Yhteiskunnan syöpä pitää tuhota

Anonyymi

Meillä on joukossa porukka, joka on yhteiskunna syöpä. Syöpä pitää kitkeä, sen voi pistää vaikka leireille?

Sosialismi ei ole päässyt eroon vanhasta saksalaiseta retoriikastaan. Humala vähentää estoja ja saa ihmiset tekemään asioita, joita ei tee selvin päin. Se ei kuitenkaan synnytä asioita ja ajatuksia vaan ainoastaan saa paljastamaan ne.

Rinteen puheet yrittäjistä selvinpäin ovat samaa linjaa, mutta lievempiä. Puna nousi kasvoille, kun hän kertoi yrittäjistä, jotka nostivat osinkoja.

Persuista voi sanoa mitä vaan, mutta se ei kutsu ihmisryhmää syöväksi vaan ainoastaan ongelmaksi.

18

94

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä kun oltu 4 vuotta porvarihallituksen kurjimuksessa niin kyllä se yhteiskunnan syöpä on työläisen näkökulmasta porvarit etenkin Kokoomus joka on ollut hallituksissa jo 30 vuotta

      • Anonyymi

        Vähän niin kuin juutalaiset sosialistien mielestä Saksassa?


    • Anonyymi

      Hitler kylläkin kutsui juutalaisia tuberkuloosiksi eikä syöväksi kuten demaripomo Markku Aholainen kutsui yrittäjiä.
      Ero ei ole suuri, ehkä Aholainen muisti väärin.

      • Anonyymi

        Juutlaiset terrorismi ja asekauppiona maailmalla olo,ei mitenkää oikeaa kristillisyyttä, kyllä niitä rosvoja voi arvostella kuin muitakin ja nimitellä !?
        Meillä vain kommunismi viha, vaikka sodanjälkee hyvivointi valtionkin laittoi alulle, ennen kuin Yhdysvallat sekaantui vaaliin 1948 !?

        Suomessa oikeisto pisti kommunistien syyksi työedut 1957, kun palkallista kesälomaa saatiin 2 päivää ja 2-3 penniä tuntipalkkaan lisää ,SDP:n vain hiljaa myötäillessä !? Siinä pahat kommunistit sosialisoi, väitettiin !?
        Abrahamm


    • Anonyymi

      Vaikka he julkisesti sanovat, etteivät hyväksy vihapuhetta, yksittäiset puheet yrittäjiin liittyvissä asioissa ovat aivan toista. Tässä ei voi välttyä siltä, että heillä näyttää olevan menossa ilmiö, jossa he julkisesti sanoutuvat irti yrittäjävihasta, mutta siitä huolimatta äänet olisi kiva saada, Rinne toteaa.

      Kun tuosta edellisestä vaihtaa yrittäjän rasismiksi, niin se on sanatarkasti Rinteen lausunto Kalevan mukaan.

    • Tämän aloituksen seurauksena inhalla SDPllä on enää yksi rehti ja suoraselkäinen vaihtoehto: lopettaa kokonaan poliittinen toimintansa, luovuttaa edustajapaikkansa Persustapuolueelle sekä hallituksen muodostajan tehtävä Messias Pula-aholle!

    • Anonyymi

      Miten avaajamölli kitket kokoomuksen? Louskuttaa hurrirahan tuella, se syöpä?

      • Anonyymi

        Venäjänkieli on vaikeaa ymmärtää vaikka sen kirjoittaisikin suomalaisin aakkosin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjänkieli on vaikeaa ymmärtää vaikka sen kirjoittaisikin suomalaisin aakkosin

        Ketä vittu kiinnostaa sinun venäjänkielesi lusmu?


    • Anonyymi

      Filatovin mukaan:
      Sanominen muuttuu vihapuheeksi silloin, kun se pyrkii mitätöimään toisen ihmisen ihmisarvon, leimaamaan, stereotypisoimaan ja vaientamaan. Puhe on teon siemen, siksi vihapuheet on otettava vakavasti eikä niitä saa hyväksyä. Vihapuhe ei tuota ratkaisua – se vain syventää juopaa ja rajoittaa moniäänistä, demokraattista keskustelua. Se pitää kitkeä, jotta teot eivät lisäänny.

      Missä on teot, Rinne ja SDP?

    • Anonyymi

      Näin suomalaiset eduskuntavaalissa äänestivät. SDP:sta tuli suurin puolue 546.471 äänimäärällä. Toisin sanoen SDP sai lähes 550.000 suomalaisen äänet. Mitä se tarkoittaa käytännössä?

      Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä /sd
      - 40 kansanedustajaa, 546.471 äänimäärä 17,7 %
      Perussuomalaisten eduskuntaryhmä /ps
      - 39, 538.805, 17,5 %
      Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä /kok
      - 38, 523.957, 17,0 %
      Keskustan eduskuntaryhmä /kesk
      - 31, 423.920, 13,8 %
      Vihreä eduskuntaryhmä /vihr
      - 20, 354.194, 11,5 %
      Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä /vas
      - 16, 251-808, 8,2 %
      Ruotsalainen eduskuntaryhmä /r
      - 10, 139.640, 4,5 %
      Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä /kd
      - 5, 120.144, 3,9 %
      Sininen tulevaisuus
      - -, 29.943, 1,0 %

      Jos SDP:n hallitusohjelman hyväksyvät nyt hallitusneuvotteluja käyvät puolueet SDP (40), Kepu (31), vihreät (20), vasemmistoliitto (16) ja RKP (10), niin hallituspuolueilla olisi eduskunnassa yht. 117 kansanedustajaa 200:sta.
      ja
      oppositiopuolueita olisivat persut (39), kokoomus (38) ja kristilliset (5), liike NYT 1 kansanedustaja, joilla eduskunnassa olisi yht. 83 kansanedustajaa 200:sta.

      Suomessa eduskunta päättää lainsäädännöstä ja hyväksyy budjetin hallituksen esityksestä. Hallitus toimii yhteistyössä tehdyn hallitusohjelman mukaisesti ja esittelee eduskunnalle lakiesitykset sekä budjetin. Valiokunnissa tehdään valmisteleva lainsäädäntötyö.

      Näin Suomessa. Eniten ääniä saanut puolue ryhtyy ensiksi muodostamaan hallitusta ja hallitusohjelmaa, uusi vaaliohjelma syntyisi siten kahden vasemmistopuolueen (joilla yht. 56 kansanedustajaa) ja kolmen porvaripuolueen, (joilla yht. 61 kansanedustajaa) yhteistyönä ja kompromissina.

      Tuleeko hallitusohjelmasta "leikkausohjelma" kuten viime hallituskaudella, jolloin leikattiin aktiivimallin mukaan työttömiltä ja kiky-sopimuksen mukaan muun muassa sairaanhoitajilta - vai saadaanko SDP:n, kepun, vihreiden ja RKP:n yhteistyönä hallitusohjelma, joka vähentäisi eriarvoistumista ja huono-osaisuutta.

      Hallitusohjelmassa pitäisi "kikyn" ja "aktiivimallin" sijaan pohtia köyhyysvajeen poistamista ja huoltosuhteen parantamista siten, että ei kasvateta tuloeroja, vaan tasataan tuloeroja verotuksella. Verokikkailusta ja harmaasta taloudesta olisi päästävä eroon verolainsäädäntöä ja verotarkastuksia tehostamalla.

      Loppuuko "valtion yksityistämisohjelma" ja leipäjonot? Saadaanko verotus oikeudenmukaiseksi siten, että verot kerätään veronmaksukyvyn mukaan, ei sen mikään, mikä veroluokka on kaikkein suurin.

      Saadaanko Suomeen hallitus, joka ei supista kansantaloutta vaan luottaa koulutukseen, innovaatioihin ja erilaisiin yliopistojen kehittämisohjelmiin. Hallitus, joka arvostaa ihmisyyttä, näkee ilmasto-ongelmien ratkaisun tärkeäksi ja myös osaa ratkaista ja suunnitella EU:n puheenjohtajamaana yhteistyötä muiden EU-maiden kanssa muun muassa globaaliin pakolais- ja maahanmuutto-ongelmiin.

      • Anonyymi

        Haluat siis demarimallin mukaan kitkeä yrittäjät ja hyvätuloiset.
        On katsos niin, että aina tulee ihmisiä, jotka pistävät haisemaan kaikki saamansa rahat ja edut. Jos ihminen ei itse tee mitään jonkun asian eteen, ei se sitä myöskään arvosta.

        Ainoa tapa saada sama tulotaso kaikille on poistaa hyvätuloiset koska tyhjätaskuja syntyy joka päivä uusia. Ainoa absoluuttinen asia, joka ei muutu on ihmiset, joilla ei ole mitään ja joille ei jää mitään, vaikka kuinka paljon saisivat. Nolla euroa taskussa on ainao tapa saada kaikki yhtä rikkaiksi.


    • Anonyymi

      Sipilä ja Orpo ovat piikki kansan lihassa!

      • Anonyymi

        Ei, SDP:n Aholaisen mielestä syöpä, ei piikki.
        Rinne on antanut sille hiljaisen hyväksynnän.


    • Anonyymi

      Aloitus on selkeästi kansanryhmää leimaavaa vihapuhetta. Eikös tuollaiseen nettipoliisin tule puuttua?

      • Anonyymi

        Niin, tai siis mikä osa siitä?

        Jos tarkoitat sitä, että SDP:n pomo näkee yrittäjät yhteiskunnan sairautena, niin se on varmaankin vihapuhetta.
        Se, että Hitler näki juutalaiset tuberkuloosina on varmasti vihapuhetta.

        Se, että huomaa näillä kahdella asialla olevan paljon yhteistä kuten sosialismi ja sanojan asema, ei sen sijaan ole vihapuhetta vaan Filatovin sanoin: Puhe on teon siemen, siksi vihapuheet on otettava vakavasti eikä niitä saa hyväksyä.
        Rinne on ne hiljaisesti hyväksynyt, tai ainakin demaripomon sanomisen eikä puolue ole siitä julkisesti irtisanoutunut.

        Muistaakseni demarit itse pitävät julkista irtisanoutumista ajatuksesta ainoana merkkinä siitä, ettei asiaa hyväksytä. Se tuli esiin jossain tapaksessa, kun jonkun toisen puolueen edustaja sanoi jotain typerää.


    • Anonyymi

      Minua erityisen paljon hämmästyttää se, että aina vaalipäivänä kun luetaan äänestystulokset, on vaalipiirit muutamassa hassussa tunnissa kyenneet laskemaan ne sadat tuhannet pahvikortteihin ja kirjekuoriinkin suljetut äänet. Ja tallentamaan ne jopa sähköisesti. Varmasti ollaan maailman huippuja äänten laskennassa. Kun teeveeseen tulee lukuja ne tulevat todella nopeasti. Kokeilkaapa joskus vaikka kotona testata kuinka nopeasti laskette numeroilla symboloituja henkilöitä numeraalisesti ja tallentakaa sitten tietokoneellenne. Kaveri voi vaikka kellosta laskea aikaa. Ja kunnissa mitään laskija-armeijaa ei ole käytössä.

      • Anonyymi

        Minua hämmästyttää ettei kukaan demari ole ilmoittanut ettei yrittäjät ole kansakunna syöpä. Ei edes vahingossa.

        Kukaan ei ole halunnut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      146
      1415
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      99
      1134
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1023
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      827
    5. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      37
      784
    6. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      784
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      707
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      685
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      661
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      640
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      34
      628
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      618
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      102
      548
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      534
    16. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      498
    17. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      496
    18. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      492
    19. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      491
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      468
    Aihe