästötodistuksesta ei ilmene, kumman katsomusaineen on suorittanut.
Olisiko sellainen tulkinta mahdollinen, että Vapaa- ajattelijoiden liitossa VAL on jäsenistössä vanhan liiton kommukkoja, jotka eivät ymmärrä nykyajan toimintaympäristöä, kuten taistelua kansan vaihtoa ja muslimisaatiota vastaan.
Sitten pääsihteerit ja mäntysalot täyttävät komukkojen päät kirkkokritiikillä eli vetävät komukkoja linssii ja suuntaavat näiden hiomion muualle ja väittävät oikeista tärkeistä asioista puhumista öyhötykseksi
VAL eronnut puheenjohtaja Jussi K. Niemelä, uskomaton skeptikko uskottavasti "Vanhan liiton kommukat eivät ymmärrä nykyajan toimintaympäristöä. Kun yhdistykseen nyt liittyy vihreitä arvoliberaaleja, jotka esimerkiksi kritisoivat islamia, se aiheuttaa rasistikortin heiluttelua.” Jussi K. Niemelä, puheenjohtaja VAL, joka erosi VAL
Ei millään "kommukkojen" tai muidenkaan maailman katsomuksella ole mitään merkitystä. Meillä on "raamattu" - kymmenien partaniekkojen kirjoittama ja useiden satojen vuosien aikana kirjoitettujen tekstien kyhäelmä, jota jotkut pölvästit vielä pitävät "jumalan sanana".
Mitä ihmeen merkitystä on näiden älykääpiöiden uskomuksilla? Ihmiset katsokoon ympärilleen ja tutkikoon luonnonhistoriaa. Viimeistään siinä vaiheessa ko. taikauskojen luulisi katoavan.
Käyttäkää päätänne, ihmiset.
Uskontojen sisältö on outoa, kummallista. Aattelepa itse. Vaikka kirkon "uskontunnustusta".
Sisällön monipuolisuus on ilmeinen etu. Myös perusidea.
Perusskoulun oppilas, joka ajatelee lukioon menoa, voisi hyvin vaihtaa ET-opetukseen jo alakoulussa tai ainakin yläkoulussa. Myös 9. luokalle kannattaa vaihtaa,
ET on sisällöllisesti laaja-alaisempi. Se on yhtäältä filosofisempi, mutta toisaalta myös taitoaine, joka antaa keinoja oman ajattelun ja maailmankuvan kehittämiseksi.
Vapaa-ajattelijoiden liiton VAL huuhaaporukkaa EI saa päästää minkään elämänkatsomustiedon ET varjolla sormeilemaan kouluopetusta postmoderniksi derridalais-pelleilyksi kaiken karvaisten anarkistien KKA porukkojen kanssa, hallituksen opetusministeri on vielä itse opiskelija ja opetuksesta tietämätön
Kaupungeissa jaetaan ilmaislehtenä Voima-lehteä, sitä julkaisee KKA ja siitä saa hyvän yleiskuvan, mitä KKA porukat ovat ja siinä on jopa mainoksia eli näkee, ketkä tukevat anarkisteja Suomessa
Elämänkatsomustietoa opetetaan opetussuunnitelman perusteiden mukaan, ja kiinnostuneiden kannattaa tutustua niihin OPH:n nettisivuilta.
Kurssivalinnat voi täsmentää elokuun alussa.
Tukahtuu. Vapaa-ajattelijat, ymmärrättekö itse, että tällaisten häiriöjonojen nostaminen tukahduttaa
Lienevät psihteeri Ano Komun keksittyjä nostoja
Jäsenmääränne katoaa lopullisesti
Voiko ET- opetukseen liittyä Ekenäsissä jos vanhemmat asuvat Tammisaaressa ja haluaisi opetuksen elävällä kansankolttasaamella?
Korkeakouluopinnoissa varsinkin tarvitan laaja-alaista, filosofista nä'kemuysta ja tiedonhallinnan ja maailmankatsomuksen kehittämisen osaamista.
Korkeakouluopinnoissa varsinkaan ei tarvita laaja-alaista, filosofista nä'kemuysta ja tiedonhallinnan ja maailmankatsomuksen kehittämisen osaamista
mitkä ovat korkeakouluopiskelijan kannalta huuhaaporukan tarjoamia metatiedeparodioita, jotka hidastavat ja vääristävät oman alan erikoisopintoja ja pahimmillaan johtavat opiskelun keskeytymiseen ja lievässsäkin tapauksessa heikentävät työpaikan saantia johtamalla pohjattomiin sivuraidehöpötyksiin, jonka työnantaja välittömästi panee merkille kielteisenä piirteenä paikanhaussa
Korkeakouluopinnoissa tarvitaan laaja-alaista, filosofista näkemystä sekä tiedonhallinnan ja maailmankuvan kehittämisen osaamista
ET on yhtäältä filosofisempi kuin uskonto ja toisaalta enemmän taitoaine kuin uskonto.
Lukioon menevien nuorten kannattaa hoitaa itselleen valinnan vapaus. Valitse vapaus.
Selkeintä tehdä valinnat ja kurssisuunnitelma valmiiksi, vaikka ET ei olisikaan tarjolla vielä 1. jaksolla.
Sisältö, sisältö ja sisältö! Tieto- ja taideaine.
Korostettakoon, että 15 vuotta täyttänyt voi itse erota kirkosta siten että hankkii eroilmoitukseen molempien huoltajien suostumusallekirjoituksen.
Alle 15-vuotiaden kohdalla kirkosta erottamisen subjektina ovat molemmat huoltjat yhdessä, muta vain 12 vuotta täyttäneen suostumusallekirjoituksella.
Eroilmoituspaperin lähettäminen väestötietovirastoon riittää siihen, että voi tehdä lukiossa asiaa koskevan valintailmoituksen, tai mahdolisesti muuttta aiempaa alustavaa ilmoitusta kutrssivalinnoista. Ehtii siis hyvin.
Mikäli uskonnon kurssien suorittaminen ei ole vielä alkanut, ehdit hoitaa ET-kelpoisuudenn. Täältä kätevä kirkostaeroamisen lomake-automaatti: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/nuori
ET-kelpoisuus on hyvä ilmaisu. Jakoon.
Aivan, kurssin ehtii suorittaa kakkos- tai kolmosjaksolla, ja myöhemminkin.
ET-kiellon kumoaminen, valinnan vapaus.
ET on laaja-alaisempi, syvällisempi, filosofisempi, eettisempi, yleissivistyksellisempi.
Hyvät perustelut, jotka kannustavat vaihtoon myös tai jo peruskoulun aikana.
Entä jos kerran on jo lukenut (vaikkakin pakolla) 9 vuotta uskontoa - eikö olisi parempi ottaa lusikka kauniiseen käteen ja suorittaa uskonnon?
Näkyy ops-vertsilussa jo sisällön monipuolisuudessa. Lisäksi ET pyrkii olemaan taitoaine.
Parempi sisältö ja työtapa korkeakouluopintoihin valmistautumiseen.
Laaja-alaisempi. Monipuolisempi. Folosofisempi. Myös taitoaine ajatteluun.
Tosiaan kaksi hyvin erilaista oppiainetta. ET parempi. Antaa paremman pohjan korkeakouluopinnoille.
Antaa pohjatietoja ja valmentaa taidollisesti useimpiin yliopisto-opintoihin.
Sisältö. Sisältö ratkaisee. Nythän on niin, että päättötodistuksesta ei näe, kumman aineen kurssit on suorittanut, uskonnon vai ET:n. Tietosuoja-asia.
Myös teologiaa opintoinaan harkitsevalle ET voisi olla hyvä kokemus 9 vuotisten uskonnon opetukseen jälkeen.
Aivan ettei ole ihan t-putkessa. Hyvä idea. Vaara: ei enää haluakaan teologiseen.
Tiedepohjaizuus, monitieteisyys, keskustelevuus, rationaalisuutta, humanistisuus.
Koska valinnat eka vuodelle pitää tehdä? Tai eka jaksolle?
Kai tiedät, että lukiossa voi aloittaa ETn, vaikka olisi koko peruskoulun lukenut uskontoa.
Laajemmat valmiudet korkeakouluopiskeluun, niin AMK kuin yliopisto.
Sisällöltään rikkaampi ja antoisampi. Kannattaa napata kiinni, vaikka olisikin peruskoulussa lukenut uskontoa.
Sisältö on parempi korkeakouluopintoja varten.
Akateemisia valmiuksia laaja-alaisemmin antaa ET ilman muuta, jos opetus vaan on ops:n mukaista.
ET on laaja-alaisempi ja sisältää filosofiaa, kulttuuritietoa, etnografiaa ja sosiologiaa uskontotiedon lisäksi. Parempi pohja korkeakouluopintoihin.
Se ET on tosiaan monitieteisempi, siis jos "omaa uskontoa" voi edes yksitieteisseksi sanoa.
Aiemmin mainittu monitieteisyys ja monipuolisuu muutenkin on tärkeä näkökohta.
Ehtiikö nelosjaksolld, jos heti eroaa kirkosta?
Kai ET:n voi aloittaa myös 2. lukiovuotena. Vai onko siihen joku este?
Olen tutustunut oppimateriaaleihin ja vilkaisin opetussuunnitelmiakin, ja kyllä, maist4erina sanoisin, että ET antaa paremmat yleiset valmiudet korkeakouluopintoihin uskontoon verrattuna.
Lue Arno Kotron kirjoitus HSssa tänään, mielipide.
ET-uskontokirjan mukaan mieskin voi synnyttää.
Liekö 2 ateistihomojätkää jo kokeilleet sitä.
Humanistista tutkimuksellista sekulaaria etiikkaa enemmän. Avointa pohdintaa.
Siis korkeakouluopintojen kannalta. Jos holhous harmittaa, nyt on aika erota kirkosta.
Joensuun vapaa-ajattelijai ET-stipendin hyvästä menestyksestä yo-kirjoituksissa sai uusi ylioppilas, joka oli ollut vielä peruskoulussa uskonnossa.
Kriittisyys, dialogisuus.
Rationaalisuus ja humanismi. Kriittisyys.
Tiedepohjaisuuteen, kriittisyyteen, rationaalisuuteen ja avarakatseisuuteen ohjaaminen.
Sanoisin, että teologian opintoihin aikovallekin tekee hyvää pieni uskontoputken breikki.
ET on myös paljon parempi kuin islamin uskonnon opetus.
Peräti 9 3 eli 12 vuotta uskonnonopetusta on melkomoista mielipidemuokkausta nykymaailmassa.
"Oma usklnto" on sitouttavaa.
Selvästi paremmat eväät korkeakouluopintoihin.
Alle 18-vuotias lukiolainen kuuluu kirkolle. Oikeuden valita katsomusaine voi hankkia vain eroamalla kirkosta. Kirkosta eroaminen — 15-17 -vuotias eroaja: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/nuori
Vai voiko?
Kuten näkyy, alle 18-vuotiailla eroaminen vaatii molempien huoltajien luvan. (Sen sijaan jo 12-vuotiailla ja 15-vuotiailla on terveyteensä liittyviä oikeuksia, joihin huoltajilla ei ole oikeutta vaikuttaa.)
Elämänkatsomustieto antaa hyviä valmiuksia korkeakoulu- ja yliopisto-opintoihin lukion jälkeen. Se on avoin, kriittinen, keskusteleva, tiedepohjainen tieto- ja taitoaine.
Lukio tähtää korkeakoulu-/yliopisto-opintoihin. ET antaa yleisvalmiuksis siihen.
Samasta syystä kuin se on parempi peruskoulussakin. Ei tuputa "omaa uskontoa".
Koska ET ei ole dogmaattinen.
Niin, antidogmaattisuus, kehitty yys.
Että ei ole dogmaattinen.
Antidogmaattisuus on arvokas ominaisuus.
Yhtymäkohtia korkeakoulujen tapaan käsitellä asioita.
Uskonnonopetus on sitouttavimmillaan alakoulussa ja alaluokilla.
Mieti vähän itsenin! Se hyvä Lku.
Sisältö, sisältö ja sisältö. Mitäs muuta?
Samoista syistä kuin peruskoulussakin
Todellisuuspohjainen. Ei dogmaattinen.
Myös akateemikko Ilkka Niiniluoto tukee ET-opetuksen avaamista.
Rehtori ehtii laatia listat ensi viikolla.
Laaja-alaisempi. Vielä ehdit hankkia ET-kelpousuuden ET1-kurssille 2. jaksolle.
Toinen jakso/periodi alkaa lokakuun alussa.
Lukio-opinnot tähtäävät yliopisto- tai korkeakouluopintoihin.
Vapaa-ajattelijat ryhtyivät ajamaan kristittyjen kotien lapsien "etuja" kun yrittivät oikein kansalaisaloitteen voimin saada ET-opetusta kaikille oppilaille.
Kansalaisaloite tuupertui jo allekirjoitusvaiheessa, kun se sai vain 30000 allekirjoittaa ( 0,5 % ) Suomen kansasta.
On hyvä että kristittyjen kotien lapsia suojellaan tältä ET-huuhaalta. ET-oppikirjan mukaan kun jopa mieskin voi synnyttää😁
Tämä marginaalinen ET-mätäpaise on syytä poistaa Suomen kouluopetuksesta.
Vapaa-ajattelijoita on Suomessa 1300
(0,02 % Suomen kansasta). Suomen yhtä
neliö-km kohti vapaa-ajattelijoita on 0,004 vapaa-ajattelijaa.
Siis ateistit ja vapaa-ajattelijat eivät tässä maassa juhli, eivätkä tule ikinä juhlimaan !
Terveisin,
Antivapari (Se alkuperäinen)
Tiedepohjaisuus, kriittisyys, keskustelevuus, monipuolisuus, monitieteisyys.
Hyvin perusteltu. Ja ne soveltuvat jo peruskouluunkin.
Arvokasta aikaa ei ole järkeä tuhlata pelkästään luterilaisuuden tankkaamiseen,
Monitieteellinen pohjA ja tausta. Ei teologia.
Tieto vai usko. Tieto tiedosta vs. Tieto uskosta.
4. periodi. Onko ET1 tarjolla?. Ehdit vielä.
Antaa paremmat eväät jatko-opintoihin.
Entä teologia? Siihenkin!
Monitieteisyyttä tiedepohjaisuudessa. Rationaalisuuden kunnioitus.
Jatko-opintojen kannalta, niin ammattikorkeakoulun kuin yliopiston opiskelujen kannalta.
Jatko-opintojen kannalta. Voi aloittaa vasta lukiossa. Jopa kirjoittaakin kiitettävästi.
Käytäntö osoittee, että ETn voi aloittaa vasta lukiossa.
Tiede, humanismi, maailmankatdomus.
Minä vaihdoin uskonnon lukioon mennessä ET-kursseihin. Hyvä valinta! Kiitos vinkistä.
Ainakin jatko-opintoja ajatellen.
Laaja-alaisempi. Syvällisempi. Tiedepohjaisempi. Kriittisempi.
Kantsii vaihtaa useasta eeteehen jo peruskoulussa.
Kantsii sii aloittaa ET, vaikka olisi peruskoulussa usseassa.
Hyvät perustelut. Ysiluokkalaisen kantsii erota kirkosta jo kevättalvella.
Pare.pi että ei jätä viime tinkaan. Yksillä ei enää kannata vaihtaa.
Monitieteisempi, laaja-alaisempi, avarakatseisempi.
Olen jo lukiossa. Ensi haksossa on ET1. Pääsenkö siihen, jos heti eroan kirkosta?