Aktiivisuuden vaikutus sijoitusrahaston suorituskykyyn

Anonyymi

https://www.utupub.fi/handle/10024/147314

"Tutkimustulosten perusteella voidaan todeta, että Suomen osakemarkkinoille sijoittavista rahastoista passiiviset rahastot olivat keskimäärin suorituskykyisempiä kuin aktiiviset rahastot. Rahaston aktiiviosuus oli positiivisessa yhteydessä rahaston suorituskykyyn. Sen sijaan rahaston indeksipoikkeaman ja rahaston suorituskyvyn välillä yhteys oli negatiivinen. Tutkimustulokset tukevat hyvin sekä teoriaa että aiempia saman aihepiirin tutkimuksia. Tutkimustulosten perusteella rahastosijoittajan kannattaa sijoittaa varansa passiivisiin rahastoihin. Mikäli rahastosijoittaja kuitenkin sijoittaa aktiivisiin rahastoihin, kannattaa sijoittajan ehdottomasti kiinnittää huomiota rahaston aktiivisuuteen."

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi-indeksissä kymmenen suurinta yritystä muodostaa lähes 70% indeksistä. Suomen osuus koko maailman pörssiyhtiöiden markkina-arvosta on jotain 0,5% luokkaa. Fiksu sijoittaa muualle kuin Suomeen. Tämä onnistuu parhaiten edullisilla indeksirahastoilla tai indeksiosuusrahastoilla. Aktiiviset rahastot ovat humpuukia.

    • Anonyymi

      Tästä asiasta on tehty jo monia tutkimuksia ja kaikissa niissä on todettu, että valtaosa aktiivisista rahastoista häviää indeksille. Ja nekin, jotka voittavat indeksin, kyse voi olla lyhytaikaisesta sattumasta, eikä mennyt muutenkaan ole tae tulevasta. Joten varminta on, että ostaa vain indeksirahastoja.

      En kuitenkaan suoraan sanoisi aktiivisten rahastojen olevan aina humpuukia, koska on muutamia harvoja aktiivisia rahastoja, jotka voittavat indeksin (niukasti). Tosin näihin eivät yleensä normaalituloiset ihmiset pääse käsiksi, vaan ne on tarkoitettu vain rikkaille... Onhan olemassa rahastoja, joihin minimipanos voi olla esimerkiksi 5 miljoonaa.

      Ainoa teoreettinen keino, että aktiivinen rahasto voisi voittaa indeksin on, että rahastolla on a) erinomainen rahastonhoitaja ja b) täysin vapaat kädet ostaa mitä tahansa osakkeita, milloin tahansa ja millä määrällä tahansa. Jos rahastolle laitetaan tiukat säännöt, ei rahastonhoitaja voi pahemmin tehdä mitään ja rahasto on käytännössä piiloindeksoitu, jolloin häviö indeksille on lähes varmaa. Mutta jopa mainitsemassani tapauksessa indeksin voittaminen on erittäin epätodennäköistä, mutta ainakin sille on mahdollisuus...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      317
      1737
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      59
      816
    6. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      813
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      76
      799
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      760
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe