Aktiivisuuden vaikutus sijoitusrahaston suorituskykyyn

Anonyymi

https://www.utupub.fi/handle/10024/147314

"Tutkimustulosten perusteella voidaan todeta, että Suomen osakemarkkinoille sijoittavista rahastoista passiiviset rahastot olivat keskimäärin suorituskykyisempiä kuin aktiiviset rahastot. Rahaston aktiiviosuus oli positiivisessa yhteydessä rahaston suorituskykyyn. Sen sijaan rahaston indeksipoikkeaman ja rahaston suorituskyvyn välillä yhteys oli negatiivinen. Tutkimustulokset tukevat hyvin sekä teoriaa että aiempia saman aihepiirin tutkimuksia. Tutkimustulosten perusteella rahastosijoittajan kannattaa sijoittaa varansa passiivisiin rahastoihin. Mikäli rahastosijoittaja kuitenkin sijoittaa aktiivisiin rahastoihin, kannattaa sijoittajan ehdottomasti kiinnittää huomiota rahaston aktiivisuuteen."

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi-indeksissä kymmenen suurinta yritystä muodostaa lähes 70% indeksistä. Suomen osuus koko maailman pörssiyhtiöiden markkina-arvosta on jotain 0,5% luokkaa. Fiksu sijoittaa muualle kuin Suomeen. Tämä onnistuu parhaiten edullisilla indeksirahastoilla tai indeksiosuusrahastoilla. Aktiiviset rahastot ovat humpuukia.

    • Anonyymi

      Tästä asiasta on tehty jo monia tutkimuksia ja kaikissa niissä on todettu, että valtaosa aktiivisista rahastoista häviää indeksille. Ja nekin, jotka voittavat indeksin, kyse voi olla lyhytaikaisesta sattumasta, eikä mennyt muutenkaan ole tae tulevasta. Joten varminta on, että ostaa vain indeksirahastoja.

      En kuitenkaan suoraan sanoisi aktiivisten rahastojen olevan aina humpuukia, koska on muutamia harvoja aktiivisia rahastoja, jotka voittavat indeksin (niukasti). Tosin näihin eivät yleensä normaalituloiset ihmiset pääse käsiksi, vaan ne on tarkoitettu vain rikkaille... Onhan olemassa rahastoja, joihin minimipanos voi olla esimerkiksi 5 miljoonaa.

      Ainoa teoreettinen keino, että aktiivinen rahasto voisi voittaa indeksin on, että rahastolla on a) erinomainen rahastonhoitaja ja b) täysin vapaat kädet ostaa mitä tahansa osakkeita, milloin tahansa ja millä määrällä tahansa. Jos rahastolle laitetaan tiukat säännöt, ei rahastonhoitaja voi pahemmin tehdä mitään ja rahasto on käytännössä piiloindeksoitu, jolloin häviö indeksille on lähes varmaa. Mutta jopa mainitsemassani tapauksessa indeksin voittaminen on erittäin epätodennäköistä, mutta ainakin sille on mahdollisuus...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      175
      2968
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2566
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1452
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe